روزنامه شهروند/ متن پیش رو در روزنامه شهروند منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

به مردم نگوییم در برابر یک صندلی مجلس ١٧ نفر، ١٧٠ یا ١٧٠٠ نفر کاندیدا هستند. ببینیم از چند جناح ١٧٠٠ نفر کاندیدا هستند؟ ١٧ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ این‌ که انتخابات نمی‌شود بگذارید در میدان انتخابات، همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند؛ با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد؛ کشور برای همه است اگر همه ۸۳‌میلیون نفر متحد باشیم و یک نفر مخالف، آن یک نفر را باید جذب کنیم حواس‌مان را جمع کنیم. پاسداشت خون شهید سلیمانی اتحاد است. شهید سلیمانی حزبی نبود آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آن را رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید این غم و مشکلات بزرگ را به تصمیمی بزرگ تبدیل کنیم. آن تصمیم بزرگ، آشتی ملی است. بیایید همه با هم آشتی کنیم

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت گفت: «بگذارید در میدان انتخابات، همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند؛ با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد؛ کشور برای همه است.» روحانی تأکید کرد: «همه صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما مشترک است. در کشوری زندگی می‌کنیم که در آن سبک‌های زندگی و سلیقه‌های مختلف حاکم است. ایران دارای یک رنگ، یک نام و یک سلیقه نیست. ما باید به سلیقه‌ها، اندیشه‌ها و راه‌های مردم احترام بگذاریم. همه ایرانی هستند و ایران از آنِ همه است.» روحانی با بیان اینکه مردم تنوع می‌خواهند، یادآور شد: «بگذارید در میدان انتخابات، همه احزاب و گروه‌ها شرکت کنند. شما ضرر نمی‌کنید. با یک جناح نمی‌توان کشور را اداره کرد. کشور برای همه است. اگر همه ۸۳‌میلیون نفر متحد باشیم و یک نفر مخالف، آن یک نفر را باید جذب کنیم. یک نفر مخالف برای ما زیاد است.» رئیس‌جمهوری اضافه کرد: «شما یک جناح و یک جمعیت بزرگ را مخالف می‌کنید؟ حواس‌مان را جمع کنیم. پاسداشت خون شهید سلیمانی اتحاد است. شهید سلیمانی حزبی نبود. من حدود ۴۰‌سال با سلیمانی دوست بودم. بیش از ۲۰‌سال ما از نزدیک با هم کار کردیم. من او را خوب می‌شناسم. او جناحی و حزبی نبود. او با همه خوب بود. پیش همه می‌رفت و از همه مشورت می‌گرفت. بیاییم سبک و فکر سردار سلیمانی را در این مملکت اجرا کنیم. یکی بشویم و در کنار هم قرار بگیریم.»
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دست‌اندرکاران انتخابات گفت: «همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می‌کنم آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آن را رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید. به مردم نگوییم در برابر یک صندلی مجلس ١٧ نفر، ١٧٠ یا ١٧٠٠ نفر کاندیدا هستند. ببینیم از چند جناح ١٧٠٠ نفر کاندیدا هستند؟ ١٧ نفر از چند جناح، از یک جناح؟ این‌ که انتخابات نمی‌شود؛ مثل اینکه در مغازه‌ای از یک جنس، دوهزار عدد وجود داشته باشد.» به نظر می‌رسد این بخش از صحبت‌های روحانی پاسخی به سخنگوی شورای نگهبان بود که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری در دفاع از رد صلاحیت‌ها گفته بود برای هر کرسی مجلس ١٧ نفر رقابت خواهند کرد. پاسخ روحانی واکنش سخنگوی شورای نگهبان را در پی داشت. عباسعلی کدخدایی در توییتر خود نوشت: «جنجال برای تأیید افراد فاقد صلاحیت تازگی ندارد، اما پیشگامی رئیس‌جمهوری در این پروژه ضد ملی تأسف‌بار است. البته نمی‌دانستیم عدم تأیید بستگان به معنی حذف جناح‌های دیگر است.» به نظر می‌رسد اشاره سخنگوی شورای نگهبان به «بستگان» رئیس‌جمهوری، داماد روحانی باشد که شورای نگهبان صلاحیت او را رد کرده است.
روحانی تصریح کرد: «بیایید این مشکلات یک هفته و ۱۰ روز را مقدمه کنیم و این غم و مشکلات بزرگ را به تصمیمی بزرگ تبدیل کنیم. آن تصمیم بزرگ، آشتی ملی است. بیایید همه با هم آشتی کنیم. کینه‌ها را از دل برداریم. این انتخابات، ۲۲ بهمن و روزهای آینده قدم اول این حرکت باشد.» رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز در جایگاهی در تاریخ ایستاده‌ایم که نمی‌توانیم از هم فاصله داشته باشیم، گفت: «یا متحدیم و پیروز یا جدا و شکست‌خورده هستیم؛ انتخاب با ماست.» رئیس دولت دوازدهم در بخش دیگری از سخنانش گفت: «این سرزمین به سلیقه خاص و جناح و افکار خاصی متعلق نیست و به همه ارتباط دارد. احساس ما این است که جان هر فرد ایرانی جان همه ماست و همان‌طور که قرآن به‌ ما آموخته از دست رفتن یک نفر بی‌گناه به منزله از دست رفتن انسانیت است.»
روحانی ادامه داد: «مردم عزیز ایران در این ایام روزهای سختی را پشت سر گذاشتند. از خدا می‌خواهیم هفته پایان دی‌ماه پایان غم و اندوه مردم باشد که با حوادث مختلفی روبه‌رو شدند. گرچه این حوادث برای همه ما تلخ بود، اما درس‌های عبرتی هم برای ما بود. لازم است از این مقطع تاریخی خود را آماده کنیم. درست است که شرایط سخت و ناگوار است، اما در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت‌های بزرگ هم وجود دارد و ما باید در همه این حوادث تلاش کنیم از این غم و اندوه و مشکلاتی که با آن مواجه شدیم، فرصتی به نفع کشور و منافع ملی بیافرینیم.» رئیس‌جمهوری ادامه داد: «سردار عزیز ما از دست ما رفت. ما امروز بعد از سوگواری به‌حقی که برای او داشتیم باید از این به بعد در فکر میراث سردار سلیمانی باشیم. سردار سلیمانی مرزبان ایران بود، اما هیچ‌وقت نمی‌خواست بین ایرانیان مرزی به وجود بیاورد.» او خاطرنشان کرد: «علت اینکه این حوادث دل مردم ما را خیلی به درد ‌آورد این است که این عروج‌ها بسیار مظلومانه بود. هم شهادت سردار سلیمانی مظلومانه بود، هم از دست رفتن جان عزیزان در کرمان مظلومانه بود هم از دست رفتن عزیزان ما در این پرواز بسیار مظلومانه بود و این مظلومیت دل همه را آتش زده و مردم را بی‌قرار کرده است.»ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید