آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«بعد از «زم» کسی دستگیر نشده است؛ به یکدیگر اتهام نزنید». این جملات تاکید روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه بود. از همان ابتدا مشخص بود که بازداشت زم آغاز راه است و نه پایان آن. بی‌تردید آنانی که با زم در انتشار اخبار کذب و تلاش برای سیاه‌نمایی وضعیت کشور همراه بودند هم باید پاسخگو باشند و قانون درباره آنها تصمیم بگیرد که این امر مورد وفاق و تایید سیاسیون هر دو جناح کشور است. اما برخی به طور معمول و عادت نادرستی که در این سال‌ها داشته و دارند، هر موضوعی را بدون توجه به اصل ماجرا، تبدیل به چماقی برای زدن بر سر مخالفان خود می‌کنند که بازداشت زم از آن جمله است. روح‌ا... زم در اولین اعترافات پس از بازداشتش به همکاری محمدرضا رستمی اشاره کرد. محمدحسین رستمی جوان ۳۴ ساله‌ای با هیبت کاملا حزب‌اللهی بود که چندی قبل خبر بازداشت شوک آورش به اتهام جاسوسی برای اسرائیل رسانه‌ای شد. رستمی بزرگ‌شده شهرری است و با تاسیس وب‌سایت «عماریون» در فضای رسانه‌ای شناخته شد. وی در مصاحبه‌ای پیرامون هدف تاسیس وبسایت عماریون گفته بود: «رسالت اصلی خود را در مبارزه با شیطان بزرگ آمریکای جهان‌خوار می‌دانیم» بازداشت او در آن مقطع و پس از‌ آن اعتراف زم مبنی بر همکاری رستمی با آمدنیوز ضربه سنگینی به آنانی بود که در گذشته حمایت‌های عجیبی از رستمی داشتند و مشی او را می‌پسندیدند بنابراین پربیراه نیست برای فرار از پاسخگویی درقبال حمایت از چنین افرادی پروژه متهم‌سازی دیگران را دنبال کنند.

کریمی قدوسی آغازگر اتهام‌زنی
ابتدا جواد کریمی قدوسی نماینده دلواپس مجلس و نزدیک به جبهه پایداری نوشت: «سال 96 در موج اول دستگیری ادمین‌های تلگرامی و آمدنیوز چهار رابط روح‌ا... زم یکی در دفتر حسام‌الدین آشنا مشاور ویژه رئیس‌جمهور دومین رابط در مجموعه ارتباطات دفتر ریاست جمهوری سومین رابط در دفتر آقای بانک و چهارمین رابط در قوه قضائیه که با این کانال در ارتباط بودند تحت تعقیب قرار گرفتند.» علی ربیعی سخنگوی دولت ادعای قبلی کریمی قدوسی مبنی بر دستگیری چند تن در نهاد ریاست جمهوری را کذب دانست و گفت: امیدوارم مقام‌های قضایی در پرونده ‌آمدنیوز اتهامات بی‌پایه‌ای را که مایه تشویش اذهان عمومی می‌شود مورد رسیدگی جدی قرار دهند. حسام‌الدین آشنا هم خطاب به کریمی قدوسی نوشت: «مستندات ادعای خود را اعلام کنید». کریمی قدوسی ظاهرا مدرکی برای ارائه نداشت بنابراین سکوت کرد و میدان را به دلواپس دیگری به نام حمید رسایی سپرد. حمید رسایی که با رد صلاحیت شورای نگهبان از رقابت برای ورود به مجلس دهم بازماند در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «سوال افکار عمومی این است که چرا پرویز اسماعیلی (معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر حسن روحانی‌) بلافاصله بعد از دستگیری روح‌ا... زم عزل شد؟ آیا ترکش این عزل به محدوده مشاوران آشنا هم می‌رسد؟ آیا حسن عباسی آزاد و از این عمار انقلاب عذرخواهی می‌شود؟» بعد از این ادعای رسایی بود که پرویز اسماعیلی مشاور رئیس دفتر رئیس‌جمهور طی یادداشتی در توئیتر به برخی شایعه‌ها واکنش نشان داد و نوشت: «قال رسول‌ا... (ص): «لم یَبْقَ مِن امْثالِ الانْبیاءِ علیهم‌السلام إلاقَولُ الناسِ؛ إذا لَم تَسْتَحیِ فاصْنَعْ ما شِئْتَ» رسول خدا(ص) فرمود: از مثل‌های پیامبران، جز این سخن بر جای نمانده است که؛ «هرگاه شرم و حیا نداشتی، هر چه خواستی، بکن.» (عیون اخبارالرِضا: 2/56/207) سلام». حسام‌الدین آشنا نیز در صفحه توئیتر خود خطاب به او نوشت: «شما و سوال افکار عمومی؟ جناب آقای اسماعیلی عزل نشدند بلکه در سمت دیگری مشغول خدمت هستند. با شیوه‌آمدنیوزی لجن‌پراکنی نکنید؛ عاقبت ندارد.»

چرابرخوردی با اتهامات نمی‌شود؟
مشاور رئیس‌جمهورهم دیروز به رویداد24 گفت: جریان تندرو علیه دولت جنگ روانی به راه انداخته و از هیچ اقدامی دریغ نمی‌کند؛ مثل عملیات روانی که این روز‌ها به راه افتاده است. مرتضی بانک افزود: سال 96 که آقای کریمی قدوسی به آن اشاره کرده، بنده معاون کل نهاد بودم و آنجا هیچ‌گونه احضار، دستگیری و بازداشتی در ارتباط با آمدنیوز یا دیگر رسانه‌های معاند وجود نداشت. اگر چنین بود، الان باید چندین کارمند تغییر می‌کردند، در حالی‌که اگر شما بررسی کنید، متوجه می‌شوید که تیم کارمندان اصلا تغییری نکرده و هیچ فردی حذف نشده است؛ بنابراین نمی‌شود ادعا کرد افرادی بازداشت شده‌اند، بدون اینکه در تیم اداری مجموعه تغییری صورت بگیرد. الان ایام نزدیک به انتخابات مجلس است، احتمالا از این سخنان بیشتر بشنویم. بانک ادامه می‌دهد: دولت در دوره‌های تحریم‌ها شرایط سختی را گذراند و در کنار آن تلاش کرد حاشیه‌هایی مثل اعتراضات خیابانی مشهد که به سراسر ایران کشیده شد را حل کند تا بتواند با کمترین تنش فعالیت کند. این کار نتیجه داد و شما دیدید قیمت طلا و دلار و خودرو کنترل شد، اما عده‌ای علاقه دارند دولت به همان شرایط بازگردد و مدام در گوشه رینگ قرار داشته باشد. بانک می‌گوید: چنین روندی باعث می‌شود دولت به جای تمرکز بر حل مشکلات، وقت خود را برای مقابله با عملیات روانی صرف کند. او می‌گوید: سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد هیچ‌گونه بازداشتی در مجموعه دولت، قوه قضائیه و نهاد‌های نظامی وجود نداشته است. ما از این موضوع بسیار خوشحالیم، اما بخش ناراحت کننده این است که چرا برخوردی با اتهامات بدون دلیل انجام نمی‌شود؟ آقای رئیسی اقدامات بسیار موثری در مدت کوتاه ریاست خود بر قوه قضائیه انجام داده و امیدواریم برای برخورد با چنین رفتار‌هایی نیز برنامه‌ریزی شود تا در فضای سیاسی و اجتماعی کشور شاهد چنین موضوعاتی نباشیم و این تفکر به افکار عمومی منتقل شود که هیچ جریانی در برخورد با اقدامات غیرقانونی حاشیه امن ندارد.

شناسایی از طریق سایت گرداب
سایت گرداب هم دیروز در بیانیه‌ای با اشاره به درخواست‌های مکرر از سازمان اطلاعات سپاه، از افرادی که با شبکه معاند آمدنیوز همکاری داشته‌اند، خواسته برای ابراز ندامت و تخفیف مجازات احتمالی با این سایت تماس برقرار کنند. در بیانیه سایت گرداب آمده است: «با توجه به درخواست‌های مکرر از این سازمان، به اطلاع می‌رساند که تمامی مرتبطین شبکه معاند آمدنیوز و سایر کسانی که به هر دلیل گرفتار لغزش و همکاری با رسانه‌های دشمن و بدخواهان ملت شده‌ و تاکنون موفق به اعلام برائت از آنها نشده‌اند، برای ابراز ندامت و تخفیف مجازات احتمالی، می‌توانند با پست الکترونیکcontact@gerdab . ir و سامانه پیامکی 1000114 سایت گرداب ارتباط برقرار نمایند».


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید