اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

محمدحسین لطف‌الهی/ نظرسنجی‌هایی که پیشتازی رقیب دموکرات رییس‌جمهور امریکا را پیش‌بینی کرده‌اند بر خلاف تصورات، نه تنها دونالد ترامپ را ناامید نکرده که سبب شده او بیش از همیشه تلاش کند این عقب‌ماندگی را جبران کرده تا برای دومین دوره نیز بر صندلی ریاست‌جمهوری ایالات متحده بنشیند؛ تلاشی که می‌تواند در فرصت باقیمانده تا انتخابات، همه‌چیز را به نفع ترامپ تغییر داده و جو بایدن را که این روزها بیش از همیشه خود را نزدیک به صندلی ریاست‌جمهوری می‌بیند، ناکام بگذارد.

در روزهای گذشته و پس از انتشار مجموعه‌ای از نظرسنجی‌های انتخاباتی که حکایت از برتری قاطع جو بایدن در برابر دونالد ترامپ داشت و رییس‌جمهور امریکا را حتی در برخی پایگاه‌های دایمی جمهوریخواهان و همچنین ایالت‌هایی که به «میدان نبرد» معروفند بازنده نشان می‌داد، فاکس‌نیوز در گزارشی مدعی شد وضعیت روحی دونالد ترامپ مساعد نیست و حتی احتمال کناره‌گیری او از انتخابات ریاست‌جمهوری در صورت تداوم این شرایط نیز وجود دارد. فاکس‌نیوز که شبکه خبری محبوب دونالد ترامپ است این ادعا را با استناد به منابع مطلع در حزب جمهوریخواه گزارش داد و نوشت که این حزب با توجه به نتایج ضعیف ترامپ در نظرسنجی‌ها نگران انتخاب مجدد او در انتخابات ماه نوامبر است. یکی از جمهوریخواهان که خواسته نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز گفته بود: «هنوز زود است در این مورد اظهارنظر شود، اما شما می‌توانید سناریوی کناره‌گیری را هم در نظر بگیرید.» این فرد در ادامه افزود: «من این سخنان را شنیده‌ام اما شک دارم که درست باشد.» او همچنین گفت که اطمینان دارد اگر ترامپ به این نتیجه برسد که پیروز نخواهد شد، از دور رقابت‌ها کنار خواهد رفت. در این راستا چارلز گاسپارینو، مجری فاکس‌نیوز در یک توییت نوشت: عوامل اجرایی جمهوریخواهان برای اولین‌بار احتمال کناره‌گیری ترامپ از انتخابات را زمزمه می‌کنند. او در ادامه توییت خود تصریح کرد: آنها می‌گویند اگر ترامپ همین گونه ادامه دهد و در نظرسنجی‌ها ضعیف ظاهر شود، وی از رقابت‌ها کنار خواهد رفت. با این حال یک گزارش جدید از آسوشیتدپرس نشان می‌دهد نه تنها گمانه‌زنی فاکس‌نیوز صحت نداشته که حتی می‌تواند یک فریب برای دموکرات‌ها باشد.
آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که در هفته اخیر تعدادی از اعضای کابینه ترامپ با سفر به ایالت‌هایی که به میدان نبرد معروف هستند، تلاش کرده‌اند تا جایگاه ترامپ را میان افکار عمومی این ایالت‌ها بهبود بخشند. به نوشته این خبرگزاری، سونی پرودو وزیر کشاورزی امریکا به بهانه حضور در یک فستیوال توت فرنگی به فلوریدای مرکزی سفر و تلاش کرده با تشریح محتویات بسته تجاری جدید دولت، رضایت مردم و به خصوص کشاورزان منطقه را جلب کند. مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده با سفر به فلوریدای جنوبی و با حضور در یک میزگرد به دفاع از سیاست‌های دولت امریکا در عرصه بین‌المللی پرداخت و این سیاست‌ها را گامی به سوی «دوباره بزرگ کردن امریکا» توصیف کرد. اندرو ویلر، رییس آژانس حفاظت از محیط زیست امریکا نیز در توری که در دو ایالت ویسکانسین و میشیگان برگزار کرده، تلاش‌های دولت ترامپ در راستای پاکسازی و لایروبی دریاچه‌های بزرگ این مناطق برشمرده است.
علاوه بر اینها، یک هفته قبل دیوید برنارد وزیر کشور امریکا به همراه تعدادی از مشاورینش و همچنین دونالد ترامپ جونیور عازم داکوتای جنوبی شدند تا در مراسمی انتخاباتی، سر و سامانی به وضعیت کمپین انتخاباتی ترامپ در این مناطق بدهند. این ایالت‌ها از این رو مورد توجه کمپین انتخاباتی ترامپ قرار گرفته‌اند که به رغم پیروزی او در سال 2016 و کسب آرای بسیار بالا در این مناطق، اکنون نظرسنجی‌ها حاکی از پیشتازی جو بایدن است و این نگرانی وجود دارد مناطقی که در انتخابات گذشته پیروزی ترامپ را در انتخابات رقم زدند حالا زمینه‌ساز پیروزی رقیبش شوند.

نظرسنجی‌ها چه می‌گویند؟
در هفته اخیر نتایج دو نظرسنجی ملی منتشر شده که یکی از سوی دانشگاه آلاباما و دیگری از سوی نشریه اکونومیست برگزار شده است. در نظرسنجی دانشگاه آلاباما پیش‌بینی شده است که جوزف بایدن، کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در نهایت می‌تواند با کسب 351 رای الکترال و 52.4 درصد از آرای مردمی در انتخابات پیروز شود. این نظرسنجی همچنین می‌گوید در پایان رقابت‌های انتخاباتی ترامپ خواهد توانست 43.4 درصد آرای مردمی و 186 رای الکترال را به دست آورد. برای کاندیداهای مستقل نیز رای 4.3 درصدی پیش‌بینی شده است.
در نظرسنجی نشریه اکونومیست نیز بر شانس بالای پیروزی بایدن تاکید شده است. در مدلسازی آماری این نشریه، بایدن هم انتخابات مردمی، هم آرای الکترال را با اختلاف برنده می‌شود. در این تحقیقات مشخص شده است که بایدن احتمالا ۸۹ درصد شانس پیروزی دارد و شانس ترامپ برای پیروزی تنها ۱۱ درصد است. مدل اکونومیست در واقع بازه زمانی سوم مارس تا سی‌ام ژوئن را بررسی کرده و به تفکیک شانس پیروزی بایدن و ترامپ را مشخص کرده است. به عنوان مثال در این مدل در تاریخ سوم مارس بایدن توان کسب ۲۷۱ رای الکترال را داشت و ترامپ ۲۶۹. در تاریخ ۹ مارس، اما هر دو در رقم ۲۶۹ مساوی هستند. اما از ۲۲ مارس مدام فاصله بین بایدن و ترامپ زیاد می‌شود و احتمال پیروزی پیرمرد دموکرات‌ها به‌طور پیوسته بالاتر می‌رود؛ به‌گونه‌ای‌که در بیستم آوریل فاصله آرای الکترال احتمالی بین آنها ۸۰ می‌شود. در این روز احتمال کسب آرای بایدن به ۳۰۹ رای الکترال و ترامپ به ۲۲۹ می‌رسد. اما نقطه اوج این اختلافات به تاریخ سی‌ام ژوئن می‌رسد. در این روز آرای الکترال بایدن به ۳۴۳ و دونالد ترامپ به ۱۹۵ می‌رسد. برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری هر نامزدی که به ۲۷۰ رای الکترال برسد، می‌تواند به کاخ سفید راه یابد. به نوشته مجله اکونومیست، سیستم آرای الکترال این شانس را در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ داد تا جمع آرای مناطق روستایی را با ورود به کاخ سفید ببیند. این در حالی است که آرای مردمی هیلاری کلینتون در آن سال بالاتر از دونالد ترامپ بود.
به نظر می‌رسد با توجه به غیرقطعی بودن نتایج نظرسنجی‌ها و همچنین نزدیک بودن آرای دو کاندیدا در ایالات‌هایی که میدان نبرد خوانده می‌شوند، این شانس برای ترامپ وجود دارد که در چند ماهه باقی مانده تا زمان برگزاری انتخابات نتیجه رقابت را تغییر دهد. از اقدامات اخیر دولت ترامپ چنین برمی‌آید که آنها نه تنها خود را بازنده نمی‌دانند که با انتخاب یک استراتژی امتحان پس داده و موثر تلاش دارند در ایالت‌های کلیدی پیروزی را از آن خود کنند تا در نهایت با کسب دست کم 270 رای الکترال، ترامپ بتواند حتی با مجموع آرای مردمی کمتر دوباره به عنوان رییس‌جمهور انتخاب شود.