ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آرون شیفر-المانیتور/ عربستان برای ترمیم روابط خدشه‌دار شده‌اش با بخشی از جناح حاکم بر امریکا دست به دامان نهادها و افرادی شده است که می‌توانند پل‌های ارتباطی تازه‌ای را برایش در کنگره امریکا ایجاد کنند.
در همین راستا سفارت عربستان در واشنگتن با شرکت مشاوره‌ای موسوم به «ویلیامز گروپ» به تفاهم رسیده تا بازوی اجرایی و یک وسیله ارتباطی قوی برایش در کنگره امریکا و سایر مجاری قدرت در امریکا باشد. وظیفه این شرکت این است که تأمین لابی‌های لازم سعودی‌ها را به سطحی از روابط با امریکا رجعت بدهند که در قضایای اخیر مخدوش شده بود. بخشی از هیأت حاکمه امریکا- و لزوماً نه شخص دونالد ترامپ- از عملکرد سعودی‌ها در بمباران وحشیانه خاک یمن طی سه سال اخیر و قتل جمال‌خاشقجی روزنامه‌نگار حقیقت‌طلب عربستانی ناراحت‌اند و حالا با اعضای شاخص گروه ویلیامز شامل مایکل ویلیامز، جنیفر استوارت، ادی برینس‌جانسون و گریگوری میکز است تا با تعامل‌های لازم با طرف‌های حاضر در کاخ سفید، امریکا را به پذیرش مجدد سیاست‌های خارجی عربستان سوق بدهند. این تنها گروه و شرکت نیست که عربستان برای ترمیم روابط مخدوش شده‌اش با امریکا به آن روی آورده و با شرکت‌ها و افراد متعدد دیگری هم ارتباط برقرار شده و اکثر این افراد و وابسته‌ها سیاستمداران خوب دموکرات هستند که اگر چه با جمهوریخواهان حاکم بر امریکا نزدیک و دوست نیستند اما خطوط ارتباطی فراوانی در کاخ سفید دارند و می‌توانند سران سعودی را به خواسته خود برسانند. سارا لیاویتسون یک پژوهشگر مستقر در انستیتوی تحقیقاتی کوینسی در شهر نیویورک می‌گوید: «سعودی‌ها حق دارند که به این مبادی ارتباطی روی بیاورند و به چنین چیزهایی امید ببندند اما کارشان خراب‌تر از حد تصور است. این البته عادت امریکا است که در اینگونه موارد تسلیم طرف مقابل نشود و با افراد و کشورهای دور شده از خود بسرعت صلح مجدد نکند.»
مسأله دیگری که کار سعودی‌ها را در سلسله‌اقدامات ترمیمی‌شان سخت کرده، این است که درون حزب دموکرات نیز مخالفت‌های اکید و شدیدی در قبال جهت‌گیری‌های ضد سعودی‌ها وجود دارد و مخالف جمهوریخواهان ارشدی مثل ترامپ و پمپئو هستند که هرگز قتل خاشقجی را محکوم نکرده‌اند. دموکرات‌ها از منتقدان درجه اول اینگونه سیاست‌های ضد مردمی بوده‌اند. هرچند هم شاید زمان یادآوری برخی حقایق تلخ به دموکرات‌ها و هواداران آنها رسیده باشد زیرا ابتدا باراک اوباما دموکرات بود که یک قرارداد بزرگ انتقال سلاح‌های پیشرفته به ریاض را امضا کرد و سپس ترامپ به «رقص با شمشیر» در کنار سران سعودی در ریاض پرداخت. بواقع سیاستمداران سعودی از فضای پر تضاد حاکم بر سیاست امریکا بهترین وسیله را برای ترمیم روابط مخدودش خود با امریکا ساخته‌اند.

ترجمه وصال روحانی


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید