آفرینش/ « ضرورت پایان بر " لیست جاماندگان" » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

روزی نیست که در رصد اخبار روزانه، خبری از معرفی سامانه ای برای ثبت نام دریافت فلان کمک یا سهمیه و یا ثبت شکایت معترضان و یا جاماندگان از فلان طرح حمایتی و یا و... وجود نداشته باشد. در بطن جامعه نیز در میان مردم عادی و به خصوص افراد بازنشسته و پا به سن گذاشته، که کمتر از فضای مجازی و ثبت نام های الکترونیکی سر درمی آورند، مدام این نقل قول ها دهان به دهان می شود که همراه با نگرانی و استرس است.

شاید گفته شود این مسائل در عصر حاضر که همه چیز درچارچوب فضای مجازی خلاصه می شود امری عادی است. اما باید به ماهیت و هدف این طرح ها و ثبت نام ها نیز توجه داشت که آیا برای رفاه حال مردم است و یا اسباب زحمت و افزایش استرس آنها در شرایط فعلی است.

وضعیت کشور به لحاظ اقتصادی بحرانی است و این را می پذیریم که مسئولان باید برای چنین شرایط تدابیر لازم را اتخاذ کنند. اما فراهم سازی یک جامعه آماری و بانک اطلاعاتی، ابتدایی ترین و درعین حال ضروری ترین مسئله برای طرح های حمایتی و اقدامات مدیریت بحران است.

هر روز یک نهاد و یک وزارتخانه برای خود سایتی را طراحی می کند تا مردم برای دریافت برخی یارانه ها و امتیازات درآنجا ثبت نام کنند. آنها که از فضای مجازی سررشته دارند هجوم می برند، و سایت به سبب عدم توانایی فنی هنگ می کند و افراد از ثبت نام باز می مانند. آنها که از ثبت نام های الکترونیکی سررشته ای ندارند، دچار نگرانی و استرس می شوند که از جماعت عقب نمانند و به قولی دلهره دارند که سرشان بی کلاه بماند.

مسئولان نیز مدام می گویند :"درصدد رفع مشکلات فنی هستند تا هموطنان عزیز بتوانند اطلاعات خود را وارد کنند" و دست آخر نیز یک قوه دیگر و یا یک نهاد بالادستی اعلام می کند که از سال جدید نحوه پرداخت فلان یارانه و یا دریافت فلان امتیاز به گونه ای دیگر خواهد بود! دوباره همه چیز باز می گردد به خانه اول و مجددا از فردا یک سایت دیگر معرفی می شود و ادامه ماجرا...

این چگونه مدیریت بحرانی است که بجای ایجاد آرامش برای جامعه موجب سلب آن و افزایش استرس و دلهره در قشرکثیری از مردم می گردد.

جوانان در هر خانواده ای می توانند به عنوان شاهدی براین ادعا باشند. چرا که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و یا والدین بازنشسته و دیگر اقوام مسن که سر از موبایل هوشمند و اینترنت در نمی آورند، با درخواستی مضطربانه ازجوانتر ها می خواهند تا آنها را در فلان سایت برای دریافت فلان یارانه ثبت نام کنند.
این چه شیوه ای است که برای دادن یک مختصر کمک مالی و یا ثبت نام برای دریافت یک امتیاز همچون مسکن که تجربه های تلخ قبلی آن هنوز در کام مردم است، این چنین هر روز دغدغه فکری مردم را افزایش دهیم. اگر قرار است طرحی ملی باشد باید همه بهره مند شوند، اگر قرار است هدفمند باشد باید جامعه هدف مشخص باشد. نه اینکه هر روز یک عده مستحق دریافت از ثبت نام باز بمانند، و حسرت بخورند که نتوانسته اند ثبت نام کنند و برخی هم که اصلا نه نیازی دارند و نه به دنبال دریافت هستند به سبب معیوب بودن سیستم بانک اطلاعاتی خود به خود مشمول دریافت می شوند!ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید