شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

جلیلی نیامد؛ اما قالیباف آمد. دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و صاحب دولت در سایه ترجیح داد به‌جای ورود به رقابت انتخابات مجلس، با ریاست بر دولت در سایه خودش را برای دولت 1400 آماده کند؛ اما شهردار سابق تهران نه‌تنها آمد، بلکه این ورود را با پیش‌درآمد بیانیه‌ای تند علیه دولت به سیاق گفتارهای این‌روزهایش جشن گرفت؛ بیانیه‌ای با تندترین و صریح‌ترین لحن ممکن. او چند ساعت قبل از بیانیه‌اش نیز در جمع بسیجیان دانشگاه باز به دولت حمله کرده بود. قالیباف احتمالا هنوز به فکر انتقام از مناظره‌های سال 92 و عبارات «سرهنگ» و «حمله گازانبری» است و چه زمانی بهتر از این‌‌روزها برای حمله به رقیب دیروز.

او که گویا از صندلی پاستور ناامید شده، خودش را برای صندلی بهارستان آماده کرده است؛ البته بعید نیست از صندلی بهارستان در حکم سکوی پرش به پاستور استفاده کند. او که همه راه‌ها را برای رسیدن به ریاست‌جمهوری امتحان کرده، شاید این بار بخواهد از کانال مجلس به دولت برسد. قالیباف احتمالا برنامه‌هایی جدی برای مصاف با دولت در این دو سال باقی‌مانده در قالب رئیس احتمالی مجلس آینده دارد. در غیاب جلیلی و لاریجانی، دیگر هیچ رقیب جدی‌ای برای او در قامت رئیس مجلس آینده متصور نیست. او که 12 سال شهردار تهران و سال‌ها فرمانده نیروی انتظامی بود و حالا هم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در قالب یک منجی مردم بیانیه داده و گفته است: «بر این باور بودم درختی که چهار سال ثمر ندهد، دیگر ثمر نمی‌دهد؛ از همین‌رو تلاش شد تا نهال تازه‌ای کاشته شود، اما دولت مستقر دو‌قطبی دروغینی ساخت و بر موج سوار شد و توانست با وعده‌های کاذب اعتماد مردم را جلب کند. متأسفم که بگویم در این مدت دو سال، یک روز هم آب خوش از گلوی مردم پایین نرفته است...». او در ادامه دوباره مدیریت جهادی خود را به رخ کشیده و گفته: «ما نیاز به یک دولت جهادی و کارآمد داریم تا چرخ اجرائی این کشور پر از منابع و ذخایر مادی و انسانی را به حرکت درآورد و امید را به مردم برگرداند. به‌عنوان پیش‌درآمدی بر این اتفاق، ما باید شاهد ایجاد مجلسی نو با حضور چهره‌های نو، رویکرد نو و ایده‌های نو باشیم؛ لذا تلاش کردم با طرح مجلس نو، فضایی را برای این مسئله ایجاد کنم و به جوان‌ترها کمک کنم تا با ورود به مجلس، چنین اتفاقی را رقم بزنند. ماجرای افزایش قیمت بنزین درس بزرگی به ما داد و آن این بود که این درخت نه‌تنها بعد از چهار سال ثمر نداده است، بلکه در حال آسیب‌زدن جدی به مردم است و این نگرانی را به‌جد ایجاد کرد که تا سال ۱۴۰۰، یعنی یک سال و نیم آینده، تصمیماتی نابخردانه از جنس ماجرای افزایش قیمت بنزین، اصلا دور از ذهن نیست و اینجا بود که به این جمع‌بندی رسیدم که باید مجلسی قوی و کارآمد تشکیل شود و تمام هم‌و‌غم خود را کنترل دولت و وادار‌کردن آن به کار و فعالیت در این یک سال و نیم باقی‌مانده از عمرش قرار دهد. بر این اساس، تصمیم گرفتم به دور از مصلحت‌اندیشی‌های شخصی وارد عرصه انتخابات مجلس شوم با این امید که بتوانم با وارد‌کردن جمعی از چهره‌های نو، مؤمن و متخصص در تهران و برخی دیگر از شهرهای کشور به مجلس، در یک سال و نیم باقی‌مانده این دولت خسته را مجبور به حرکت کنیم». قالیباف در حالی به دولت حمله می‌کند که به‌عنوان یکی از مخالفان FATF در مجمع شناخته می‌شود. او در حالی به دولت حمله می‌کند که بابت عملکردش در شهرداری تهران، هنوز سؤالات بی‌‌پاسخ زیادی دارد؛ نزدیک‌ترین چهره به او ماه‌هاست بازداشت‌ و ماجرای املاک نجومی و نحوه هزینه‌کرد برخی پروژه‌ها در زمان او نیز هنوز محل ابهام است.

سونامی اصولگرایان
در آخرین روز از ثبت‌نام کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس، چهره‌های اصولگرا از دقایق ابتدایی خود را به وزارت کشور رساندند تا نامشان را در لیست کاندیداها به ثبت برسانند. حسین مظفر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، بعد از ثبت‌نام به خبرنگاران گفت: گرایش‌های سیاسی جامعه دیگر معنا ندارند و مرزهای سیاسی فروریخته است. من اصول انقلاب را با جان قبول دارم و حاضرم برای این اصول جان داده و شهید شوم. من عضویت اصلاح‌طلب و اصولگرایی نداشته‌ام و حزبی هم نیستم؛ البته گرایش من اصولگرایی است، ولی اصولگرای حزبی نیستم. اگر اصولگرایان من را در لیست خود قرار دهند، استقبال می‌کنم. عبدالحسین روح‌الامینی، دبیرکل حزب عدالت و توسعه و از چهره‌های نزدیک به محسن رضایی نیز با حضور در حوزه انتخابیه وزارت کشور، برای انتخابات ثبت‌نام کرد. روح‌الامینی گفت: بنده همراه با جریان ائتلاف نیروهای انقلابی هستم و هر تصمیمی که در این ائتلاف گرفته شود، قبول دارم. برخی تشکل‌ها نامه دادند و یک‌سری شخصیت‌ها هم با من تماس گرفته و از من درخواست کردند در این دوره از انتخابات حضور یابم. سعید زیباکلام، دیگر اصولگرایی بود که برای ثبت‌نام از حوزه انتخابیه تهران اعلام کاندیداتوری کرد. همچنین عبدالرضا داوری، مشاور احمدی‌نژاد که در زندان است نیز از طریق وکیل خود، مسعود زریبافان، رئیس بنیاد شهید در دولت احمدی‌نژاد و ابراهیم انصاریان، داماد مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی، زاکانی و ذوالنور هم از چهره‌هایی بودند که امروز برای کاندیداتوری انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند. مصطفی میرسلیم، بیژن نوباوه و محمدجواد ابطحی، عضو جبهه پایداری و الیاس نادران، علی عباسپور‌تهرانی، فاطمه رهبر، حمید رسایی، مرتضی آقاتهرانی، محسن کوهکن، محسن پیرهادی و... هم چهره‌های شاخصی بودند که در روزهای گذشته ثبت‌نام کرده‌اند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید