صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

یک اظهارنظر ناپخته از یک نماینده مجلس در روز حضور جواد آذری‌جهرمی در مجلس باعث شد که تمام حرف‌ها و نظرها در آن جلسه به پای این حرف بسوزد و این مساله از مجلس به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مخابره شود که «مجلس می‌خواهد اینستاگرام را فیلتر کند»؛ اتفاق و حرفی عجیب که اگر کسی از روند تصویب یک طرح یا لایحه خبر داشته باشد، می‌فهمد که چنین عملی روندی پیچیده دارد؛ همانطور که تلگرام در ایران در نهایت با دستور یکی از قضات مسدود شد.
روز یکشنبه، اول تیر هم که وزیر به مجلس رفته بود، در واکنش به حرف‌های نمایندگان گفت که «آیا عرصه رسانه بین‌المللی و حضور اثرگذار و جریان‌‌‌‌سازی را که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است، نباید ببینیم؟» هرچند اصل اعتراضات به این وزیر درباره دراختیار‌گرفتن پهنای باند اینترنت کشور به صورت حداکثری در اختیار اینستاگرام بود که به هیچ‌رقم و مدلی قصد احترام به حاکمیت ایران را ندارد و اصلا حرف از فیلتر اینستاگرام در شرایط فعلی اتفاقی نامطلوب تلقی می‌شود؛ نکته‌ای که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس هم در سخنان خود بر آن تاکید کرد که «در حال حاضر عدم‌تناسب رشد ترافیک داخلی و خارجی در مصرف مردم دیده می‌شود» و خب این حرف اصلا به مساله فیلترینگ اینستاگرام نمی‌چسبد.
آنچه در این جلسه از لسان ریاست مجلس مخابره شد و کسی به آن توجه نکرد، بحث سیاست‌گذاری در فضای مجازی بود. این جملات را یک‌بار دیگر بخوانید: «امروز کودکان، نوجوانان و خانواده‌های ما در معرض یک فضای آلوده هستند که به این فضای آلوده باید از دو منظر توجه شود: نخست، تولید محتوا که وظیفه نهادهای فرهنگی در کنار وزارت ارتباطات است و بخش دیگری که می‌تواند در تولید این محتوای نامطلوب به آن توجه کند، توسعه سرویس‌های داخلی و سیاست‌گذاری دولت در این حوزه است. امروز یک لجام‌گسیختگی بدون هیچ‌گونه سیاست‌گذاری در فضای مجازی حاکم است که در هیچ‌یک از کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی، شرق و غرب وجود ندارد. سیاست‌گذاری در موضوع ارتباطات و فناوری اطلاعات از مسائل مهم کشور است؛ حتی در موضوع جنگ اقتصادی، مبانی زیرساخت‌ها و مبانی خدمات عمومی با عرصه‌های دانش‌بنیان.»
به نظر می‌رسد برخی اظهارنظرهای نمایندگان محترم مجلس در روز حضور وزیر ارتباطات، این فرصت را به وزیر جوان داد تا با ساماندهی جریان رسانه‌ای هماهنگ با خود به صورت یکدست، آنچه می‌خواست، از مجلس به جامعه منتقل کند و تا حدی هم موفق شد. در شرایطی که در نطق مجلس و چند نماینده دیگر بحث سیاست‌گذاری فضای مجازی و نیز شبکه ملی اطلاعات مبحث اصلی و پررنگ بود اما تیم رسانه‌ای وی با استفاده از بالارفتن قیمت دلار وضعیت را طوری به‌صورت واژگون بازنمایی کرد که گویا وضعیت معیشتی مردم برای مجلس اهمیتی ندارد و آنچه در این وانفسای اقتصادی مهم است، مسدود‌کردن اینستاگرام است و بس.