وطن امروز/ متن پیش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

آنچه این روزها در آمریکا می‌گذرد، بزرگ‌ترین بحران سیاسی این کشور در 50 سال گذشته محسوب می‌شود. دولت آمریکا برای اولین بار با کنار گذاشتن همه ژست‌های حقوق بشری به سرکوب گسترده مردم رو آورده و ابایی از انتشار تصاویر و فیلم‌های آن در سطح رسانه‌ها هم ندارد. اعتراضات مردم آمریکا به نژادپرستی که بهانه آن قتل سیاه‌پوست 46 ساله آمریکایی بود، دیروز وارد دهمین روز خود شد و چشم‌انداز روشنی هم برای پایان آن دیده نمی‌شود. نه دولت و نه مردم معترض حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نیستند. از سویی دولت ترامپ و طیف مشاورانش به طرف مهمی از این جدال تبدیل شده‌اند و به جای تلاش برای خاموش کردن آتش خشم مردم، لحظه به لحظه بر آن می‌دمند. اعتراضاتی که از یک محله کوچک در مینیاپولیس مینه‌سوتا آغاز شد با بی‌تدبیری دولت آمریکا و سرکوب بی‌ملاحظه مردم، اکنون تمام ایالت‌ها و ۴۵۰ شهر آمریکا را درگیر خود کرده و هر لحظه بر دامنه و ابعاد آن افزوده می‌شود. شهرهای مختلف آمریکا بویژه ایالت‌های حساس‌تر، به واسطه تمرکز اقتصاد و سیاست به دژ نظامی تبدیل شده‌اند و عملیات رعب و وحشتی که ترامپ بانی آن بود با کیفیت بالا در حال اجراست. پلیس و نیروهای امنیتی آمریکا این روزها حتی در ظاهر هم تلاشی برای رعایت حقوق بشر نمی‌کنند و عملیات سرکوب مردم معترض با شدیدترین وضع ادامه دارد.

در چند روز گذشته با وجود سکوت دولت‌های غربی در برابر سرکوب سیستماتیک اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم آمریکا، افکار عمومی بسیاری از کشورها به آنچه در آمریکا می‌گذرد واکنش‌های تندی نشان داده‌اند. نادیده گرفتن حق اعتراضات مسالمت‌آمیز و حق حیات افراد 2 موضوعی است که دولت آمریکا براساس کنوانسیون‌های حقوق بشری در اعتراضات اخیر آن را نقض کرده است. اعتراضات مردمی به نقض حقوق بشر در آمریکا در پایتخت‌های اروپایی که دولت‌های آن مدعی حمایت از حقوق بشر هستند بیش از سایر نقاط دیده می‌شود. 


افزایش تظاهرات در 23 کشور
تظاهرات علیه خشونت پلیس و نژادپرستی علیه سیاه‌پوستان در 23 کشور دیگر نیز برگزار شد و شهرهای مختلف جهان شاهد حضور گسترده مردم معترض بود. از غرب تا شرق عالم هزاران نفر به خیابان‌ها ریختند تا از تظاهرات مردمی در آمریکا علیه نژادپرستی حمایت کنند و به اعتراض علیه مشکلات مشابهی که در جوامع خودشان وجود دارد بپردازند. مردم معترض انگلیس هفته گذشته چندین مرتبه در هاید پارک لندن تجمع کردند و با جنبش «زندگی سیاه‌پوستان مهم است» اعلام همبستگی کردند. در آمستردام هلند هم مردم در مقاطع مختلف تجمعات ده‌ها هزارنفری را علیه سیاست‌های نژادپرستی در آمریکا برگزار کردند.
در اتریش معترضان با حمایت از اعتراضات گسترده در آمریکا علیه قتل «جرج فلوید»، در میدان حقوق بشر وین به زبان انگلیسی فریاد سر می‌دادند: «زندگی سیاهپوستان مهم است»، «نمی‌توانم نفس بکشم».در سوئد هم معترضان همزمان با برپایی اعتراضات، پلاکارد‌هایی را با خود حمل می‌کردند که روی آنها شعارهایی مانند «نمی‌توانم نفس بکشم» و «جان سیاه‌پوستان اهمیت دارد» درج شده بود. این تظاهرات در شرایطی برگزار شد که دولت سوئد پیش‌تر برپایی تجمعات با حضور بیش از 50 نفر را به علت همه‌گیری ویروس کرونا ممنوع اعلام کرده بود.
علاوه بر این ۴ کشور مردم در کشورهای نیوزیلند، اسپانیا، استرالیا، فرانسه، ایتالیا، ایرلند، آلمان، کانادا، هلند، دانمارک، آرژانتین، ژاپن، برزیل، یونان، سوریه، مکزیک، لهستان و برخی کشورهای آفریقایی مثل آفریقای جنوبی و کنیا هم دست به اعتراض و تظاهرات علیه نژادپرستی زدند. 

افزایش تلفات غیرنظامیان
با گذشت 10 روز از آغاز اعتراضات به قتل یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط یک افسر پلیس سفیدپوست در مینه‌سوتا، شهرهای مختلف آمریکا کماکان صحنه تظاهرات گسترده مردم علیه سیاست‌های نژادپرستانه در این کشور است. روز گذشته نیز اخبار جدیدی از جنایت پلیس در کارولینای شمالی منتشر شد. به گفته مقامات ایالتی در حالی که دوشنبه‌شب اعتراضات ضدنژادپرستی در شهر والهوی این ایالت در جریان بود، یک مأمور پلیس از درون خودرو «شان مونتروسا» شهروند لاتین‌تبار ۲۲ ساله را در حالی که تسلیم شده و زانو زده بود با شلیک گلوله از پا درآورد. به گفته شاونی ویلیامز،‌ رئیس پلیس والهو، زمانی که مونتروسا زانو زده بود و دست‌هایش را نیز بالا برده بود، مأمور پلیس 5 گلوله به سمت او شلیک کرد زیرا چکش کوچک داخل جیب او را با سلاح گرم اشتباه گرفته بود. تاکنون شرایط و وضعیت صحنه قتل مونتروسا مشخص نشده و هیچ تصویری نیز از آن منتشر نشده است. تنها یک ویدئو از دقایقی پس از قتل مونتروسا منتشر شده است که در آن شماری خودروی پلیس و امداد در مقابل یک داروخانه متوقف شده‌اند. وقوع یک مورد تیراندازی در شهر شیکاگو هم به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن 2 نفر دیگر منجر شد. بر اساس گزارش پلیس شیکاگو، در این حادثه که در خیابان سبز جنوبی واقع در منطقه انگوود شهر شیکاگو رخ داد، شخصی از یک اتومبیل مشکی رنگ 3 بار اقدام به تیر‌اندازی کرده است. پلیس شیکاگو گزارش داده در این حادثه یک فرد ۲۴ ساله از ناحیه کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بعد از انتقال به مرکز درمانی شیکاگو جان باخته است. 

بازداشت بیش از 10 هزارنفر در آمریکا
براساس آمارها تاکنون 11 نفر در جریان اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند. شهروندان شیکاگو، دیترویت، اوماها، داونپورت، اوکلاند و لوییس‌ویل جزو کشته‌شدگان هستند و اکثر قربانیان را آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار تشکیل می‌دهند. در این بین تعداد زخمی‌ها نیز چندصد نفر برآورد شده است. شمار افرادی هم که طی روزهای گذشته در جریان اعتراضات به نژادپرستی در این کشور دستگیر شده‌اند از ۱۰ هزار نفر گذشته است. آمارهای گردآوری‌شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می‌دهد بیشترین دستگیری‌ها در لس‌آنجلس اتفاق افتاده‌ و یک چهارم بازداشت‌ها مربوط به این شهر است. تنها شهر دیگری که آمارهایی نزدیک به لس‌آنجلس دارد نیویورک با ۲ هزار دستگیری است. 

حلوا خیر نمی‌کنند. . .
ضرب المثل مشهوری در زبان فارسی هست دایر بر این محور که در دعوا حلوا خیر نمی‌کنند. حکایت اعتراضات هم همین است و همه اعتراضات هرچقدر هم مسالمت‌آمیز باشد می‌تواند محلی برای نفوذ افکار افراطی و گروه‌های خشونت‌طلب بشود که در آمریکا هم چشمه‌هایی از آن گاه قابل مشاهده است. همزمان با افزایش خشونت‌ها، مقامات قضایی ایالت نوادا در آمریکا گفتند، سه فرد راست‌گرای افراطی که با نفوذ در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز ضدنژادپرستی تلاش در به خشونت کشیدن آنها را داشتند، دستگیر شده‌اند. نیکلاس تروتانیچ، دادستان فدرال نوادا گفت این افراد عضو گروه افراطی بوگالو هستند که هدف آن ترویج جنگ داخلی و فروپاشی جامعه آمریکاست. به گفته تروتانیچ، این 3 عضو گروه افراطی روز شنبه توسط واحد ضد ترور اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) دستگیر شده‌اند. این افراد هنگام دستگیری «کوکتل مولوتف» در دست داشتند.