اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که همچون بسیاری دیگر از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با حکم ردصلاحیت شورای نگهبان مواجه شد و از حضور در رقابت انتخاباتی مجلس یازدهم که قرار است جمعه همین هفته در سراسر کشور برگزار شود، بازماند، روز گذشته در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان به بیان نکاتی در این رابطه پرداخت.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در متن نامه خود با تقدیم سلام می‌نویسد: «این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل ردصلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. در آن جلسه حقوقدان شورای نگهبان سه مورد از اظهارنظرهای من را به عنوان مستند عدم التزام عملی به نظام ذکر کرد که بعد از پاسخ من جوابی نداشت. گفتم اساسا التزام عملی شامل اظهارنظرها نمی‌شود و همه آحاد جامعه در اظهارنظر آزادند چه رسد به نماینده مجلس که طبق اصل 84 و 86 قانون اساسی در همه مسائل کشور حق اظهارنظر دارد و البته این به آن معنی نیست که باید همه این اظهارنظرها درست باشد. ممکن است در مواردی هم اشتباه کرده باشد، مهم آزادی بیان نماینده است.» او در ادامه اضافه کرد: «آنچه ممنوع است تهمت و افترا و دروغ است. رهبر انقلاب نیز فرموده‌اند «ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، باید آزاد باشد حرفش را بزند.»

مطهری بر این پایه اضافه کرد: «بنابراین بنده متوجه نشدم علت ردصلاحیت من چیست و چه پاسخی باید به مردم بدهم. اگر همچنان معتقدید اظهارنظر و نه اقدام عملی می‌تواند دلیل عدم التزام عملی به نظام و ردصلاحیت باشد، این امر چنان‌که گذشت خلاف نظر مقام رهبری است. در این صورت جسارتا جنابعالی التزام عملی به نظام ندارید نه بنده و ده‌ها کاندیدایی که به این بهانه ردصلاحیت شدند. و اگر به چنین چیزی معتقد نیستید و اظهارنظر را مشمول عدم التزام عملی نمی‌دانید، پس چه کسانی شورای نگهبان را از پشت صحنه اداره می‌کنند و با آینده انقلاب اسلامی بازی می‌کنند؟»

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی که در 3 سال نخست مجلس دهم در مقام نایب‌رییس دوم پارلمان ایفای نقش کرد، همچنین در ادامه نوشت: «رویه‌ای که شورای نگهبان برای انتخابات مجلس یازدهم در پیش گرفت که به تجسس در اظهارنظرها شدت بخشید و تاکید کرد که فقط نظر رسمی حکومت باید بازگو شود مجلس را دچار استحاله و تغییر ماهیت می‌کند. مجلس جایی است که نمایندگان اقشار مختلف جامعه در آن نظرات‌شان را آزادانه بیان می‌کنند و احیانا همان روز یا روز بعد هم پاسخ سخن خود را از همان تریبون دریافت می‌کنند.»

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: «در این صورت نمایندگانی حر و آزاده خواهیم داشت که مصالح کشور را کتمان نمی‌کنند و نگران مواخذه و رد صلاحیت نیستند و دچار نفاق و تظاهر نمی‌شوند. اما با این رویه‌ای که شورای نگهبان در پیش گرفته است نمایندگانی خواهیم داشت که نظرات واقعی خود را ابراز نمی‌کنند و احیانا دچار ریا و تظاهر می‌شوند و حتی به سوی تملق سوق پیدا می‌کنند چون نگران رصدها و مواخذه‌ها و ردصلاحیت‌ها هستند ‌و این دیگر پارلمان به معنی واقعی و مظهر دموکراسی نیست، دکوری است از مجلس که بله ما هم پارلمان داریم، چیزی شبیه مجلس عربستان سعودی که صرفا جنبه مشورتی دارد و تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر نیست.»

او اضافه کرد: «به هر حال هرچه فکر کردم که علت ردصلاحیت من چه بود، ذهنم به جایی نرسید مگر اینکه وقتی نمی‌توانند کسی را در میدان رقابت انتخابات شکست دهند اساسا اجازه ورود به میدان را به او نمی‌دهند و این یعنی تضییع حقوق آن کاندیدا و صدها هزار شهروندی که می‌خواستند به او رای بدهند.»

مطهری همچنین نوشته است: «خدا را شاهد می‌گیرم که نگرانی من بیشتر به خاطر ادامه این رویه است که لاجرم منجر[...]؛ نقطه‌ای که با نقطه آغاز انقلاب اسلامی بسیار فاصله دارد. امام خمینی(ره) در فرانسه فرمودند کمونیست‌ها هم در جمهوری اسلامی حق اظهارنظر و فعالیت دارند. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام. ببینید از کجا به کجا رسیده‌ایم.‌ ای کاش جنابعالی که محضر درس شهید مطهری را درک کرده‌اید بهره‌ای از آن آزاداندیشی برده بودید.»

نایب‌رییس پیشین مجلس شورای اسلامی همچنین اضافه کرد: «می‌دانم که جنابعالی با خود فکر می‌کنید که تاکنون نظام را با این کارها حفظ کرده‌اید. ولی این فکر اشتباه است. این کارها بیشتر به نظام ضربه زده و اگر انجام نمی‌شد اکنون نظام قوی‌تر بود.»

این نماینده عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: «با این حال بنده مردم را به شرکت در انتخابات دعوت می‌کنم و همان ‌طور که قبلا گفته‌ام خود را از صاحبان این انقلاب می‌دانم و مانند مادری که به خاطر حفظ فرزندش از حق خود می‌گذرد این نامهربانی‌ها را به دل نمی‌گیرم و همچنان سرباز انقلاب اسلامی خواهم بود.»

مطهری در پایان این نامه سرگشاده که در کانال تلگرامی‌اش منتشر شده است، نوشت: «به هر حال بنده هنوز علت ردصلاحیتم را نمی‌دانم و پاسخی برای مردم ندارم. مستدعی است آن را به‌ طور عمومی اعلام فرمایید تا ابهام برای بنده و جامعه رفع شود. قبلا سپاسگزارم.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید