آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ظاهرا برخلاف آنچه در شعارهای انتخاباتی‌شان درباره لزوم تعامل با دولت مطرح می‌کردند عمل می‌کنند و گویا تصور می‌کنند حافظه جامعه کوتاه مدت است و این بدعهدی را فراموش می‌کند. روز یکشنبه وزیر خارجه به مجلس رفت و نمایندگان هر آنچه توانستند در راستای تضعیف عملکرد او صحبت کردند؛ حالا هم می‌خواهند رئیس‌جمهور را به مجلس بکشانند. هر روز خوشحال‌تر از دیروز خبر از افزایش امضاها می‌دهند. مانند دیروز که علی‌خضریان، نماینده تهران در مجلس در توئیتر نوشت:«باتوجه به نابسامانی‌های اقتصادی در بازار ارز، مسکن، خودرو، عدم‌توجه دولت به بخش تولید، انحراف در هزینه‌کرد ارز 4200 تومانی و همچنین اشتباهات دستگاه سیاست خارجی در برجام، طرح سوال از رئیس‌جمهور با امضای نزدیک به 200 نفر از نمایندگان مجلس یازدهم تقدیم هیات رئیسه شد.» از سوی دیگر حجت‌الاسلام سید‌ناصر موسوی‌لارگانی می‌گوید تاکنون 125 نفر از نمایندگان مجلس طرح سوال از رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند. وی افزود: «‌به احتمال زیاد طرح سوال از رئیس‌جمهور روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول خواهد شد.» 5 سوالی که بهانه کشاندن روحانی به مجلس عنوان شده در حوزه اقتصادی است و مجلسیان یازدهم با این اقدام درصدد کاهش مشکلات جامعه هستند، اما باید بدانند مردم به‌خوبی آگاه هستند که سوال از رئیس‌جمهور سبب کاهش نرخ ارز و لغو تحریم‌های اقتصادی کشور نمی‌شود. آنها این اقدام مجلس را در دو بخش تعریف می‌کنند؛ نخست مردم‌فریبی و نمایش و دوم هم تضعیف قالیباف برای منصرف شدن از کاندیداتوری در انتخابات 1400.

هدف قالیباف است یا روحانی‌؟

14 تیر حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی‌لارگانی، عضو هیات‌رئیسه مجلس در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشته است: «با توجه به تورم افسار‌گسیخته، افزایش روزانه قیمت طلا، سکه، ارز و مسکن، طرح سوال از روحانی و احضارش به مجلس را آماده و در جلسه علنی روز یکشنبه 15 تیرماه به جریان خواهم انداخت تا اگر روحانی برنامه‌ای برای اصلاح امور ندارد، مجلس به او برنامه بدهد. شرایط فعلی قابل‌تحمل نیست. اعتراض مردم به‌حق است.» این اظهارات از جهاتی قابل‌تامل است. نخست اینکه معنای برنامه دادن مجلس به دولت چیست؟ مگر چه اندازه از عمر مجلس یازدهم گذشته که ادعای اشراف کامل به همه حوزه‌ها پیدا کرده تا حدی که می‌خواهد برای دولتمردان هم برنامه‌ریزی کند. همچنین مگر نمایندگان مجلس از چرایی تحمیل فشارهای اقتصادی به کشور خبر ندارند که حالا می‌خواهند از روحانی درباره آن سوال کنند؟ دولت در سال پایانی خود است و روحانی هم دیگر نمی‌تواند نامزد انتخابات باشد، بنابراین نیاز نیست که مجلس برخورد جناحی با دولت داشته باشد. مردم همانطور که امروز به کارنامه دولت نگاه می‌کنند، کارنامه مجلس یازدهم را هم ارزیابی خواهند کرد. جامعه دنبال هیاهو، جار‌و‌جنجال، خط و نشان کشیدن و فحاشی کردن نیست، بلکه خواهان اجرای برنامه‌هایی برای کم کردن دغدغه‌های اقتصادی خود است. مجلس انقلابی یازدهم به‌ویژه جبهه پایداری که سردمدار طرح سوال و استیضاح از دولتمردان است، باید با فراموش کردن این موضوعات، برنامه کاربردی ارائه کند زیرا الان با این همه مشکلات، زمان خوبی برای تقابل نیست. بدیهی است نظارت، تذکر، سوال و استیضاح از وظایف مجلس است اما در شرایطی که تحریم‌ها و کرونا، گلوی اقتصاد ایران را می‌فشارد، قوا باید کنار هم قرار بگیرند نه در مقابل هم. سوال از رئیس‌جمهور حق مجلس است اما برداشت جامعه از این سوال، تقابل دو قوا خواهد بود و این تقابل علامت مثبتی برای بازار نخواهد داشت. ایسنا این سوال را مطرح کرده است که آیا سوال از رئیس‌جمهور تاثیری بر کاهش قیمت ارز و سکه و سایر اجناس خواهد داشت یا برگزاری جلسات کارشناسی دولت و مجلس برای اتخاذ تصمیمات فوری و کارآمد؟

حمایت توکلی دیگر برای چیست؟

قابل‌تامل‌تر آنجاست که شخصیتی مانند احمد توکلی که از زمان نماینده بودنش بیشتر فعال شده به تشویق مجلسیان یازدهم می‌پردازد و موضوع را یک پله بالاتر از آنها مطرح می‌کند؛ یعنی می‌گوید رئیس‌جمهور باید استیضاح شود! دیروز از این نماینده اسبق مجلس سوال شد آیا در یک ماه از آغاز کار مجلس یازدهم طرح سوال از رئیس‌جمهور موضوعیت دارد؟ و پاسخ داد: «بله، صد‌در‌صد موضوعیت دارد، چون رئیس‌جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است. هر کشوری در دنیا به بحران ارزی می‌خورد، کاهش ارزش پول ملی‌اش بین 25 تا 50 درصد می‌شود اما در ایران وضعیت فاجعه است.» و وقتی از او پرسیده شد در مجموع شما موافق طرح سوال از رئیس‌جمهور در مقطع کنونی هستید؟ جواب داد: «با استیضاح رئیس‌جمهور بیشتر موافق هستم. باید این سوال انجام شود شاید تنبه پیدا کنند.» گویا آقای توکلی در 8 سال دولت احمدی‌نژاد از شرایط اقتصادی کشور بی‌خبر بوده‌ که اکنون دولت روحانی را به سبب فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها این‌چنین به زیر سوال ‌می‌برد.