شرق/ متن پیش رو در شرق منتشر شده است و انتشار آن در اخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست


سخنگوی قوه قضائیه از برخورد با صید ترال در آب‌های جنوبی کشور خبر داد. خبری که زمینه دلگرمی برای جامعه محلی و کارشناسان را فراهم کرده است. سیدمحمدرضا فاطمی، کارشناس علوم دریایی، با تأکید بر اینکه صید ترال ماهی باید شش ماه در آب‌های جنوبی متوقف شود، افزایش فعالیت مافیای ترالرهای آب‌های دریای عمان را عاملی برای ازبین‌رفتن ذخایر دریایی معرفی می‌کند. روابط‌عمومی سازمان شیلات ایران نیز در پاسخ به خبرنگار «شرق» با اعلام اینکه معاون صید این سازمان در سفر به سر می‌برد، اظهارات سخنگوی قوه قضائیه را نیازمند بررسی بیشتر اعلام می‌کند. غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، در جمع اصحاب رسانه، صید ترال را به‌ دلیل آسیب‌های زیست‌محیطی و اشکالی که در فعالیت صیادان بومی و محلی ایجاد می‌کند، مغایر ضوابط و مقررات دانسته و خبر می‌دهد: به ضابطان قضائی نیروی دریایی سپاه و یگان‌های دریایی نیروی انتظامی اعلام کرده‌ایم که در هر جای آب‌های سرزمینی، چه خلیج فارس و چه دریای عمان چنین صیدی مشاهده شد، با دستور قضائی با شناورها برخورد شود. او ادامه می‌دهد: اگر متخلفانی بودند، حتما باید به ساحل هدایت شوند، کشتی توقیف بشود تا به مراجع قضائی معرفی شوند و به پرونده آنها رسیدگی شود.


صید ترال بی‌رویه، مهم‌ترین مشکل آب‌های جنوبی
سیدمحمدرضا فاطمی، کارشناس علوم دریایی، در گفت‌وگو با «شرق» درباره اظهارات سخنگوی قوه قضائیه که از ممنوعیت صید ترال در آب‌های جنوبی حکایت دارد، یادآور می‌شود: مشکل اصلی ما صید بی‌رویه ترال کف در دریای عمان است. مافیایی که در آن دست دارد، تلاش می‌کند این نوع صید را توسعه دهد. او تأکید می‌کند: ترالر چه به ‌صورت میانی برای صید میکتوفیده و چه به‌ صورت کف باید ممنوع شود. به گفته فاطمی ما در گذشته تعداد معدودی کشتی برای صید یال‌اسبی در خلیج فارس سمت تنگه هرمز و دریای عمان داشتیم. 10 تا 12 کشتی مجوز داشتند که ماهی یال‌اسبی بگیرند. بعد از آن ترالر در دریای عمان ممنوع بود. او ادامه می‌دهد: یکباره مافیایی شکل گرفت، کشور رها شد و این فساد گسترده آمد. دیدند کسی نیست نظارت کند، کشتی‌های چینی را آوردند، بعد که سرو‌صدای کشتی چینی درآمد، پرچمش را عوض کردند و گفتند کشتی‌ها ایرانی هستند. صورت‌مسئله را پاک کردند. ما اصلا کشتی و مالکیت کشتی برایمان مهم نیست، مهم صید ترال است. به اعتقاد این کارشناس علوم دریایی، صید ترال باید برای شش ماه ممنوع شود. بعد ابتدا یک کمیته تشکیل شود. شیلات و تحقیقات باید میزان مجاز صید و برداشت برای کف‌‌زیان را تعیین کنند. بگویند صید میکتوفیده در کجاها باید انجام شود. اگر به این نتیجه رسیدند که صید میکتوفیده مقرون‌به‌صرفه نیست و باید حتما در کنارش 20 درصد یا 10 درصد ماهی دیگر صید شود، باید صید میکتوفیده تعطیل شود؛ زیرا به بهانه صید میکتوفیده ذخایر را نابود می‌کنند.


تشکیل شرکت‌های واسطه‌ای برای صادرات به چین
فاطمی تأکید می‌کند: در شرایطی که خود افراد محلی می‌توانند یال‌اسبی صید کنند، چه نیازی هست دیگران بیایند و این ماهی را صید کنند. مضافا اینکه ماهی یال‌اسبی خوراک تن‌ماهیان است و اگر بیش از حد صید شوند، تن‌ماهیان دیگر به سمت آب‌های ایران نمی‌آیند، به‌خطر‌افتادن صید تن‌ماهیان جامعه بومی را دچار آسیب می‌کند. او اضافه می‌کند: برای صدور مجوز صید رعایت ضوابط زمانی و مکانی هم لازم است و تمام عملیات باید قانونمند باشد. این کارشناس علوم دریایی درباره صید ترال کف برای میگو می‌گوید: این نوع صید دو ماه در سال در خلیج فارس و دریای عمان وجود داشته است؛ بنابراین اگر قوه قضائیه صید ترال را ممنوع کرده، باید آن را اصلاح کند و بگوید صید ماهی به روش ترال ممنوع است. صید میگو استثناست و از قدیم تحقیقات شیلات مجوز آن را داده است. او اضافه می‌کند: اگر صید ترال برای ماهی ممنوع شود، عالی است تا تکلیف روشن شود. مهم‌ترین فساد در بدنه کنترل است. خود شیلات در مرکز پژوهش‌های مجلس اذعان کرد که قادر به کنترل شرایط با این نیرو و بودجه نیست. وقتی قادر به کنترل با این نیرو و بودجه نیستید، چرا مجوز کاری را می‌دهید که می‌دانید دارد خلاف می‌کند و منجر به نابودی ذخایر می‌شود. فاطمی عنوان می‌کند: مسئله مهم دیگر نارضایتی بومیان از صید ترال است. زمانی که آنها دیدند کشتی‌های ترال آمده‌اند و هر کاری می‌خواهند، انجام می‌دهند، بومیان هم قوانین و مقررات را رعایت نمی‌کنند و به صید غیرمجاز روی آورده‌اند. بازتاب این نافرمانی در جامعه محلی در آینده نزدیک منجر به نابودی ذخایر می‌شود. او همچنین به شرکت‌های واسطه‌ای اشاره می‌کند که خرچنگ، کوسه و دوکفه‌ای‌های حرام‌گوشت را بسته‌بندی و به چین صادر می‌کنند. درحالی‌که برداشت از حرام‌گوشتان هم باید قانونمند و طبق نظر تحقیقات شیلات باشد؛ زیرا این موجودات غذای ماهی‌های دیگر هستند و صید آنها زنجیره غذایی دریا را دچار اختلال می‌کند. تماس خبرنگار «شرق» با سازمان شیلات برای دریافت نظر این مجموعه به یک پیام واتساپی منتهی می‌شود. روابط‌عمومی شیلات اعلام می‌کند معاون صید این سازمان در سفر به سر می‌برد و کارشناسان دفتر اعلام کرده‌اند که اظهارات سخنگوی قوه قضائیه نیازمند بررسی بیشتر است.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید: ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنی