اعتماد/ متن پیش رو در منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

طیبه سیاوشی/ در آستانه برگزاری انتخابات باید توجه داشته باشیم که در هیچ‌ دوره‌ای، شرایط و مقتضیات کشور را نمی‌توان مانند دوره قبل دانست و همواره این فراز و نشیب‌ها بوده که برابرمان به سمت پیشرفت و توسعه قد علم کرده است. گاهی سختی‌های زندگی‌ اقتصادی مردم را دربر‌می‌گیرد و گاهی برخی محدودیت‌ها توقعات از توسعه سیاسی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. شاید چند ماه پیش کمتر کسی تصور می‌کرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی با این حجم از ردصلاحیت‌ مواجه شوند؛ مساله‌ای که انتقادهای بسیاری را نیز به‌ دنبال داشت و حتی شخصا چه از تریبون مجلس و چه از طریق رسانه‌ها این نقد را بیان کرده‌ام؛ اما با همه انتقادهایی که داشته و دارم، هنوز هم معتقدم باید مجلس را به عنوان نهادی انتخابی حفظ کرد؛ چراکه مجلس یکی از مهم‌ترین نهادهایی است که مردم می‌توانند نقش بیشتری در جریان تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند. به عبارت دیگر تنها راه رسیدن به دموکراسی همچنان صندوق‌های رای و حفظ مجلس است.

با نزدیک شدن به روز انتخابات مجلس یکی از مباحثی که چه در فضای مجازی و چه در کوچه و خیابان به گوش می‌رسد، موضوع «تحریم انتخابات» است؛ مساله‌ای که برای اولین‌بار نیست که مطرح می‌شود و بارها ما با واژه‌هایی مانند «تحریم انتخابات»، «قهر با صندوق‌های رای» و... روبه‌رو بوده‌ایم. شاید بد نباشد بگویم وقتی به نظر‌سنجی‌ها و ارزیابی‌هایی که درباره این به اصطلاح «کنش سیاسی» انجام شده است، نگاهی می‌اندازیم، می‌بینیم که این کناره‌گیری از مشارکت در انتخابات یا همان تحریم انتخابات هیچ نتیجه یا دستاورد واضح و روشنی نداشته است.

به عبارت دیگر این مساله هیچ مصداق موفقی در کشورهای دیگر نداشته است که با ارجاع به آن، روی آوردن به چنین روشی را راهی برای رسیدن به مطالبات مردم، چه اقتصادی و چه سیاسی و اجتماعی معرفی کنیم. در این راستا برخی نیز از تحریم انتخابات به عنوان یک تاکتیک سخن به میان آوردند و نه به عنوان یک استرات‍ژی و باید بگویم که در این رابطه هر دو این روش‌ها را محکوم به شکست می‌دانم و نتیجه و حاصلی نخواهد داشت. بنابراین همچنان باید مسیر مشارکت در انتخابات را پی گرفت تا آنچه خواست مردم و به صلاح کشور و جامعه است از درون صندوق‌های رای بیرون بیاید. امیدوارم فارغ از همه انتقادها و همه دلخوری‌ها این‌بار هم مردم بتوانند نظر خود را به حاکمیت و به نظام منتقل کنند و از این حق مسلم که «حق انتخاب کردن» است برای رسیدن به شرایط مطلوب و پرهیز از خسران استفاده کنند و نظرشان را به صندوق‌های رای بیندازند.
نماینده اصلاح‌طلب مجلس


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید