صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ترور سردار سلیمانی توسط نیروهای تروریستی ایالات متحده آمریکا در تاریخ 13 دی ماه، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین حوادث سال سپری‌شده، سلسله آثار عمیق و با دامنه بالایی در غرب آسیا و ماورای آن را به همراه داشت که خارج از تجسم پیش‌بینی‌شده غربی‌ها بود. بسیاری از رسانه‌های غربی، قمار ترامپ در به شهادت رساندن سردار سلیمانی را باعث افزایش خشونت‌ها در منطقه و تسهیل روند خروج واشنگتن از آن ارزیابی کردند. برخلاف تصور آمریکایی‌ها، ترور فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، نه‌تنها طرح به انزواکشاندن جمهوری اسلامی ایران را محقق نکرد بلکه برعکس، موجب ریزش وجاهت و اعتبار بیش‌ازپیش آمران و عاملان آن ترور کور شد. در این گزارش به جزئیات آن ترور وقیحانه و بی‌سابقه در تاریخ و پیامدهای آن پرداخته‌ایم.

او رفت‌وآمدهای مداومی در منطقه داشت و در آخرین سفر خود و با هواپیمای مسافربری عادی از دمشق به سمت بغداد حرکت کرد، درحالی‌که ایالات متحده ادعا می‌کند سردار سلیمانی در حال رفتن به سمت جلسه‌ای بوده که نتیجه آن، منتهی به مرگ بسیاری از آمریکایی‌ها می‌شده است. او به دعوت رسمی مقامات دولت عراق به بغداد سفر می‌کرد؛ چنانکه عادل المهدی نخست‌وزیر عراق گفت که او نه برای شرکت در جلسه‌ای برای درگیری با آمریکا، بلکه برای مذاکره درباره صلح در منطقه عازم بغداد بوده است؛ همچنین عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق گفت: «برای ثبت در تاریخ می‌گویم که ساعت هشت صبح شهادت، با این شهید (سردار سلیمانی) جلسه داشتم. وی درباره محتوای این جلسه گفت: می‌خواستم پاسخ نامه‌ای از سوی عربستان را به شهید بدهم که درباره تحولات عراق و برقراری صلح در منطقه بود.» هواپیمای حامل سردار سلیمانی وابسته به شرکت «اجنحه الشام» بود و مقامات عراقی از حضور یک شخصیت بلندپایه یا مهم در هواپیما اطلاعی نداشتند. قرار بود هواپیما ساعت ۳۰: ۱۱ شامگاه پنجشنبه به فرودگاه برسد اما به دلیل تأخیر در محل برخاستن آن در سوریه، یک ساعت پس از موعد مشخص‌شده به بغداد رسید. این هواپیما در دروازه شماره ۲۱ فرودگاه بین‌المللی بغداد توقف کرد. سردار سلیمانی پیش از مسافران از هواپیما خارج شد. پای پله‌های هواپیما، یک خودروی تویوتا و یک ون از نوع «استار ایکس» در انتظار آنها بود و کاروان متشکل از این دو خودرو بدون تشریفات گذرنامه‌ای از فرودگاه خارج شد بدون آنکه در پست‌های بازرسی توقف کند. همزمان چند بالگرد آمریکایی به همراه یک فروند هواپیمای بدون سرنشین و رادارگریز از مدل «MQ-9 ریپِر» مشغول پرواز بر فراز فرودگاه بغداد بودند و لحظاتی بعد از خروج خودروی حامل سردار سلیمانی و «ابومهدی المهندس» جانشین سازمان حشد الشعبی عراق از فرودگاه، چند فروند موشک هدایت لیزری نقطه‌زن به سمت کاروان آن‌ها شلیک شد.

هرچند رسانه‌های جهانی مدعی شدند پهپادی که آمریکایی‌ها با آن فرمانده نیروی قدس سپاه و نیز جانشین فرمانده حشد الشعبی را ترور کرده، از پایگاه فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در قطر کنترل شده است اما چند تن از نمایندگان پارلمان آلمان فاش کردند که نیروی هوایی آمریکا از «پایگاه هوایی رامشتاین» که در خاک آلمان واقع است برای انجام عملیات پهپادی مربوط به ترور سردار سلیمانی استفاده کرده است.

قیام از شرق آسیا تا عمق قاره آفریقا
ترور سردار سلیمانی حین انجام یک مأموریت دیپلماتیک در بغداد، پیامدهای زیادی را به همراه داشت. قیام دلدادگان مکتب مقاومت در سراسر جهان اسلام از عمق قاره سیاه آفریقا تا شبه‌قاره هند و برقراری دسته‌های عزاداری برای گرامیداشت یاد و خاطره سردار ایرانی و محکومیت اقدام آمریکا از مهم‌ترین این پیامدها بود. در تشییع پیکر سردار سلیمانی، حضور بیش از هفت میلیون نفر در تهرانِ 12 میلیونی در مسیری حدود 20 مایل، همه جهان را شوکه کرد. علاوه بر تهران، دیگر نقاط ایران از خوزستان و قم گرفته تا مشهد و کرمان هم شاهد حضور خیره‌کننده مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی بود. یک شبکه تلویزیونی در فرانسه با عبارت «حضور انسانی گسترده در اهواز برای وداع با سردار سلیمانی» و شبکه «المیادین» با عبارت «حضور گسترده مردم»، تشییع پیکر فرمانده نیروی قدس سپاه را پوشش خبری دادند. در کشورهای دیگر از جمله در خود آمریکا و در سراسر اروپا هم نیروها و جنبش‌های ضدجنگ پس از این ترور فعال شدند و با فشار به سیاست‌های جنگ‌طلبانه دولت آمریکا، خواستار پایان‌یافتن جنگ‌افروزی‌های رییس‌جمهور ماجراجوی این کشور شدند. مایکل مور، نویسنده و مستندساز آمریکایی با اشاره به تصاویر باشکوه پیکر این شهید در تهران نوشت: کدام سناتور آمریکایی را سراغ دارید که این جمعیت در سوگ او جمع شوند. تروریستی عنوان‌شدن رسمی دولت آمریکا در محافل مختلف جهان، برحق‌شدن جایگاه ایران در مبارزه با هیولای هفت‌سر تروریسم در منطقه و افزایش سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج کشور، از دیگر پیامدهایی بود که این ترور به دنباله خود آورد.

حماقت بزرگ ترامپ
ترامپ که از تفرجگاه خود در فلوریدا دستور ترور فرمانده سپاه قدس ایران را صادر کرد، فکر نمی‌کرد که این اتفاق به تهدیدی تبدیل شود که فضای سیاسی به‌شدت بی‌ثبات خاورمیانه را دچار تغییر کند و حضور آمریکا در این منطقه را به چالش بکشد. هرچند او سعی کرد با وقاحت تمام سردار سلیمانی را تروریست و عامل قتل عام بسیاری از آمریکایی‌ها معرفی کند تا بتواند این اقدام تروریستی خود را برای جامعه آمریکا توجیه و از بین بردن داعش را مصادره کند. در همین زمینه ترامپ گفت «باید برای ترور سردار سلیمانی از آمریکا تشکر کنند.»
این اظهارات خشم مردم ایران و منطقه را نسبت به آمریکا دوچندان و پارلمان عراق نیز در نخستین اقدام خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از منطقه را تصویب کرد. «سی‌ان‌ان» نیز از همان روزهای نخست به انتقاد از اقدام خودسرانه ترامپ پرداخت و از استیضاح قریب‌الوقوع توسط جمهوریخواهان در صحنه خبر داد.

انتقام سخت
اما با واکنش‌های جهانی نسبت به ترور سردار سلیمانی، ترامپ این حقیقت را دریافت که در محاسبات خود اشتباه بزرگی مرتکب شده و شخصیتی را مورد هجمه قرار داده که تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی ایران منطقه از او به‌عنوان یک قهرمان ملی یاد می‌کنند؛ چنانکه نشنال‌اینترست از «تبدیل حس ضدآمریکایی به نیرویی قوی‌تر در نسل جوان» و «متحدکردن دنیای شیعه در حمایت از مقاومت به‌عنوان عواقب ترور سپهبد سلیمانی یاد کرد و نوشت: «ترور سلیمانی حس ضدآمریکایی را در جوامع منطقه‌ای شیعه که 40 درصد جمعیت خاورمیانه را تشکیل می‌دهد، تشدید کرده است. رهبران برجسته شیعه نظیر آیت‌الله علی سیستانی در عراق که میلیون‌ها مقلد در سراسر جهان دارد، با محکوم‌کردن این ترور، از سلیمانی به‌عنوان شهید یاد کرده‌اند. موقعیت سلیمانی به‌عنوان یک شهید، همراه با طرفداران گسترده در جوامع اصلی شیعه نشانه ضعف استراتژی آمریکا در تسخیر قلب‌ها و ذهنیات مردم است.» اما مهم‌ترین اتفاق بعد از سردار سلیمانی، اوج‌گیری رویکرد ضدامپریالیستی و آمریکایی مردم منطقه است که بعد از این واقعه شاهد ناامنی وسیعی برای نیروهای آمریکایی در منطقه از افغانستان و عراق و عزم بیشتر جبهه مقاومت در سوریه بودیم. حال امروز خون او زمینه‌ساز قیام‌هایی شده است که در نهایت منجر به خروج کامل آمریکا از منطقه و نابودی رژیم صهیونیستی می‌شود.#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید