فارس/ متن پیش رو در فارس منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

منابع مطلع از پایش کامل اوضاع در دریای چین جنوبی از سوی ارتش چین مجهز به موشکهای پیشرفته «دانگ فنگ» همزمان با تحرکات نظامی آمریکا درمنطقه خبر دادند.

به دنبال تحرکات جدید آمریکا در منطقه و رزمایش ناوهای هواپیمابر این کشور در «دریای فیلیپین»، منابع مطلع از رصد کامل اوضاع از سوی ارتش چین و در تیررس بودن اهداف آمریکا از سوی موشکهای فوق پیشرفته چین خبر دادند.

به نوشته نشریه انگلیسی زبان «گلوبال تایمز» مقامات مطلع و تحلیلگران در این زمینه گفتند که دریای چین جنوبی کاملا در اختیار ارتش چین است و هرگونه تحرک ناوهای هواپیمابر در منطقه از سوی ارتش چین مجهز به انواع جنگ افزارهای ضدناوهواپیمابر آمریکا همچون موشکهای دانگ فنگ 21 و 26، مشهور به قاتل ناوهای هواپیمابر رصد میشود.

بر اساس این گزارش، آمریکابه تازگی از افزایش حضور نظامی خود در آب‌های اقیانوس‌های هند و آرام در بحبوحه تشدید تنش با چین خبر داده به طوریکه فرماندهی ناوگان اقیانوس آرام آمریکا در بیانیه‌‌ای بدین منظور اعلام کرد ناوگروه‌های «یو اس اس نیمیتز» و «رونالد ریگان» در حال انجام عملیات در دریای فیلپیین هستند و کشتی‌ها و هواپیماهای این ناوگروه طی ماموریت‌های هماهنگ از 28 ژوئن (یکشنبه 8 تیر) در آب‌های بین‌المللی مشغول فعالیتند. برخی منابع نیز از تشکیل جبهه‌ای متشکل از آمریکا، هند و برخی کشورهای دیگر برای مواجهه با چین خبر دادند و گفته میشود رایزنیهایی جهت تشکیل جبهه مشترک از سوی هند، ژاپن، آمریکا و استرالیا برای مواجهه با نیروی دریای چین در جریان است.

به نوشته گلوبال تایمز، «ژانگ جانشه» تحلیلگر ارشد مرکز مطالعاتی نیروی دریایی چین گفت که آمریکا اغلب ناوها و جنگنده های خود را دریای چین جنوبی اعزام و به بهانه عملیات جهت آزادی دریانوردی حاکمیت کشورهای منطقه را نقض میکند. آمریکا عامل اصلی نظامی شدن دریای چین جنوبی است.

تحلیل اندیشکده آمریکایی «رند» مستقر در کالیفرنیا در سال 2015 نیز نشان داد در حالی یک فروند کشتی آمریکایی با 50 موشک ضد کشتی دانگ فنگ 21 غرق می شود که چین صدها موشک دانگ فنگ و نمونه‌های دیگر را در اختیار دارد.