صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روح الله فرقانی / فتنه‌جویی‌های عربستان در عراق پایانی ندارد. گویا آل‌سعود پس از نابودی گروه‌های تروریستی تکفیری داعش توسط گروه‌های مقاومت، مصمم شده است تا برای سرپوش‌نهادن به شکست‌های اخیرشان در عراق، سوریه و حتی یمن، آرامش و ثبات نسبی این کشور جنگ‌زده را بار دیگر غصب کند؛ حتی با چاپ تصاویری از علمای شیعیان عراق در رسانه‌هایش که البته واکنش‌های شدید گروه‌های مردمی و سیاسی این کشور را به دنبال داشته است. اقدامات فتنه‌جویانه عربستان در عراق با ماهیت تروریستی آنها در چارچوب فرقه‌گرایی و شعله‌ور‌کردن آتش فتنه مذهبی میان اهل تسنن و شیعیان این کشور صورت می‌گیرد که در این میان مرجعیت عالی شیعیان در عراق همواره سد بزرگی برای اجرای توطئه‌‌های ریاض بوده است.
روز جمعه بود که روزنامه الشرق‌الاوسط سعودی با انتشار تصویری که نام آن را کاریکاتور گذاشته است، طی اقدامی برای هدف قرار دادن شیعیان، با توهین وقیحانه خود، ضد‌آیت‌الله سیستانی قصد جلب رضایت وهابیون را داشت که البته در پی موج گسترده محکومیت مردمی و جریان‌های سیاسی عراق به روزنامه هتاک سعودی، این روزنامه مجبور شد که کاریکاتور موهن را از سایت خود حذف کند. این اولین باری نیست که رسانه‌های سعودی با گستاخی تمام، به نمادهای دینی و ملی عراق توهین می‌کنند؛ چندی پیش نیز یک رسانه سعودی فرمانده شهید «ابومهدی المهندس» را تروریست خوانده بود. مقامات عراقی طی سال‌های پس از سرنگونی صدام معدوم، با اشاره به دستگیری صدها تروریست سعودی و هلاکت شمار زیادی از آنها در گروه تروریستی داعش، آل‌سعود را از طرف‌های اصلی فتنه‌افکنی در عراق معرفی کرده بودند.

عصبانیت آل‌سعود از پیروزی‌های مردمی عراق
اهانت وقیحانه روزنامه سعودی علیه آیت‌الله «سید علی سیستانی» مرجعیت عالی شیعیان عراق در حالی شکل گرفت که دشمنی سعودی‌ها با شیعیان موضوع پوشیده‌ای نیست و تجاوزات آنها علیه شیعیان در مناطق مختلف و به ویژه عراق ریشه تاریخی دارد. سال 1991 چند روز پس از شکست رژیم بعثی عراق در جنگ کویت بود که مردم این کشور علیه این رژیم به پا خاستند. در آن زمان عربستان کنار هم‌پیمان بزرگ خود، آمریکا، نقش بزرگی در سرکوب‌کردن این انقلاب مردمی داشت. علاوه بر آن عربستان یکی از کارگزاران جنگ برای سازماندهی گروه‌های ایدئولوژیک با رویکرد تکفیری محسوب می‌شود.
گروه‌های تکفیری که از سوی عربستان مورد حمایت اقتصادی، ایدئولوژیک و تسلیحاتی قرار می‌گیرند، علت اصلی بی‌ثباتی سیاسی در عراق و سوریه در سال‌های اخیر هستند و با وجود اینکه گروه‌های تکفیری داعش در عراق شکست خورده‌اند، اما عربستان با هم‌پیمانان غربی و عبری خود در تلاش است تا بار دیگر آنها را احیا کند تا مگر فتنه‌ها و توطئه‌های خود را بیشتر در این کشور جنگ‌زده دنبال کند. عربستان که از دو نظام حاکم بر عراق (شیعیان) و سوریه(بشار اسد) و نقش مثبت ایران در تحولات این کشورها ناراضی است، به همین خاطر با حمایت از گروه‌های تکفیری و بعثی سعی می‌کند امنیت این کشورها را بر هم زند و شرایط را به نفع خود پیش برد؛ بنابراین سعی می‌کند این گروه‌ها را مورد حمایت مالی، سیاسی، اطلاعاتی و اعتقادی قرار دهد اما ایستادگی محور مقاومت و شکست نیروهای تکفیری داعش در عراق و سوریه موجب شده است تا سعودی‌ها با ایجاد شگردهای دیگر به آشوب و ایجاد فتنه‌های جدید در عراق دست زنند تا مگر فضای توأم با آرامش و ثبات نسبی این کشور را که با تلاش مردم، حمایت مرجعیت و محور مقاومت شکل گرفته است، بار دیگر متشنج کرده و اهداف پلید خود که همان انشقاق و فتنه است را شعله‌ور کنند.

فرار آل‌سعود از شرایط داخلی عربستان
گویا حضور شیعیان به‌عنوان اکثریت در رأس دولت عراق پس از سرنگونی رژیم صدام، بزرگ‌ترین دغدغه و نگرانی سعودی‌ها به شمار می‌رود، تا آنجا که دست خود را از این کشور کوتاه می‌بینند و هر روز به فکر ایجاد فتنه و آشوبگری یا اشغال این سرزمین هستند. نباید فراموش کرد فرهنگ مقاومت در برابر ظلم و استکبار با پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن هشت سال دفاع مقدس جلوه یافت و اکنون مقابله و شکست تروریست‌های داعش موجب شده است تا فرهنگ مقاومت به تدریج از مرزهای ما عبور کرده و به دیگر کشورهای منطقه صادر شود؛ موضوعی که هراس و وحشت استکبار و مزدوران سعودی و صهیونیستی را موجب شده است.
افزون بر این، عربستان که توان تقابل مستقیم با محور مقاومت را ندارد و از اوضاع داخلی مناسبی هم برخوردار نیست در تلاش است تا با ایجاد برخی موضوعات اجتماعی و فرهنگی در کنار دیگر اقدامات تروریستی خود، توجه افکار بین‌المللی و رسانه‌ای را از شرایط داخلی عربستان به خارج از این کشور متوجه کند تا مگر بتواند همچنان به حمایت از اقدامات تروریستی در منطقه بپردازد. عربستان سعودی از حضور شیعیان در عراق در قدرت به‌شدت نگران است و سعی در بی‌ثبات‌‌‌سازی این کشور از طریق حمایت از گروه‌های تروریستی و تکفیری دارد. بر این اساس مقامات سعودی تلاش می‌کنند از رشد و گسترش‌ گروه‌های تروریستی و تکفیری در عراق حمایت کنند.

رد پای سعودی‌ها در ظهور و حمایت داعش
آنگونه که پایگاه خبری تحلیلی «ایراک تودی» با اشاره به کشف اسنادی از نقش عربستان در حمایت از داعش گزارش می‌دهد، رد پای سعودی‌ها در تمام حملات مسلحانه و انتحاری و انفجار بمب در مناطق شیعه‌نشین حتی قبل از ظهور داعش در عراق به ویژه ترور آیت‌الله حکیم، رییس مجلس اعلای اسلامی عراق و یکی از مطرح‌‌ترین روحانیون سیاستمدار شیعی،‌ انفجار حرمین امامین عسکریین ؟عهم؟ و فاجعه پل ائمه در کاظمین به چشم می‌خورد که این حوادث سبب افزایش حملات و انفجارهای تروریستی و گسترش موج خشونت‌ها شد و مسبب آن هم تروریست‌های بعثی و تکفیری بودند که بیشتر آنها را سعودی‌ها تشکیل داده‌اند. علاوه بر این عربستان داعش را به استخدام خود درآورد تا بتواند هیمنه و تسلط خود را بر خاورمیانه احیا کند اما موفق به این کار نشد.

اعتراف سعودی‌ها به حمایت از تروریست‌های داعش
البته در جولای 2016 منصور ترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان به کمک سعودی‌ها به تروریست‌های داعشی، در پوشش کمک به کودکان فلوجه اعتراف کرد و گفت: گروه‌هایی در عربستان سعودی هستند که تحت عنوان «کمک به کودکان فلوجه» اقدام به جمع‌‌آوری کمک‌های مالی برای داعش می‌کنند. وی همچنین اعتراف کرد که بیش از دو هزار نفر از اتباع عربستان به گروه‌های تروریستی پیوسته‌اند. همچنین، سال 2013 روزنامه الحیات عربستان فاش کرده بود اتباع سعودی، هماهنگی و انجام اکثر عملیات‌های انتحاری در عراق را برعهده دارند که بر اساس این افشاگری، سعودی‌های وابسته به گروه تروریستی داعش در 60 درصد عملیات‌های انتحاری و بمب‌گذاری در عراق دست داشته‌اند.

ریاض به دنبال انحلال حشد الشعبی
هر چند ردپای آل‌سعود در حمایت از تروریست‌های داعش در عراق بر کسی پوشیده نیست و اسنادی از سوی عراقی‌ها در این‌باره منتشر شده اما اخیرا اسنادی منتشر شد که رد پای عربستان در اعتراضات و تحریف تظاهرات‌ اقتصادی و معیشتی عراق در اکتبر 2019 نیز به وضوح دیده می‌شود و در آن زمان یک سند محرمانه از دستگاه امنیتی عربستان برای جهت‌دار‌کردن اعتراضات عراق افشا شد که اهدافی همچون انحلال پارلمان و حشد الشعبی در آن دیده می‌شود.

کنسولگری فتنه در نجف
نباید فراموش کرد که سفارت عربستان در عراق نیز بارها با اظهارات فتنه‌جویانه درباره نقش حشد الشعبی در عراق و تلاش برای تضعیف این گروه که از مولفه‌های اصلی مبارزه با داعش در عراق است، قصد داشت راه را برای ادامه جولان تروریست‌های داعشی در این کشور باز کند، کما اینکه یک دفتر کنسولی هم با این هدف در نجف اشرف ایجاد ‌کردند تا دست‌شان در آشوب‌ها و فتنه‌های بیشتر باز باشد. پس از اعلام رسمی مصوبه دولت عراق در توافق با تأسیس کنسولگری عربستان در سال گذشته در شهر نجف اشرف بود که حساسیت‌های زیادی در افکار عمومی شیعیان شکل گرفت، چرا که این امکان وجود داشت که ریاض همچون ادوار گذشته در راستای مأموریت‌های عبری و غربی خود که در عراق دنبال می‌کرد و این‌بار نجف اشرف، مرکز شیعیان جهان را ملتهب کند؛ حدس‌هایی که درست تشخیص داده شد و سعودی‌ها با گشایش سرکنسولگری خود در نجف هر روز بر تنور فتنه و آشوب در این کشور می‌دمند. نمونه اخیر آن را می‌توان در آشوب‌های یک‌سال اخیر که در نجف اشرف روی داد، به وضوح دید.

محکوم‌کردن اقدام روزنامه سعودی ازسوی گروه‌های سیاسی عراق
اقدام روزنامه سعودی «الشرق‌الاوسط» در انتشار کاریکاتوری موهن علیه آیت‌‌الله سیدعلی سیستانی، مرجعیت عالی شیعیان در عراق با واکنش مقامات و گروه‌های مختلف سیاسی در عراق همراه شد. نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق عراق از نخستین افرادی بود که در سخنانی این اقدام رسانه سعودی را محکوم کرد. مالکی اهانت وقیحانه رسانه سعودی علیه مرجعیت عالی شیعیان را تلاشی آشکار برای شعله‌ور‌کردن فتنه دانست؛ البته رسانه‌های عراقی از الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق و حلبوسی، رییس مجلس خواستند تا نسبت به اهانت رسانه سعودی موضع رسمی اتخاذ کنند. همچنین «محمد یزبک» رییس هیأت شرعی جنبش حزب‌الله لبنان ضمن محکوم‌کردن انتشار کاریکاتوری موهن توسط یک روزنامه سعودی، اعلام کرد، آیت‌الله سیستانی همان کسی است که عراق را در مقابل تروریسم حفظ کرد. همچنین، کانون وکلای دادگستری در نجف اشرف در پی توهین روزنامه سعودی «الشرق‌الاوسط» چاپ لندن از تشکیل یک تیم برای بازخواست و پیگرد این روزنامه خبر داد. از سویی دیگر «ماجد غماس» نماینده مجلس اعلای عراق در ایران، اهانت روزنامه وابسته عربستان علیه مرجعیت عالی شیعیان را اقدامی وقیحانه خواند و آن را دخالتی آشکار در امور داخلی عراق برشمرد و عنوان کرد که دولت عراق باید جلوی مداخلات عربستان را بگیرد؛ البته این اقدام موهن از سوی لبنانی‌ها هم محکوم شد و شیخ «عبدالامیر قبلان» رییس شورای عالی اسلامی شیعیان لبنان نیز ضمن محکوم‌کردن این اقدام روزنامه الشرق‌الاوسط اعلام کرد: مواضع آیت‌الله سیستانی و رویکردهای وی، تضمین حفظ وحدت عراق و حاکمیت آن است. وی در شکست دادن تروریسم تکفیری در عراق و حمایت از بسط حاکمیت دولت عراق بر خاک این کشور صاحب فضل است.