دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست


یکی از روش‌های پیش‌بینی قیمت‌ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت‌ها براساس شواهد موجود پیش‌بینی شده‌اند.


بازار سهام

پایان منفی بورس در اردیبهشت‌ماه

شاخص کل بورس تهران پس از یک روند رفت و برگشتی در هفته اخیر، سرانجام اولین افت هفتگی را در سال جدید به ثبت رساند. نماگر اصلی سهام در آخرین هفته کاری اردیبهشت 3 درصد عقب نشست تا بازدهی کل بورس طی معاملات اردیبهشت به 43 درصد محدود شود. کاهش جریان ورود نقدینگی به بورس، تلاش برای ذخیره سودهای کسب‌شده در کنار سیگنال‌های ضعیف‌تر از انتظار از عملکرد شرکت‌ها در زمستان 98 را باید از دلایل عمده عقب‌نشینی بورس قلمداد کرد. همزمان با موج عرضه، خاصه در سهام شرکت‌های بزرگ، بخشی از جریان نقدینگی راهی صنایع کوچک‌تر بورسی شد. علاوه بر این به نظر می‌رسد اتمام مهلت پذیره‌نویسی برای اولین مرحله از صندوق‌های قابل معامله سهام دولت در بانک‌ها و بنگاه‌های بیمه‌ای هم تاثیر خود را بر تحولات داخلی بازار سهام بر جا گذاشته است.

بازار سکه


عقبگرد سکه از قله تاریخی

بهای هر سکه طرح جدید در هفته گذشته 8 درصد دیگر افزایش یافت و ضمن ثبت یک رکورد تاریخی سرانجام روی سطح 7 میلیون و 490 هزار تومان قرار گرفت. سکه کار خود در هفته گذشته را با قیمت 6 میلیون و 490 هزار تومان آغاز کرد و با جهش 660 هزار تومانی طی سه صعود متوالی، در روز دوشنبه به سطح بی‌سابقه 7 میلیون و 600 هزار تومان دست یافت. تحرکات صعودی در بازار ارز تهران در کنار اوج‌گیری طلای جهانی به بالاترین سطح طی 8 سال اخیر زمینه رکوردشکنی قیمت در بازار داخلی طلا را فراهم کردند. حتی تعلیق معاملات گواهی سپرده سکه هم خللی در این مسیر نیفکند. البته محدودیت‌های معاملاتی کمتر سکه در قیاس با دلار باعث شد تا سکه دو برابر دلار رشد کند و بازدهی خود را از ابتدای سال به 25 درصد برساند.

بازار طلای جهانی

برآیند مثبت نیروها در بازار طلا

اونس طلا ساعت 16 جمعه به قیمت 1735 دلار رسید. اگرچه از ماه مارس تا هفته گذشته 6/ 38 میلیون آمریکایی شغل خود را از دست داده‌اند، اما روند نزولی درخواست برای بیمه بیکاری برای هفتمین هفته پیاپی در کنار آمار بهتر از انتظار بازار مسکن این کشور و همچنین مخالفت کمیته بازار باز فدرال رزرو با کاهش نرخ بهره دلار به زیر صفر اونس را تا 1720 دلار پایین کشید. اظهارات ترامپ مبنی بر عدم قرنطینه در موج دوم شیوع کرونا هم طلا را تضعیف کرد. اما روز جمعه با تشدید تنش‌های پکن و واشنگتن شاخص‌های دارایی‌های ریسکی کاهش و طلا دوباره تقویت شد. پس از طرح ممنوعیت همکاری بورس نیویورک با کمپانی‌های چینی، ترامپ در بیانیه‌ای از تحریم چند مقام چینى به علت سرکوب جنبش‌هاى دموکراسى‌خواه هنگ‌کنگ سخن گفت و همین امر بار دیگر زمینه را برای تقویت طلا فراهم کرد.

بازار اوراق مسکن

جهش 50 درصدی اوراق مسکن

اوراق وام مسکن برای پنجمین هفته متوالی صعودی ماندند تا به این ترتیب، شاهد یکی از تاریخی‌ترین ادوار رشد «تسه»ها در ماه اردیبهشت باشیم. هر ورقه امتیاز وام مسکن دی 97 در یک ماه گذشته ضمن رشد 48 درصدی از قیمت 45 هزار تومان در پایان فروردین به قیمت 66 هزار تومانی در روز پایانی اردیبهشت رسید. بخش عمده رشد قیمت «تسه»ها طی دو هفته گذشته و همزمان با آغاز ریزموج‌های اصلاحی در بازار سهام رقم خورد. تحلیلگران جهش قیمت اوراق مسکن را حاصل چشم‌انداز مثبت معاملات در بازار فیزیکی می‌دانند. در واقع، سرایت موج جدید تورم انتظاری از سهام به بازارهای موازی نظیر ارز و طلا و نیز مسکن باعث شده تا تقاضا برای وام از محل اوراق، چه متقاضیان مصرفی و چه سرمایه‌گذاران ملکی، افزایش قابل توجهی را طی یک ماه گذشته ثبت کند.

بازار نفت

ترکش‌های نفتی جنگ سرد پکن با واشنگتن

ساعت 16 جمعه شاخص نفت آمریکا به 32 دلار بازگشت. روز پنج‌شنبه خبر کاهش 6 میلیون بشکه‌ای صادرات روزانه نفت اوپک‌پلاس در ماه مه ‌در کنار افت موجودی‌های نفت خام آمریکا برای دومین هفته متوالی و همچنین نشانه‌های بیشتر از لغو محدودیت‌های قرنطینه شاخص WTI را تا بالاترین سطح از 11 مارس، یعنی 34 دلار، بالا برد. مطابق آمار رسمی، ذخایر نفت آمریکا برخلاف انتظارات صعودی تحلیلگران 5 میلیون کاهش یافت. افزایش جریان تردد خطوط زمینی و هوایی در بین شهرهای بزرگ هم افق تقاضای سوخت را ترمیم ساخت. با این حال طرح اعمال مقررات امنیتی جدید چین در هنگ‌کنگ - در راستای تنش با غرب - و همچنین لغو هدف‌گذاری نرخ رشد این کشور به دلیل عدم قطعیت‌های مرتبط با همه‌گیری کرونا و مناسبات تجاری، چشم‌انداز تقاضای سوخت از سوی بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا، باعث فشار بر WTI شد.