صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

اقدام ایران در آزاد‌کردن نظامی کهنه‌کار آمریکایی، امر را بر ترامپ به بدترین شکل مشتبه کرده که ایران به‌شدت در پی مذاکره است. توییت تشکرآمیز رییس‌جمهوری آمریکا خطاب به ایرانی‌ها، البته با واکنش منفی مقامات کشورمان مواجه شد. مقامات ایران تاکید ‌کردند که اقدام ترامپ برای انداختن مذاکره به دهان ایرانی‌ها، حربه‌ای برای به‌حاشیه‌بردن سرکوب‌های وحشیانه اخیر در آمریکاست.
دونالد ترامپ که با توجه به تحولات اخیر کشورش، احتمال انتخاب مجددش در انتخابات ریاست‌‌جمهوری نسبت به دیگر رقبایش کمتر شده، به دنبال موضوعاتی برای انحراف افکار عمومی و توجه رسانه‌هاست، از این رو آزادی «وایت» نظامی کهنه‌کار نیروی دریایی آمریکا از سوی کشورمان را باب مذاکره و رسیدن به توافق بزرگ با ایران توصیف کرده است؛ موضوعی که واکنش چهره‌های مختلف سیاسی کشورمان را به همراه داشت و تبادل زندانیان را نتیجه مذاکره ندانستند و تاکید ‌کردند که هیچ ‌مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود.
دونالد ترامپ که با توجه به تحولات اخیر کشورش از انتخاب مجدد خود در انتخابات ریاست‌‌جمهوری به‌شدت نگران است، بار دیگر تمایل خود برای باز‌کردن باب مذاکره با ایران را نشان داد. وی در توییتی خطاب به ایران نوشت: برای رسیدن به «توافق بزرگ» تا بعد از انتخابات آمریکا منتظر نمانید. وی با ادعای اینکه در انتخابات پیروز می‌شود خطاب به جمهوری اسلامی ایران گفت که به توافق بهتری دست خواهید یافت.


این سخن دونالد ترامپ در روزهایی که کشورش، با اعتراضات گسترده مردمی در شهرهای مختلف همراه شده است، نشان‌‌دهنده شکست زودهنگامش و راه نیافتن دوباره او به کاخ سفید است. ترامپ که درابتدای دوران ریاست‌‌جمهوری خود به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای غرب با ایران بیرون رفت، اکنون به دنبال توجه افکارعمومی به موضوعاتی شده است که بتواند از باتلاق اعتراضات مردمی که خودش با رفتارهای نسنجیده اش در آمریکا به وجود آورده، بیرون آید و بار دیگر برنامه هسته‌ای ایران را دستاویزی برای پیشبرد توطئه‌هایش قرار دهد.

قمار احمقانه‌ ترامپ
رویکردی که واکنش دکتر ظریف، وزیر خارجه کشورمان را نیز به همراه داشت. وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به توییت‌های دونالد ترامپ نوشت: ما برخلاف اقدامات زیردستان شما، به تبادل انسان‌دوستانه دست یافتیم. ما زمانی که شما وارد دفتر [کاخ سفید] شدید، توافقی داشتیم. ایران و دیگر اعضای برجام هرگز میز را ترک نکردند. مشاوران شما که اکثراً تا الان اخراج شده‌اند، قمار احمقانه‌ای انجام دادند. اینکه چه زمانی بخواهید آن [اشتباه] را اصلاح کنید، به شما بستگی دارد.

مذاکره بی‌مذاکره
سخنان نسنجیده ترامپ در مذاکره دوباره هسته‌ای با ایران و انجام یک توافق بزرگ! حتی واکنش علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی کشورمان را هم در برداشت تا آنجا که وی عنوان کرد؛ «تبادل زندانیان نتیجه مذاکره نبوده و هیچ ‌مذاکره‌ای در آینده انجام نمی‌شود»؛ البته، حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهور و از کارشناسان مسائل سیاسی کشورمان هم نسبت به سخنان ترامپ واکنش نشان داد. او در توییتر خود خطاب به ترامپ نوشت: «تو در انتخابات، شکست خواهی خورد؛ ما این را می‌دانیم؛ بنابراین تو باید امتیاز بیشتری نسبت به اوباما، به ایران بدهی».

جزئیات مبادله
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام خبر آزادی مایکل ری‌وایت، تبعه آمریکا، که به دلیل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی به زندان محکوم شده بود، گفت، با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در مورد سایر جرایم خود مشمول رأفت اسلامی شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود، و با در نظر داشتن ملاحظات حقوق بشری، امروز پنجشنبه، ۱۵ خرداد با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج شد. موسوی گفت: آقای وایت بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، بر طبق بخشنامه عمومی رییس محترم قوه‌قضاییه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سوییس به‌عنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده، در اختیار آن سفارت قرار گرفت. در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی‌بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا شد. سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: همزمان با آزادی آقای وایت، دکتر مجید طاهری، دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت کرده و از زندان آزاد شد.

عدم اقبال نسبت به انتخاب مجدد ترامپ
دونالد ترامپ با دستاویز‌کردن آزادی یک شهروند آمریکایی بار دیگر عصر دیروز جمعه اقدام به انتشار توییتی دیگری کرده و دوباره از ایران به‌خاطر بازگرداندن وایت تشکر کرد و با توصیف اینکه خیلی هیجان‌‌انگیز شده است، افزود: متشکرم ایران. او همچنان بر انجام معامله با ایران تاکید کرد و ادامه داد: این (تبادل زندانیان) نشان می‌دهد که یک معامله امکان‌پذیر است!
ترامپ حتی پا را فراتر از این گذاشت و خطاب به ایران گفت: برای توافق تا انتخابات آمریکا صبر نکنید! من برنده خواهم شد. اکنون می‌توانید توافق بهتری داشته باشید!
این سخن ترامپ پس از آن عنوان می‌شود که اوضاع نابسامان و اعتراضات ضد‌نژادپرستی در آمریکا که وارد دهمین روز خود شده است، نشان می‌دهد ترامپ برای رفتن دوباره به کاخ‌سفید از شانس کمتری برخوردار است و این احتمال بیشتر می‌رود که دیگر رقیب او جو بایدن، برنده این دور از انتخابات ریاست‌‌جمهوری آمریکا در آبان پیش روی باشد.
همچنین سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در توییتی خطاب به ترامپ نوشت: قطرات خون شهید سلیمانی یادآور خون یحیای نبی است که می‌جوشید و نمی‌خشکید. ترامپ و قاتلان او تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت. بیهوده دستکش مخملین خونین را پیش‌ نیاورند. انتقام سخت الهی برایشان آغاز شده است.

شهادت سردار سلیمانی و تاکید بر انتقام سخت
هرچند ایران در سال‌های نخست مذاکره با غرب، در موضوع هسته‌ای به مذاکره با غرب و آمریکا پرداخت، اما پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و به‌خصوص پس از به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همرزمانش که به دستور مستقیم ترامپ در نزدیکی فرودگاه بغداد روی داد، دیگر جایی برای مذاکره یا گفت‌وگو باقی نگذاشته است. اکنون جمهوری اسلامی ایران عدم مذاکره با آمریکا را در دستور راهبردی سیاست خارجی خود دنبال می‌کند و اقدام ترامپ در به شهادت رساندن سردار سلیمانی نشان داد که فقط اخراج آمریکا از عراق و منطقه است که می‌تواند محور مقاومت را تا اندازه‌ای آرام کند.
نباید فراموش کرد آمریکایی‌ها پیشنهاد مذاکره و اصل آن را نه وسیله‌ای برای رفع خصومت و کاهش فشار بلکه ابزاری برای اِعمال دشمنی بیشتر و مکمل فشار می‌دانند. از نگاه آمریکایی‌ها آنطورکه خودشان هم علناً می‌گویند، پیشنهاد مذاکره حین اعمال فشار راهبردی است که از یک‌سو در طرف مقابل تفرقه داخلی ایجاد می‌کند و از سوی دیگر، رد آن طرف مقابل را در معرض فشار مضاعف افکار عمومی قرار می‌دهد.

رفتار کاخ سفید با کشورهای ناهمسو
این خصلت، البته نه مختص ترامپ، بلکه ناشی از تعریفی است که آمریکایی‌ها در کل از مفهوم مذاکره با کشورهای ناهمسو با منافع خودشان دارند. از نظر آنها، مذاکره با یک کشور یا طرف ناهمسو یا باید به متلاشی‌شدن کامل نظام فکری طرف مقابل و همسویی محض با منافع آمریکا منجر شود یا به معنی رسمیت بخشیدن به طرف متخاصم است و به کل باطل است. از همین رو است که انتقاد اصلی ترامپ و دیگر منتقدان در آمریکا به توافق هسته‌ای برجام این است که چرا با ایران بر سر سندی توافق شده که در آن برنامه‌هایی برای محدود‌کردن تمامی مولفه‌های قدرت جمهوری اسلامی، اعم از برنامه موشکی، قدرت منطقه‌ای است. جالب آنکه معماران آمریکایی برجام یعنی «باراک اوباما» و اعضای دولت او هم تعریف‌شان از مذاکره و نوع نگاه‌شان به آن دقیقاً با گروه مخالفان‌شان یکی است، یعنی آنها هم هدف نهایی خود از مذاکره را جایی قرار می‌دهند که بتوانند نظام فکری و قدرت الهام‌بخشی طرف ناهمسو را دچار فروپاشی از درون کنند، تنها اختلاف در اینجا است که آنها می‌گویند برجام ابزاری است که از رهگذر آن این هدف به صورت مرحله به مرحله محقق می‌شود و گروه مقابل معتقدند که برجام این هدف را محقق نمی‌کند و صرفاً به افزایش نفوذ و قدرت ایران منجر شده است.

«وایت» که بود و چه کرد؟
گفتنی است «وایت» نظامی کهنه‌کار نیروی دریایی آمریکاست که نزدیک به دو سال در ایران زندانی بود. به گفته ترامپ، وی پس از آزادی از ایران از زوریخ آلمان به سمت آمریکا روانه شده است. محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز شامگاه پنجشنبه در توییتی با تایید آزادی مجید طاهری از زندان آمریکا نوشت: خوشحالم که دکتر مجید طاهری و آقای وایت به زودی به خانواده‌هایشان می‌پیوندند. پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم از اقدام ایران ابراز خشنودی کرد. آزادی نظامی سابق آمریکایی از زندان در ایران همزمان با آزادی سیروس عسگری و بازگشتش به ایران و همچنین آزادی مجید طاهری، شهروند ایرانی-آمریکایی متهم به نقض تحریم‌های آمریکا انجام شده است.