اعتماد/ « اهمیت نشست آنکارا » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته حشمت‌الله فلاحت‌پیشه است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

حسن روحانی، رییس‌جمهوری یکشنبه شب تهران را به مقصد آنکارا ترک کرد تا در پنجمین دور اجلاس سه‌جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه شرکت کند. این رایزنی و همکاری ضامن روند آستانه و در راستای ایجاد حاکم شدن امنیت بیشتر بر سوریه است. قطعا این دست از همکاری‌های چندجانبه به برقراری صلح و آرامش منطقه‌ای کمک خواهد کرد اما نباید فراموش کرد که نشست سه‌جانبه میان ایران، ترکیه و روسیه در شرایطی برگزار می‌شود که مشکلات سوریه همچنان پابرجا است و حتی این احتمال وجود دارد که برخی کنش‌ها و واکنش‌های منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای به تشدید شدن این مشکلات بینجامد. بنابراین باید توجه داشت که هدف‌گذاری حسن روحانی، رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین باید کاهش تنش‌های جدید در سوریه و سپس در منطقه باشد چرا که امروز به اندازه کافی خاورمیانه به بحران‌هایی مبتلا است که بخشی از آن به خاطر دخالت‌های ایالات متحده امریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای او است. در این راستا باید کشورهایی همچون ایران، روسیه و البته ترکیه نقش تاریخی ایفا کرده و تلاش کنند از ایجاد هرگونه بحران و فتنه جدید جلوگیری کنند.

به این دلیل که به‌جز امریکا و برخی هم‌پیمانانش، رژیم اسراییل نیز هر لحظه آماده ایجاد بحرانی جدید در منطقه است؛ چراکه ضامن تداوم بقای این رژیم، همین آشوب‌ها و بحران‌های منطقه‌ای است. از همین رو، نشست این 3 کشور قدرتمند منطقه‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است. ازسویی سرنوشت سوریه می‌تواند نقش مهمی در روابط این 3 کشور به‌ویژه روابط ایران و روسیه ایفا کند. چراکه هرکدام از این کشورها در خارج کردن سوریه از این شرایط به میزانی مشخص نقش داشته‌اند و به همین میزان نیز بعد از حاکم شدن آرامش در این کشور، نقش هر کدام از این کشورها در برقراری صلح در سوریه در ارتباط آنها با این کشور در دوران برقراری صلح در دمشق ارتباط مستقیم دارد که باید با رایزنی‌هایی مشخص در این زمینه نیز هماهنگی‌هایی ایجاد کرد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

رزرو آنلاين بليط
ساميار آگهی