صبح نو/ متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

جماران، محله‌ای در شمالی‌ترین نقطه تهران است که در هفته‌های اخیر یکبار دیگر نامش بر سر زبان‌ها افتاده است. این محله قدیمی که روزگاری سکونت‌گاه بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران بود حالا به‌دلیل مسائل پیش آمده درباره ساخت‌و‌ساز نهاد ریاست جمهوری مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. البته تبعات این امر دامن شهردار تهران را هم گرفته به‌طوری که آقای حناچی که از زمان انتخاب شدنش به سمت شهرداری تهران در آذر‌97 به جلسات هیات دولت راه یافته بود حالا پشت درهای پاستور مانده است.
نهاد ریاست جمهوری در حال ساخت یک قطعه ملک در محله جماران است. البته این محله از نظر ارتفاع ساخت محدودیت‌هایی را دارد که از دهه‌ها قبل برجامانده است، اما اقدام این نهاد در ساخت ملک مورد نظر و بنا شدن طبقه‌ای اضافه که در برخی رسانه‌ها منتشر شد، موجب شد تا مدیریت شهری نیز به این مساله ورود کرده و ستون‌های طبقه اضافی را قبل از ساخت سقف بر بالای آن‌ها برچیند. این اقدام بازخورد گسترده‌ای در فضای مجازی و نیز عالم واقعیت داشت به‌طوری که از هفته بعد از این اقدام گفته شد که شهردار تهران نتوانسته است در جلسات هیات دولت حاضر شود. البته بهتر اینکه گفته شود به آقای حناچی اجازه حضور در این جلسات داده نشده است.

تکرار با توجه به مواضع سیاسی
سابقه حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت به زمان دولت سازندگی باز می‌گردد که البته از حدود سال‌82 به بعد و با انتخاب محمود احمدی‌نژاد به سمت شهرداری تهران از سوی رییس دولت اصلاحات دیگر اجرایی نشد. این اتفاق در دوره شهرداران و روسای دولت‌های بعدی نیز تکرار شد تا زمانی که حسن روحانی در دولت دوازدهم اجازه ورود آقای محمدعلی نجفی، شهردار اصلاح‌طلب پایتخت به جلسات هیات دولت را داد. بعد از نجفی نیز افشانی این اذن را داشت و البته بعد از او نوبت به آقای پیروز حناچی رسید. حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت می‌تواند منافع بسیاری برای پایتخت و البته کلان‌شهرهای دیگر داشته باشد. اما در چند هفته اخیر ماجرای ملک جماران گویا موجب تکدر خاطر رییس‌جمهوری و ممانعت وی از حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت شده است. البته آقای پیروز حناچی، شهردار تهران دیروز در واکنشی منفعلانه درباره علت حضور نیافتنش در دولت گفت: «حضور شهردار تهران در هیات دولت قانون نیست و شهردار تهران عضو هیات دولت نیست.» وی با اشاره به اینکه این یک سنت بوده است، افزود: «به نظرم حضور من در هیات دولت باعث خیر و برکت‌هایی برای شهر تهران بود. از سوی دیگر دولت هم به حضور شهردار تهران به عنوان شهردار پایتخت نیازمند است. اما قانونا شهردار تهران عضو هیات دولت نیست.» وی در بخش دیگری از سخنان خود به نکته جالبی نیز اشاره کرد و گفت: «من رفتار تند و طلبکارانه را نمی‌پسندم و مذاکره و رفتار منعطف را بیشتر می‌پسندم.» حناچی ادامه داد: «در دولت هشتم و نهم هم شهردار تهران هیچ زمانی در هیات دولت شرکت نمی‌کرده‌اند.» وی البته به این مساله اشاره نکرد که حضور نداشتن شهرداران در جلسات هیات دولت‌های قبل دل‌بخواه آن‌ها نبوده، بلکه روسای جمهوری اجازه حضور شهرداران را نمی‌دادند. همانند آنچه که در چند هفته اخیر و با شکرآب شدن رابطه روحانی و حناچی روی داده است.

سرنوشت جماران
موضوع جماران نکته مهم دیگری است که در حقیقت علت غیبت حناچی در جلسات هیات دولت است. برای رفع این مساله حالا شورایعالی شهرسازی و معماری هم وارد میدان شده است. شهردار تهران درباره جلسه شورای عالی شهرسازی هم که قرار بود عصر دیروز برگزار شود تا برای مساله ساخت‌و‌ساز در این محله تصمیم‌گیری شود، گفت: جماران فقط یک محله نیست. بیشتر شبیه ایران است. وی ادامه داد: اتفاقی که در جماران افتاده است را می‌شود از زبان حتی خارجی‌ها هم شنید. برای مثال وقتی نماینده گورباچف به ایران می‌آید و به محله جماران می‌رود نکات جالبی در این خصوص می‌گوید. شهردار تهران گفت: برای مثال وقتی فیدل کاسترو هم به ایران آمد گفت شما در انتقال شعار به دنیا ضعیف عمل کردید و ساده‌زیستی رهبر جهانی را به گوش مردم نرساندید. حناچی گفت: به نظر من باید با جماران در سه سطح برخورد کرد؛ ابتدا سطح جهانی است که باید این ساده زیستی حفظ شود و به جهانیان منتقل شود. سطح دوم سطح ملی است که باید ثبت شود و حریمی برای آن در نظر گرفته شود و سطح سوم سطح منطقه‌ای است.

فلانی نباشد
قرار بود عصر دیروز جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری برای تصمیم‌گیری درباره محله جماران برگزار شود که البته تا زمان تنظیم این گزارش از نتایج این جلسه خبری منتشر نشده بود، اما مساله اینجاست که در تاریخ 30‌تیرماه نیز قرار بود این شورا تشکیل جلسه دهد تا درباره همین مساله و نیز ساخت‌و‌ساز در قطعه شماره‌93 محله جماران که گفته می‌شود متعلق به اقوام یکی از شخصیت‌های اجرایی کشور است، تصمیم‌گیری شود. گزارش کامل این مساله در شماره‌978 روزنامه «صبح‌نو» به تاریخ 30‌تیرماه‌99 منتشر شد. البته صبح دیروز هم آقای محمدسالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در توییتی از لغو حضورش در این جلسه خبر داد و نوشت: «طبق روال وبنابر ارجاع دعوت‌نامه شورای عالی شهرسازی توسط محسن هاشمی، قرار بود امروز(دوشنبه) جهت تصمیم‌گیری در خصوص محله جماران و اعلام مخالفت کمیسیون شهرسازی شورای شهر، در این جلسه شرکت کنم. از دبیرخانه شورای عالی پیغام دادند که از بالا گفته‌اند فلانی در جلسه نباشد.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar