روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

امریکا در اعمال تحریم علیه ایران به سیم آخر زده و نه تنها مانع تصویب بند مربوط به آثار منفی تحریم‌های ایران در ارائه کمک‌های بشردوستانه هلال احمر به مردم آسیب دیده از بلایای طبیعی شده، بلکه در حال علنی کردن اعمال تحریم‌های دارویی علیه ایران است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا هفته قبل در یک نشست خبری اعلام کرد که واشنگتن تحریم‌های تازه‌ای علیه شرکت خطوط کشتیرانی ایران (IRISL) و شرکت ای- سیل (E-Sail) مستقر در چین اعمال می‌کند، حتی اگر این خطوط در رابطه با نقل و انتقال دارو به ایران فعال باشند. وزارت خزانه‌داری امریکا در توضیح خود در مورد آثار این تحریم‌ها، به صراحت اعلام کرده که این تحریم‌های جدید، ارسال دارو و اقلام انسانی به ایران را نیز محدود می‌کند. تحریم‌هایی که به تازگی اعلام شده از روز ۸ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی (۱۹ خرداد ۱۳۹۹) اجرایی می‌شوند. خزانه‌داری امریکا اعلام کرده که از آن تاریخ به بعد، «اتباع ایالات متحده، مگر با دریافت مجوز‌های موردی، از مشارکت در تراکنش با IRISL و E-Sail منع خواهند شد، از جمله از تراکنش‌های مربوط به فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی از سوی اتباع ایالات متحده.» در صفحه پرسش و پاسخ‌های خزانه‌داری امریکا، در این رابطه آمده است: «ایالات متحده مجوز‌ها و معافیت‌های گسترده‌ای ذیل تحریم‌ها دارد که اجازه فروش محصولات زراعی، غذا، دارو و تجهیزات پزشکی به ایران توسط افراد امریکایی یا غیرامریکایی را می‌دهد. اما این مجوز‌ها و معافیت‌ها عموماً تراکنش با افرادی که ذیل فرمان اجرایی ۱۳۳۸۲ تحریم شده‌اند را شامل نمی‌شود.»

روز پنج شنبه هم در جریان برگزاری سی و سومین کنفرانس بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، هیئت‌های امریکا، کانادا و انگلیس با تصویب بند آثار منفی تحریم‌ها در ارائه کمک‌های بشردوستانه به انسان‌های متأثر از بلایای طبیعی مخالفت کردند. این در حالی است که در نشست‌های تدوین قطعنامه‌ها و هم در جلسات عمومی، تعداد قابل توجهی از کشور‌ها از ایده پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران حمایت کرده بودند. اسماعیل بقایی هامانه، سفیر و رئیس هیئت ایران در این کنفرانس، در واکنش به این اقدام هیئت امریکایی گفت: «مخالفت علنی امریکا با ابراز نگرانی کنفرانس راجع به آثار منفی تحریم‌ها بر امور بشردوستانه، به روشنی دروغ بودن ادعا‌های این کشور مبنی بر مستثنی بودن موضوعات بشردوستانه از شمول تحریم‌ها را ثابت کرد. بقایی هامانه تأکید کرد: تحریم‌های یکجانبه امریکا ناقض اصول بنیادین بشر دوستانه و حقوق بشر است. مخالفت‌ها با اقدامات تحریمی امریکا علیه ایران رو به افزایش است. «منصور العتیبی» نماینده کویت در شورای امنیت سازمان ملل گفت که کویت نمی‌خواهد کشور همسایه و مسلمانی همچون ایران تحت تحریم‌ها یا منزوی باشد. او در گفتگو با شبکه الجزیره، گفت که امیدوار است اختلافات موجود پایان یافته و به اصلاح برجام منجر شود، به طوری که مطمئن شویم ایران به سمت برنامه‌های دیگر یا برنامه تسلیحاتی هسته‌ای باز نمی‌گردد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید