اعتماد/ « نمک نپاشیم، التیام ببخشیم » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته مصطفی درایتی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:


صدا و پیام جامعه را باید شنید. نباید همواره با نادیده و نشنیده گرفتن این نارضایتی‌ها، زمینه تشدید آنها را ایجاد کرد. اگر حاکمیت می‌خواهد شرایطی را مدیریت کند، نمی‌تواند بدون درنظر گرفتن بازه زمانی و خصوصیات و ویژگی‌های آن برهه دست به اقدام بزند. در جریان هر حرکت اعتراضی هم که رخ می‌دهد نباید آن را به سرعت به بالاترین جرم موجود وصل کرد و در نهایت با سنگین‌ترین اتهام مجازات کرد. چرا که در اثر تداوم این رفتار حتما با حوادثی روبه‌رو خواهیم بود که برای مردم و حاکمیت پرهزینه‌تر خواهد‌بود. کما اینکه در هر کجای دنیا هر چقدر راه بازتر بوده و صدای اعتراض شنیده شده، امکان مدیریت آن روان‌تر و راحت‌تر بوده است اما زمانی که همه راه‌ها بسته باشد و به جای اینکه مردم به صورت طبیعی اعتراض خود را به گوش مدیران برسانند، نارضایتی‌ها را به شکل و شمایلی بروز می‌دهند که در مجموع هزینه‌های سنگینی برای کشور به همراه خواهد داشت. نباید فراموش کرد که مردم در شرایط سختی به سر می‌برند و با گرفتاری‌ها و مشکلات بغرنج زندگی دست به گریبان هستند. نباید بگذاریم اعتراض‌های طبیعی به سرعت جنبه امنیتی پیدا کند. شاید برخی تصور کنند در این شرایط هر چه شدت عمل بیشتری نشان دهند، سدی برای جلوگیری از تداوم اعتراض درست خواهند کرد اما در عمل همیشه شدت عمل جلوی اعتراض را نگرفته بلکه شدت آن را بیشتر و پرهزینه‌تر کرده است. چرا که وقتی برای اتفاقی معمول شدت عمل نشان دهیم باید منتظر اتفاقات شدیدتر و غیرمنتظره باشیم.
علاوه بر مسائل مذکور در ماجرای صدور و تایید حکم اعدام برای برخی معترضان آبان ۹۸ باید به دو موضوع توجه کرد. اول اینکه وقتی مردم به امان آمده، فرصتی پیدا کرده و اعتراض می‌کنند طبیعی است که در این میان حوادث تلخی نیز به صورت معمول پیش می‌آید. بنابراین نباید به سرعت این جرایم و حوادث را امنیتی و سیاسی کرد. ضمن اینکه گفته می‌شود در جریان این حوادث قتل نفسی صورت نگرفته است. از سویی در این پرونده‌های مربوط به معترضان آبان ۹۸ همه‌چیز مکنون و ناشناخته و بدون اطلاع‌رسانی دقیق دستگاه قضا و بدون دادگاه‌های علنی پیش رفته است. بنابراین افکار عمومی چه در ایران و چه جهان که نسبت به حکم اعدام اعتراض دارند، قطعا توجیه نشده‌اند که چرا باید به این معترضان حکم اعدام داد. کمااینکه در این مورد برخوردهای سخت و متصلب نه تنها افکار عمومی را قانع نمی‌کند بلکه حساسیت‌ها را افزایش می‌دهد چرا که مردم معترضند که چرا حکم با جرم منطبق نیست. بنابراین اگر جایی نیازمند به کارگیری رأفت اسلامی باشیم دقیقا همین جا است تا حاکمیت به مردم نشان دهد سر ستیز با مردم ندارد و مردم را دشمن تلقی نمی‌کند. بنابراین در این موارد قطعا گذشت اثربخش‌تر از شدت‌عمل است.
حساسیت امروز مردم و جامعه هم به همین تصلب در مواجهه با نارضایتی‌های اجتماعی بازمی‌گردد که برای افکار عمومی قابل قبول نیست. اگر نمک به زخم مردم بپاشیم آنها را به استیصال برسانیم تبعات سنگین و سختی خواهد داشت. باید با عقل و تدبیر و حکمت این موج اجتماعی را مدیریت کرد و صدای مطالبات مردم را شنید که می‌گویند تنبیه و مجازات در نظر گرفته شده با جرم همخوانی ندارد. البته این اتفاق در جریان حوادث سال ۸۸ نیز رخ داد که متاسفانه حاکمیت به جای التیام زخم‌ها، ‌نمک پاشید. بنابراین باید توجه داشته‌باشیم که اگر اینگونه حوادث اجتماعی مدیریت نشود، آینده سیاسی سخت و پرهزینه‌ای در انتظار ما‌ست و در این شرایط رأفت اسلامی بیش از خشونت و تصلب نتیجه‌بخش خواهد بود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید: ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید