جام جم/ « تبلیغات درمانی کرونا » عنوان سرمقاله روزنامه جام جم نوشته دکتر امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی(نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:


بیش از یک ماه است آمار مرگ‌ومیر روزانه ناشی از ابتلا به کرونا سه رقمی شده و دیروز نیز 199نفر از هموطنان‌مان بر اثر دچار شدن به این بیماری، جان خود را از دست دادند. همچنین در شرایط کنونی 25 استان کشور در وضعیت قرمز و هشدار ناشی از همه‌گیری کرونا قرار گرفته‌اند.
 همه این مسائل باعث شده در چند هفته گذشته، برخی مسؤولان از لزوم بازگشت محدودیت‌های اجتماعی سختگیرانه سخن به میان آورند‌، اما هنوز آن‌طور که انتظار می‌‌رود، این محدودیت‌ها در مناطق قرمز ناشی از همه‌گیری کرونا اجرایی نشده و همین تفاوت میان صحبت‌های مسؤولان با آنچه در عمل شاهد آن هستیم، سبب ساز بلاتکلیفی مردم شده است.
بنابراین به نظر می‌رسد برخی صحبت‌ها درباره لزوم بازگشت محدودیت‌ها کارکرد تبلیغاتی دارد و درعمل به نتیجه نمی‌رسد. زیرا ما هنوز شاهد اجرای اقدامات بازدارنده جدی از جمله جریمه کردن افراد یا کسب‌وکارهایی که پروتکل‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند و رعایت نمی‌کنند، نیستیم. در این‌باره می‌توان به مقررات اجباری کردن استفاده از ماسک اشاره کرد و در نظر داشت بسیاری از کشورهایی که پیش از ما این مقررات را وضع کرده‌اند، برای رعایت نکردن آن نیز جریمه در نظر گرفته‌اند. ولی ما بیشتر به دنبال آن هستیم با اقداماتی تبلیغاتی، اجرای پروتکل‌های بهداشتی را پیش ببریم و بسیاری از این دستورالعمل‌ها در سطح جامعه شکلی اجرایی پیدا نمی‌کنند.
این مشکل نیز از آنجا ناشی می‌شود که دولت هم نمی‌تواند به شکلی مطلوب بر اجرا شدن پروتکل‌های بهداشتی در همه محیط‌های عمومی نظارت کند و هم در اجرایی کردن آنها و به‌خصوص اعمال محدودیت‌های سختگیرانه قدرت اجرایی لازم را ندارد. وقتی این مسائل را مجدد کنار صحبت‌‌های برخی مسؤولان درباره لزوم بازگشت محدودیت‌های سختگیرانه می‌‌گذاریم، به این نتیجه می‌رسیم که دولت در شرایط کنونی، توانایی تصمیم‌گیری صحیح و اجرای سفت و سخت محدودیت‌ها را ندارد.
بنابراین انتظار می‌رود برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا و خروج مردم از این بلاتکلیفی، دولت با نظارت دقیق باعث شود محدودیت‌هایی که لازم است در استان‌هایی که در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند، اجرایی شود.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید: ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید