آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست


استفاده از موقعیت هنرمندان به‌ویژه خوانندگان محبوب راهی برای جلب اعتماد مردم از سوی افرادی است که به‌خوبی می‌دانند مسیری که طی کرده بودند چیزی نبوده که جامعه از آن رضایت داشته باشد. نکته قابل‌تامل آنجاست که در این مسیر هم صداقت پیشه نمی‌کنند و ادعاهای نادرست‌شان افشا می‌شود. خیلی‌ها می‌دانند بسیاری از خوانندگان مطرح کشور در زمان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد اجازه فعالیت نداشتند یا به‌خاطر فضای ایجاد شده رغبتی به تداوم فعالیت درآنها نبوده است. از جمله محمدرضا شجریان که استاد آواز ایران و محبوب اقشار مختلف کشور است و بسیاری از مسئولان علاقه خود را به نوای او علنی اعلام کردند. استاد شجریان در دولت احمدی‌نژاد نتوانست برای مردم کشورش بخواند اما در آن زمان رئیس دولت تنها به بهانه اینکه دخالتی در این تصمیم ندارد، نه‌تنها تلاشی برای رفع ممنوعیت‌ها نکرد بلکه معاون اول دولت نهم یعنی محمدرضا رحیمی صدای این استاد آواز را «حلقوم بیگانه» نامید و خواستار بازخوانی آوای«ربنا» توسط افراد دیگر شد!

مایه گذاشتن از شجریان!

احمدی‌نژاد اکنون نیازمند توجه است و برای نیل به این هدف اظهارات غیرمستند و قابل‌تاملی بر زبان جاری می‌کند، مانند چند روز قبل که گفته بود: «‌یکی از نواهایی که از بچگی در گوش ماست نوای استاد شجریان است. ایشان بر گردن موسیقی و فرهنگ کشور حق دارد. شجریان استاد است. موسیقی تفنگت را زمین بگذار آرمان من است. آرزو دارم همه کارخانه‌های اسلحه‌سازی بسته شوند.» احمدی‌نژاد در جواب به سوال بایکوت شجریان در دوران ریاست‌جمهوری‌اش با خنده می‌گوید: «بایکوت من در دوران خودم اتفاق افتاد. من به ممنوع کردن و محبوس کردن و محدود کردن هیچ‌کس در هیچ‌جای دنیا راضی نیستم. توضیح دادم به من خیلی ارتباط ندارد. من شجریان را دوست دارم و دوست داشتم. هرکس در انتخابات به هر کی دوست دارد می‌تواند رای بدهد. در همان دوران، آقای مشایی با ایشان دیدار کرد. ما با کسی مرز ایجاد نکردیم. (احمدی‌نژاد البته توضیحی درباره دیدار نمی‌دهد). من معتقدم همه چیز باید شفاف باشد. هرکس هر حرفی می‌زند و هر کاری می‌کند باید مسئولیتش را بپذیرد.» بسیاری از افراد پس از شنیدن ادعای جدید احمدی‌نژاد مبنی بر دیدار مشایی با این استاد آواز لبخندی بر لب آوردند؛ چون به کذب بودن این ادعا ایمان داشتند. نظرات و مواضع شجریان درباره احمدی‌نژاد و یارانش برای بسیاری از اقشار جامعه مشخص است و نمی‌توان با چنین ادعاهایی بر محبوبیت خود افزود و به اعتبار استاد آواز ایران خدشه وارد کرد.

بی‌اعتنایی شجریان به مشایی

همایون فرزند محمدرضا شجریان هم به این ادعای احمدی‌نژاد واکنش نشان داد و در پاسخ به این سخنان، با اشاره به شرایط این روزهای پدرش اعلام کرد: «درباره این موضوع، پدر در شرایطی نیستند که صحبت کنند. ملاقاتی که در مصاحبه به آن اشاره می‌کند، این تصور را پیش می‌آورد که پس از انتخابات 88، دیداری با معاون اول رئیس دولت نهم رخ داده و از سوی پدر هم هیچ‌گاه به آن اشاره‌ای نشده است. در همین‌جا قویا چنین مطلبی را تکذیب می‌کنم. به هیچ‌وجه این موضوع صحت ندارد.» او افزود: «خاطرم هست در سال 87 اواخر دوره اول دولت و پیش از انتخابات بعدی، ماجرایی که به نظر پدر برنامه‌ریزی شده می‌توانست باشد، عصبانی‌شان کرده بود. پس از عمل جراحی ریه که عده‌ای از هنرمندان و بازیگران به دیدار و عیادت پدر می‌روند، یکی از هنرمندان پیشکسوت، با معاون یادشده سرزده وارد می‌شوند و پدر متعجب از حضور ایشان، برخلاف میل و به شرط ادب، سکوت می‌کنند و چیزی نمی‌گویند. از جزئیات خواسته ایشان بی‌اطلاع هستم، همین‌قدر می‌دانم که گویا پیشنهادهایی مطرح می‌شود که پدر با بی‌اعتنایی، با آنها مخالفت می‌کنند و ایشان جمع را ترک می‌کند.»

آغوشی برای پایان کار افتخاری!

البته تنها استاد شجریان نیست که از احمدی‌نژاد گلایه دارد. علیرضا افتخاری خواننده نام‌آشنایی است که احمدی‌نژاد سبب کاهش محبوبیت او شده است. در آغوش کشیدن احمدی‌نژاد نقطه‌ای بود که به سقوط آزاد او منجر شد. افتخاری گفته است: «ماجراهای دیدار من و آقای احمدی‌نژاد خیلی سر و صدا کرد و باعث شد در سخنانم خیلی محتاط باشم. به هر حال آقای احمدی‌نژاد آتشی در زندگی من انداخت که هنوز هم پشیمانم و در آن آتش می‌سوزم. آقای احمدی نژاد جوری خودش را به آغوش من انداخت که انگار من یوسف گم‌گشته ایشان بودم. یک‌جوری به من چسبید و من را بوسید و پشت سر هم این اتفاقات را شکل دادند که... . بابا بوسیدن یک بار، دو بار... . جمله بعدی‌ام را امیدوارم جرات انتشارش را داشته باشید ولی من طناب خریده بودم خودکشی کنم. فشار بدی روی من و خانواده‌ام بود. فرزند کوچکم فهمید و گریه کرد و گفت «بابا نکن». گفتم نمی‌توانم و واقعا تاب این همه توهین و تهدید را ندارم.» او همچنین به فشار خردکننده افکار عمومی در آن زمان اشاره کرد: «آن هجمه‌ها در همه این سال‌ها برای من تبعات زیادی داشت. آقای احمدی‌نژاد در این مدت حتی یک بار پیگیر احوال من نشد.»

ابهامات در صحت نامه حبیب

یا چند سال پیش ادعا شد که حبیب محبیان خواننده قدیمی قبل از فوت به احمدی‌نژاد نامه نوشته و خواستار بازگشت به ایران شده است. در آن برهه نوشتند حبیب محبیان در این نامه ضمن ابراز علاقه قلبی برای بازگشت به ایران، خطاب به رئیس‌جمهور سابق تصریح کرده بود: «حتما می‌دانید، آقایانی که الان در پوستین اصلاحات دم از آزادی، حقوق بشر و حقوق شهروندی می‌زنند، در اوایل انقلاب با تنگ‌نظری و بی‌تدبیری خود باعث به‌وجود آمدن فضای بی‌اعتمادی و وحشت در بین برخی از هموطنان شدند، به‌طوری‌که تعدادی از آنها با چشمانی گریان مجبور به ترک وطن شدند بدون آنکه تقصیری داشته باشند، که من هم از جمله آنها هستم». اما فرزند حبیب این ادعاها را رد کرده و منکر نگارش نامه از سوی پدرش به احمدی‌نژاد شده است. پس از این موضوع سوالاتی مطرح شد. عصر ایران در این باره نوشت: در واقع انتشار این نامه چند پرسش اساسی را مطرح می‌کند. اول اینکه چرا در سه سال گذشته این نامه منتشر نشد؟ چرا این نامه بلافاصله بعد از مرگ حبیب منتشر شد؟ اینکه حبیب ضد‌اصلاح‌طلبان است، چه نکته‌ای را مبنی بر صادر‌نکردن مجوز کارهایش روشن می‌کند؟ آیا غیر از این است که خبرگزاری فارس می‌خواهد بگوید چون حبیب ضد‌دولت اصلاح‌طلب بوده، مجوز نگرفته است؟


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید: ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید