دنیای اقتصاد/ متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در یک شکاف نادر علنی، روز پنج‌شنبه ارتش آمریکا در پاسخ به درخواست ترامپ که گفته بود ارتش برای مهار اعتراضات وارد عمل شود، پاسخ منفی داد و مارک اسپر وزیر دفاع این کشور گفت: «از تهدید دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای اعزام ارتش آمریکا برای آرام کردن خیابان‌ها حمایت نمی‌کند.» مارک اسپر در کنفرانس خبری خود رویکرد کاملا متناقضی با رئیس‌جمهور آمریکا اتخاذ کرد و گفت: «با اعزام نیروی نظامی آمریکا به خیابان‌های این کشور موافقت نمی‌کند.» مارک اسپر گفت: «گزینه استفاده از نیرو‌های فعال ارتش در نقش مجریان قانون، تنها باید به‌عنوان آخرین گزینه مطرح باشد. من از اجرای قانون مقابله با شورش (و استفاده از نیروی نظامی برای سرکوب اعتراضات) حمایت نمی‌کنم.» این درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده روز دوشنبه در سخنرانی خود تهدید کرد از قانون مقابله با شورش که قدمت آن به ۲۱۳ سال پیش می‌رسد، استفاده می‌کند. ترامپ در این باره گفت اگر شهر‌ها یا ایالت‌ها از انجام اقدامات لازم برای دفاع از جان و اموال ساکنان خود، خودداری کنند، آنگاه من اقدام به اعزام نیرو‌های ارتش آمریکا خواهم کرد و این مشکل را برای آنها، به سرعت حل‌وفصل خواهم کرد. یک مقام عالی دولت آمریکا نیز در این‌باره در گفت‌وگو با ان‌بی‌سی‌نیوز اعلام کرد اظهارات وزیر دفاع آمریکا، با استقبال خوبی از جانب کاخ‌سفید روبه‌رو نشد.


این درگیری نادر بین وزیر دفاع آمریکا و رئیس‌جمهوری این کشور در شریطی رخ می‌دهد که رویترز در گزارشی فاش کرد که دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه با مدیران ارشد کارزار انتخاباتی خود دیدار داشت و مسوولان امر به وی اطلاع دادند که در نظرسنجی‌ها اوضاع وی چندان روبه‌راه نیست. درخواست ترامپ برای مهار اعتراضات با توسل به خشونت زنگ خطر را برای جمهوری‌خواهان به صدا درآورده است و حتی چند نفر از رهبران ارشد این حزب قدیمی به ترامپ بابت استفاده از این دستور هشدار دادند. جیمز متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا نیز در اظهاراتی که روز پنج‌شنبه بیان کرد به‌شدت از مدیریت دونالد ترامپ انتقاد کرد و گفت که ترامپ در ایجاد شکاف در آمریکا نقش داشته است. وزیر دفاع پیشین ترامپ، سکوت خود را شکست و رئیس‌جمهور آمریکا را تهدید علیه قانون‌اساسی خواند.

متیس در مقاله جدید خود در این باره نوشت: دونالد ترامپ، نخستین رئیس‌جمهور در طول زندگی من است که تلاش نمی‌کند مردم آمریکا را با یکدیگر متحد کند. او حتی وانمود به انجام چنین تلاش‌هایی نمی‌کند. در عوض، وی تلاش می‌کند ما را متفرق کند. متیس در بخش دیگری از این مقاله نوشت آمریکا اکنون درحال مشاهده آن چیزی است که نتیجه تلاش‌های سه ساله ترامپ به حساب می‌آید. زیر سایه چنین فشارهایی بود که روزنامه نیویورک‌تایمز خبر داد که ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا از خواسته خود مبنی بر حضور ارتش در اعتراضات عقب‌نشینی کرد اما این درگیری نشان داد چه شکافی بین پنتاگون و رئیس‌جمهوری آمریکا وجود دارد و این عقب‌نشینی به این معنی نیست که درگیری‌ها بین کاخ‌سفید و پنتاگون تمام شده است. به همین منظور روز پنج‌شنبه ترامپ موافقت کرد که ارتش همچنان در حاشیه اعتراضات قرار بگیرد و به‌طور مستقیم وارد عمل نشود. در این راستا وزیر دفاع آمریکا دستور داد که ۷۰۰ تن از نیروهای هوایی ارتش به پایگاه خود بازگردند و تنها ۹۰۰ تن دیگر در پایگاه‌های پلیس واشنگتن باقی بمانند.

روز پنج‌شنبه معترضان که قصد داشتند به نزدیک کاخ‌سفید بروند، متوجه شدند که واحد گارد ملی مسیر آنها را مسدود کرده است. با این حال ترامپ معترضانی که با آرامش در نزدیکی کاخ‌سفید حضور داشتند را تروریست خواند. در نامه‌ای که توسط یکی از کهنه‌کاران دادگستری برای ترامپ نوشته شده و توسط وی در توییتر و به‌منظور پاسخ به جیمز متیس به نگارش در آمده، اشاره شده است که معترضان در میدان لافایته، تروریست بوده‌اند. جان داد، یکی از وکلای ترامپ در این نامه تصریح کرده است، افرادی که در نزدیکی کاخ‌سفید حضور داشتند دنبال اعتراض آرام نبودند و اعتراض صلح‌طلبانه آنها مبتنی بر واقعیت نیست. درحالی‌که معترضان مرگ جورج فلوید به آرامی در نزدیکی کاخ‌سفید تحصن کرده بودند، ناگهان با یورش پلیس روبه‌رو شدند. بعدا مشخص شد که ترامپ قصد داشته است تا خود را به کلیسای نزدیک کاخ‌سفید برساند و این اقدام از این‌رو صورت گرفته است. با این حال اقدام ترامپ برای عکس گرفتن در کلیسا با واکنش منفی دو حزب روبه‌رو شد.