اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

مصطفی تاجزاده و احمد زید‌آبادی بعدازظهر روز سه‌شنبه با یکدیگر به مناظره نشستند. پایگاه خبری انصاف‌نیوز نیز میزبان این مناظره بود. مصطفی تاجزاده شاید از معدود سیاستمدارانی باشد که در مدت گذشته بارها پای میز مناظره رفته و حتی با علیرضا زاکانی به عنوان یک اصولگرای تند و تیز بحث و گفت‌وگو کرده است، این مناظره اما با مناظره‌های پیشین تاجزاده متفاوت بود؛ چراکه نه خبری از اعتراض به ماجرای کوی دانشگاه بود، نه حوادث پس از انتخابات 88 و کلیدواژه همواره و همیشه اصولگرایان یعنی «فتنه». این‌بار میان یک سیاستمدار اصلاح‌طلب و یک روزنامه‌نگار با گرایش‌های اصلاح‌طلبانه مناظره‌ای درگرفت که یکی بیش از دیگری نگاهی معطوف به کسب قدرت دارد.

آنچه در خلال این مناظره از سوی مصطفی تاجزاده که در شورای مرکزی حزب مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که دو حزب تاثیرگذار دهه 70 اصلاح‌طلبان بوده‌اند، عضویت داشته، در دولت میرحسین موسوی معاون امور بین‌الملل سیدمحمد خاتمی در وزارت ارشاد بوده و در دولت اول خاتمی معاونت سیاسی وزارت کشور را برعهده داشته است، همچنان به تداوم حضور در قدرت اعتقاد دارد و در بخشی از این مناظره نیز تاکید می‌کند: «باید مسوولیت بپذیریم، البته به دلیل شرایط حساس کشور، بازی را بر هم نمی‌زنیم اما باید نامزد و برنامه‌های خود را اعلام کنیم؛ اگر گذاشتند می‌آییم و برنامه‌ خود را پیش می‌بریم. اگر نگذاشتند، به جامعه می‌گوییم نگذاشتند، ما برنامه داشتیم، برنامه را تبدیل به گفتمان اصلی جامعه می‌کنیم.»
با این حال احمد زیدآبادی نگاه نقادانه‌تری به اصلاحات و اصلاح‌طلبان دارد که شاید به دلیل صبغه و سابقه روزنامه‌نگارانه‌اش باشد.

او دبیرکلی ادوار تحکیم وحدت را نیز مدتی برعهده داشته و کار تشکیلاتی انجام داده «جایزه آزادی مطبوعات جهانی سازمان یونسکو» که یک سال پس از انتخابات 88 و پس از محکومیتش به حبس و سپس تبعید به او تعلق گرفت. زیدآبادی در این مناظره بیش از تاکید بر حضور در قدرت بر مردم و جامعه تاکید دارد و در این مناظره نیز گفته: «حرص تسخیر دستگاه دولت به عنوان جایگاهی که گمان می‌بری خیلی امتیاز می‌گیری، از مشروطه تاکنون یکی از آفات تمام جنبش‌های اجتماعی بوده است.» بنابراین به نظر می‌رسد آنچه در این مناظره موضوع بحث است؛ همان رویکرد اصلاحات قدرت‌محور است، مقابل اصلاحات جامعه‌محور. البته ‌جز نقدی که هر دو اصلاح‌طلب به جریان اصلاحات و اصلاح‌طلبان داشته و دارند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید