تابناک/ متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روز پنجشنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد، این کشور کار ساخت پایگاه نظامی جدیدی در شمال سوریه را آغاز کرده است؛ پایگاهی در شهر قامشلی که می‌تواند یک تحول نظامی مهم در سوریه در نظر گرفته شود.

به گزارش اینترفکس، پایگاه نظامی جدید که مخصوص استقرار بالگردهای ارتش روسیه است، در شهر «قامشلی» واقع در استان «حسکه» تأسیس می‌شود؛ بنابراین، ارتش روسیه برای حفاظت از سه بالگردی که فعلا در این پایگاه فرود آمده‌اند، سامانه‌های «پانتسیر» (معروف به سام22)‌ را در این پایگاه مستقر کرده است.

لازم به ذکر است، ارتش روسیه پیش از پایگاه جدید در قامشلی، دو تأسیسات مستقل در سوریه داشت - پایگاه دریایی طرطوس و پایگاه هوایی حمیمیم (لاذقیه) - که با این حساب تعداد پایگاه‌های روسیه در سوریه به سه تاسیسات می‌رسد. نظامیان روسیه همچنین در دو پایگاه تیاس (ملقب به تی4) و شعیرات حضور دارند.

در مورد اینکه روس ها چه هدف نظامی و امنیتی از ایجاد این پایگاه جدید در شمال سوریه دنبال می کنند، تحلیل های مختلفی ارائه شده است.

در همین رابطه، پایگاه «عرب نیوز» در مطلبی عنوان کرد که هدف روسیه از تأسیس پایگاه در شمال سوریه، تنگ تر کردن حلقه محاصره ترکیه است.

در ادامه این مطلب آمده است: در حال حاضر اهمیت استراتژیک پایگاه جدید روسیه در شمال شرقی قامشلی سوریه مورد بحث است. پرسش این که آیا قرار است به عنوان پیامی از مسکو به آنکارا تلقی شود؟

روسیه در حال حاضر پایگاه هایی در کریمه، ارمنستان، طرطوس و حمیم دارد. این پایگاه جدید - در یک منطقه با جمعیت کردی در جبهه جنوبی ترکیه - به این معناست که روسیه اکنون حلقه ای از پایگاه ها در اطراف ترکیه ایجاد کرده است.

اویتون اورهان، هماهنگ کننده مطالعات سوریه در اندیشکده ORSAM مستقر در آنکارا گفت که این اقدام روسیه هم برای آنکارا و هم برای واشنگتن قابل توجه و معنی دار است.

وی گفت: با این پایگاه جدید، روسیه به سمت پهنه شرقی سوریه حرکت می کند؛ منطقه ای که قامیشلی در آن قرار دارد از نظر جغرافیایی بسیار استراتژیک است.

اورهان با بیان اینکه این پایگاه نزدیک به میادین نفتی و گازی و مسیر اصلی ترانزیت بین عراق و سوریه است، گفت: روسیه اخیراً اقدام آمریکا برای محافظت از میادین نفتی سوریه را «راهزنی» خوانده و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که نیروهای سوریه باید کنترل میادین نفتی این کشور را پس بگیرند.

به گفته اورهان، روسیه که فرماندهی پایگاه قامیشلی را به عهده دارد، قصد دارد، خلأ قدرت ایجاد شده با خروج نیروهای آمریکایی را پر کند و برای همین حضور خود را در جبهه شرقی تثبیت می کند. وی گفت: این پیامی است که با کنترل فضای هوایی در منطقه به ترکیه و ایالات متحده داده می شود.

دو راه برای آنکارا جهت مشاهده اقدام اخیر روسیه وجود دارد: به عنوان تهدیدی برای نفوذ منطقه ای آن یا به عنوان یک نفع برای تلاش هایش برای از بین بردن شبه نظامیان کرد، که ترکیه آن را یک گروه تروریستی می داند.

وبگاه «مسکوتایمز» در این باره نوشت، پایگاه جدید روسیه در منطقه‌ای که پیشتر پایگاه نظامیان آمریکایی واقع شده بود - و بعد از آغاز عملیات نظامی ترکیه تخلیه و بر اثر بمباران تخریب شده بود - در حال ساخت است.

خبرگزاری «تاس» نیز به نقل از «تیمور خودژایف» مسئول این پایگاه نوشت، قرارگاه جدید با نام «دفتر فرماندهی هوایی» و با هدف گسترش محوطه پوشش گشت‌های هوایی فعالیت خواهد کرد.

خودژایف به تاس گفت، دفتر فرماندهی هوایی، مسئول اطمینان حاصل کردن از «پروازهای پیوسته»، امنیت بالگردها و حفاظت از پدافند منطقه را بر عهده دارد که حوزه استحفاظی آن تمام استان حسکه در مرز با ترکیه است.

وی با بیان اینکه پایگاه نظامی جدید شمال سامانه‌های پدافند هوایی و اتاق کنترل پرواز است، توضیح داد: «همچنین تأسیساتی برای آموزش پرواز و خدمات پزشکی دارد. پلیس نظامی، تجهیزات ویژه، خودروهای زرهی و سوخت نیز در این پایگاه مستقرند».




ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید