خراسان/ « مثل کرونا چابک باش! » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم سیدصادق غفوریان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
نمای اول- وقتی سن و سال یا وزن بالا می‌رود، دیگر آن چالاکی و چابکی هم کمرنگ می‌شود. نبود این چست و چالاکی آن زمان بیشتر احساس می شود که فرد در یک موقعیت ویژه و اضطرار ،تازه درمی یابد که چه فرصت ها در پی این سنگینی از کف رفته است و می رود.
نمای دوم- شیوع کرونا که تا همین چند ماه قبل در هیچ جای جهان دارای تجربه پیشینی نبود، با آمدنش تحولی بزرگ در عین حال ناخوشایند را در عرصه های گوناگون متوجه جهان کرد.
نمای سوم-  برخی کشورهاهمچون ایتالیا  و کره جنوبی با شیوع کرونا، شرایط را قرمز و وضعیت جنگی اعلان و با هشدارهای اساسی و اعلام آمارهای سنگین ،تدارک گسترده ای را طراحی کردند. در مقابل برخی کشورها همچون برزیل کوشیدند کرونا را جدی نگیرند اما کرونا خیلی جدی تر از آن بود که رئیس جمهور این کشور تصور می کرد و حتی به سراغ خود او نیز آمد.
نمای چهارم- مرور، بررسی و تماشای تجربه و عملکرد دولت ها در برابر کرونا بر ما عیان کرده است، بدون شک آنان که در مواجهه با این ویروس با چابکی و چالاکی عمل کردند، توفیقات بیشتری نصیبشان شد.
و ما...
1- با وجود تلاش های گسترده طی 5 ماه گذشته که در بخش های سیاست گذاری و اجرایی مقابله با کرونا در کشور صورت گرفته است، به نظر می رسد هنوز قدری سنگین وزنی و تعلل احساس می شود که همین امر باعث شده است، بخشی از جامعه درگیر با تبعات کرونا دچار بلاتکلیفی و گاهی آسیب شود. در بررسی این چالش به دو حوزه مشخص عملکردی اشاره می کنیم.
الف: تسهیلات و کمک های حمایتی کرونا
به این موارد دقت کنید:
* رئیس اتاق اصناف ایران: اکنون مسئله مهم این است که پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها به کندی پیش می رود که قرار شد بانک ها تمهیداتی را فراهم کنند تا دریافت آن سرعت بیشتری پیدا کند. (22تیر99 / خبرگزاری تسنیم)
*مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری: بر اساس وعده‌ای که به رانندگان داده شده بود قرار بود که ابتدای تیرماه مبالغ واریز شود، متأسفانه روند خیلی کند پیش می‌رود و رانندگان محترم در خصوص این موضوع  گله‌مند هستند، به نظر می‌رسد که افرادی در این زمینه باید پاسخگو باشند. (تین‌نیوز، شبکه خبری تخصصی حمل‌ونقل  / 16تیر99)
* مدیرکل تامین اجتماعی خراسان رضوی گفت: بیمه بیکاری کرونایی اردیبهشت، هفته آینده واریز خواهد شد. غرامت پزشکی افراد مبتلا به کرونا نیز در بازه زمانی ۱۵روزه پرداخت می شود. (20تیر99 )
به طور قطع در شرایط بحران و پیشامدی همچون کرونا، تاخیر و تعلل به ویژه در شرایط تحریم و کاهش درآمدها و نقدینگی دولت تا حدودی قابل پیش بینی و اغماض است اما این تاخیر و تعلل ها تا چه زمانی باید ادامه داشته باشد؟ برای نمونه اگر دلیل تاخیر بیمه بیکاری برای دوماه نخست را بپذیریم، قطعا تاخیر در ماه‌های آینده چندان توجیهی ندارد. به هرحال به همان میزان که مسئولان مربوط دچار غافلگیری در سیستم های اجرایی شده اند، آن کارگر، آن راننده، آن بیکار شده و آن آسیب دیده از کرونا هم در وضعیت سخت زندگی و معیشت به سر می برد و انتظار دارد که دولت و مجموعه حاکمیت به موقع از او دستگیری کنند.
ب: آموزش و پرورش و آموزش عالی
اگر برای نبود چابکی و چالاکی سویه انتقاد را به بخش های حمایتی که به طور مستقیم با اعتبار و نقدینگی سر و کار دارند نشانه رفتیم، تا حدود زیادی می توان برایش پاسخ هایی همچون کاهش درآمد دولت و چالش تاریخی بودجه  را دست و پا کرد اما آیا می توان برای نبود تحرک لازم در بخش هایی همچون حوزه آموزش و پرورش و دانشگاه ها دلیل قانع کننده‌ای ارائه کرد؟ 
دراین بخش به ویژه برای آموزش و پرورش که تا مدت ها دچار سردرگمی و وضعیت نامشخص، روزگار گذراند شاید بتوان نبود چنین تجربه ای را برشمرد اما دیگر از یک نقطه به بعد برای این مجموعه استراتژیک این عذر پذیرفتنی نیست. نحوه امتحانات پایان سال در مقطع دوازدهم که تا آخرین روزها نامشخص بود، وضعیت این روزهای مدارس شامل ثبت نام های جدید، مبالغ دریافتی بابت سرویس مدارس و دیگر هزینه ها، نحوه حضور فیزیکی و مجازی دانش آموزان در سال جدید و... از جمله مواردی است که از نوعی سرگشتگی حکایت دارد. نمی دانم این روزها گذرتان به مدارس افتاده است یا نه. اما مدارس برای این که از دریافت پول از والدین غفلت نکنند همچنان خانواده ها را برای کارنامه و ثبت نام پایه جدید به مدارس می کشانند و در این شرایط کافی است مدیر یک مدرسه کمی کم سلیقه و کم انعطاف باشد که حالا بیا و ببین چه ازدحامی در مدرسه پدید می آید. یا ثبت نام در مقطع جدید این خودش حدیث مفصلی است و تنها تفاوت حالا با گذشته فقط ماسک هایی است که روی صورت افراد است و گرنه همان شلوغی ها و همان داستان های گذشته همچنان در حال تکرار است. آیا آموزش و پرورش نمی توانست در چند ماه گذشته برای چنین مواردی، پروتکل ها و فرایندهای مجازی و حساب شده تری پیش بینی کند؟ مگر این سیستم نمی دانست که با آغاز موعد ثبت نام ها با چنین داستانی مواجه خواهد شد؟ آیا ثبت نام یک پایه به پایه بعد لازم است شبیه روال های پیشین باشد؟ و واقعا نمی توان برای مواردی این چنین که به تغییر مدرسه و مقطع نیاز ندارد، روش مجازی را پیش بینی کرد؟آیا در این میان با شروع مدارس دوباره داستان اینترنت و قطع و وصلی آن و نرم افزار های آموزش از راه دور حل می شود یا وزارت ارتباطات به جای آن دراین شرایط مشغول ماجرای ممنوعیت واردات موبایل 300 یورویی است ؟
برگزاری کنکور و سناریوهای پیش روی آن نیز اکنون در شرایطی  قطعی شده است که همچنان بسیاری از خانواده ها و حتی مسئولان نیز در نحوه اجرای آن دچار تردید هستند. به هر حال رفت وآمد  و تجمعی که برپایی کنکور در شهرها ایجاد می کند، امری اجتناب ناپذیر است و این در حالی است که هشدارها برای شرایط بحرانی شیوع ویروس و آینده مبهم آن درچندماه اخیرهمواره از موارد ثابت اعلامی ستاد ملی کرونا بوده است. یعنی این وضعیت در چند ماه گذشته موضوع جدید و خلق الساعه ای به شمار نمی رود که تصمیم گیری برای آن این قدر با کندی و تعلل پیش رود.