کیهان/ متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست


خبرگزاری رسمی امارات گزارش داد که وزیر خارجه این کشور با مدیر امور خیلج فارس و خاورمیانه در شورای امنیت ملی آمریکا دیدار کرده و دو طرف در ارتباط با ایران و مسائل دیگر رایزنی کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی امارات «وام»، از دیدار عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی امارات با میگوئل کوره آ، مدیر امور خلیج‌فارس و خاورمیانه شورای امنیت ملی آمریکا در ابوظبی خبر داد.
طبق این گزارش، دو طرف در این دیدار روابط «دوستانه و همکاری‌های راهبردی» میان خود را مورد بررسی قرار داده‌اند.
در ادامه این گزارش‌اشاره شده است که آل نهیان و میگوئل کوره آ آخرین تحولات منطقه و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله عراق، لیبی، یمن و ایران را مورد بحث و بررسی قرار داده‌اند.
به گزارش فارس، منابع اماراتی پیشتر نیز از دیدار برایان هوک، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با وزیر خارجه امارات و بحث و تبادل نظر درخصوص ایران و آخرین تحولات منطقه خبر داده بودند.
وام همچنین گزارش داد که وزیر خارجه امارات از روابط دوستانه و همکاری راهبردی امارات و آمریکا و همچنین همکاری مشترک دو کشور در راستای «تثبیت پایه‌های ثبات و صلح در منطقه» تمجید و در عین حال بر «پافشاری امارات بر حمایت از تمام تلاش‌های جهانی صورت گرفته به منظور تثبیت آینده‌ای امن در منطقه و جهان بر پایه مدارا و همزیستی» تأکید کرده است.
ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز به تازگی در ارتباطی ویدیویی با همتای اماراتی خود دیدار و گفت‌و‌گو کرده بود.  شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیرخارجه و همکاری بین‌المللی امارات تماسی ویدئویی با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برقرار کرده و دو طرف عید قربان را به یکدیگر تبریک گفتند.
به گزارش خبرگزاری امارات، وزرای خارجه ایران و امارات در این تماس ویدئویی درباره آخرین تحولات درخصوص شیوع ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن و همچنین اهمیت تلاش‌های بین‌المللی در راستای دستیابی به واکسن این بیماری گفت‌وگو کردند.
عبدالله بن زاید در این گفت‌وگوی ویدئویی بر اهمیت تقویت همکاری بین‌المللی و همبستگی در راستای مقابله با چالش ویروس کرونا تاکید کرد و گفت که موضع دولت امارات درخصوص همبستگی با کشورهای مختلف جهان برای مقابله با این همه‌گیری ثابت است.
شبکه خبری المیادین نیز با‌اشاره به این گفت‌وگوی ویدئویی اعلام کرد که وزیر خارجه ایران در این گفت‌وگو با همتای اماراتی بر ضرورت مذاکره و همکاری در شرایط حساس منطقه تاکید کرد.
ظریف گفت: برخی از بی‌ثباتی در منطقه استفاده می‌کنند و ما به عنوان همسایه باید درباره ثبات در منطقه فکر کنیم.
طرف اماراتی نیز در این گفت‌وگو همکاری ایران و امارات را در منطقه ضروری خواند و بر استمرار رایزنی‌های فیمابین و تبدیل چالش‌ها به فرصت‌ها تاکید کرد.
ظریف پس از مذاکره ویدئویی با همتای اماراتی در توئیتی نوشت: «با آقای عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، گفت‌و‌گوی ویدئویی بسیار جدی، صریح و دوستانه‌ای داشتم و درباره کرونا و همچنین مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی رایزنی کردیم.»
وی افزود: «توافق کردیم که با توجه به چالش‌های سخت و انتخاب‌های سخت‌تری که منطقه با آن روبرو است، به گفت‌و‌گو بر مبنای ایده ابتکار صلح هرمز ادامه دهیم.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar