جام جم/ « پشت پرده خروج سفیر انگلیس از ایران » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته جواد منصوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با توجه به وقایع یکی دو هفته اخیر در ایران، دولت های اروپایی و آمریکا نسبت به وضعیت فعلی و آینده حضورشان در منطقه احساس خطر کرده و بسیار نگران شدند؛ چرا که در منطقه یک نوع قیام و همبستگی منطقه‌ای با جریان مقاومت شکل گرفته است.
در یکی دو روز گذشته نیز شاهد بودیم سه‌کشور اروپایی اقدام به فعال کردن مکانیسم ماشه علیه ایران کردند و همزمان شاهد اظهارات نخست‌وزیر انگلیس درباره جایگزینی برجام با توافق ترامپی بودیم. پیش از آن هم سفیر انگلیس در تجمعی غیرقانونی در تهران حاضر شده بود و به این ترتیب به‌نظر می‌رسد خروج سفیر انگلیس از جمهوری اسلامی ایران بی‌ارتباط با این موضوعات نباشد.
بعد از اتفاقات چند روز اخیر و حضور سفیر انگلیس در تجمعات داخل ایران، مقامات کشورمان نسبت به عملکرد وی اعتراض کرده و حتی سفیر انگلیس را مستحق اخراج دانسته‌اند، اما به نظر می‌رسد دولت انگلیس براساس همان خوی تکبر و غرور خود تصور می‌کند نباید هیچ گاه مورد اعتراض قرار گیرد. این در حالی است که حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی در کشورمان مداخله آشکار در امور داخلی ایران و برخلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک است.
خروج سفیر انگلیس از ایران در چنین شرایطی می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد. از یک‌سو انگلیس متوجه شده است که نمی‌تواند موقعیت گذشته خود را در ایران داشته باشد و به‌همین‌دلیل از وضعیت خود راضی نیست و در عین حال هم خروج وی، رنگ اخراج از ایران را نگرفته و احتمالا در فرصت دیگری به ایران بر می‌گردد.
نکته دیگر این است که روابط دو کشور ایران و انگلیس در چند سال گذشته سرد و غیر فعال بوده است؛ بنابراین چنین وضعیتی چندان برای آنها خوشایند نیست، چرا که انگلستان می‌خواهد نشان دهد سفیر کشورش باید در ایران آزادی عمل داشته باشد، زیرا در غیر این صورت حضورش در کشورمان ضرورتی ندارد و در ضمن نباید کشوری به این موضوع اعتراض کند. از سوی دیگر خروج سفیر انگلیس از ایران می‌تواند در راستای اقدامات بیشتری علیه کشورمان از جمله همان تصمیم سه کشور اروپایی در فعال‌کردن مکانیسم ماشه باشد.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید