آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست


«بذرپاش گیت» این عنوانی بود که الیاس نادران روی افشاگری‌هایش در ارتباط با مهرداد بذرپاش رئیس‌ پرحاشیه دیوان محاسبات گذاشته است. نادران در مجلس اگرچه خود یک نماینده اصولگراست اما در حال حاضر پیشتاز در مخالفت با انتخاب رئیس دیوان محاسبات سینه سپر کرده و هم روند انتخاب وی در مجلس را زیر سوال می‌برد و هم صلاحیت قانونی‌اش را . او نیز مانند بسیاری دیگر از چهره‌های سیاسی با اشاره به تبصره ماد‌‌‌ه 51 قانون آیین‌نامه د‌‌‌اخلی مجلس بیان می‌کند‌‌‌ که د‌‌‌اوطلب این پست باید‌‌‌ حد‌‌‌اقل بیست سال سابقه کار د‌‌‌اشته باشد‌‌‌. نادران سوابق کاری بذرپاش را مورد پرسش قرار داده است و قطع به یقین از این می‌گوید که او جوان‌تر و کم‌سابقه‌تر از این حرف‌هاست که این پست را بگیرد. نادران قبل‌تر در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس در ارتباط با نحوه انتخاب بذرپاش در مجلس نوشته بود: «هیچ مستند‌‌‌ی از سوابق شغلی نامزد‌‌‌ها (طبق تبصره(2) ماد‌‌‌ه(51) باید‌‌‌ حد‌‌‌اقل 20 سال باشد‌‌‌) د‌‌‌ر اختیار اعضا قرار نگرفت و د‌‌‌ر نتیجه بررسی صلاحیت را غیرممکن کرد‌‌‌. مشاهد‌‌‌ه می‌شود‌‌‌ برخلاف اد‌‌‌عای آقای رئیس مجلس فرایند‌‌‌های قانونی طی نشد‌‌‌ه است.» اما اتمام حجت نادران با مجلس و البته شخص بذرپاش در مجموعه توئیت‌های دو روز پیشش با عنوان بذرپاش گیت است که عنوان کرده: «چالش رئیس مجلس نیز این است که تکلیف خود‌‌‌ را با کلونی بذرپاش که بعضا به عنوان د‌‌‌ستیار و مشاور د‌‌‌وره‌اش کرد‌‌‌ه‌اند،‌‌‌ روشن کند‌‌‌ و بد‌‌‌ون هرگونه مسامحه و مصلحت‌اند‌‌‌یشی، حیثیت مجلس را اعاد‌‌‌ه نماید‌‌‌. حل این معضل چند‌‌‌ راهکار د‌‌‌ارد‌‌‌: استعفای بذرپاش، عزل وی بر اساس تبصره ماد‌‌‌ه 11 قانون محاسبات عمومی، استیضاح مطابق تبصره 4 ماد‌‌‌ه 24 آیین‌نامه د‌‌‌اخلی، رسید‌‌‌گی توسط کمیسیون اصل نود‌‌‌ قانون اساسی و تعیین هیات رسید‌‌‌گی مستقل توسط رئیس مجلس.»

اگر راه به جایی نبرد
نادران اگرچه این روزها از سردمداران اصولگرای مخالف بذرپاش است، اما نکته اینجاست که اگر مخالفت‌هایش با او راه به جایی نبرد و هیچ یک از راهکارهایی که در مورد رئیس جدید دیوان محاسبات بدان اشاره کرد با توجه به نزدیکی مجموعه پارلمان‌نشینان با بذرپاش، محقق نشد آن موقع واکنش نادران چه خواهد بود؟ قبول شکست سیاسی در این کشمکش و سکوت یا اقدامی غافلگیرانه و قهری؟ چیزی شبیه به آخرین برگی که او به عنوان اعتراض به انتخاب رئیس‌دیوان محاسبات رو خواهد کرد؟ و آن برگ چیزی نیست جز استعفای زودهنگام خود او از مجلس. چیزی که برخی از فعالان رسانه‌ای نیز به آن اشاره کرده و نوشته‌اند: «آقای ‎الیاس نادران مدتی است دنبال ‎استعفا از نمایندگی مجلس است؛ آن هنگام که در نایب‌رئیسی و ریاست کمیسیون بودجه جای نگرفت و مدت مدیدی قهر کرد و حتی توئیت هم نمی‌زد. با توئیت دیروزش فکر می‌کنم، اگر بذرپاش برکنار نشود، او استعفایش را اجرائی می‌کند. باز هم باید نشست و تماشا کرد...» از قرار معلوم شخصیتی چون نادران که تا پیش از این به عنوان یکی از مهره‌های کلیدی مجلس یازدهم به شمار می‌آمد تا جایی که سودای نایب‌رئیسی و یا ریاست یکی از کمیسیون‌ها را برای خود داشت اکنون با انتخاب ریاست جدید دیوان محاسبات، گزینه کناره‌گیری خود از مجلس را لااقل به عنوان یک عامل فشار و قدرتنمایی به این مجلس منتفی نمی‌داند و ممکن است به این نتیجه برسد که اکنون که استعفا یا استیضاح بذرپاش رقم نمی‌خورد، خود آماده استعفا شود.

البته غیر از ماجرای بذرپاش و دلخوری نادران از عدم ریاستش بر کمیسیون برنامه و بودجه یا کسب یکی از گزینه‌های نواب‌رئیسی عده‌ای موضوع پسر او و حواشی‌اش در این ارتباط را نیز پیش کشیده‌اند و آن را از سایر دلایل استعفایش می‌دانند. ماجرا عباس نادران است که به عنوان سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده برخی فیلم‌ها هم خود را وارد حاشیه کرد و هم پدر سیاسی‌اش را تا جایی که برخی چک‌هایی که در ارتباط با برخی فیلم‌ها کشیده پاس نشده و همین دردسرهای پدرش را بیشتر هم کرده است .

نارضایتی مفرط نادران
آنچه در این بین بیش از همیشه هویداست نارضایتی نادران از شرایط امروز مجلس و عملکرد آن است. نادران البته که ناراضی از حضور حاجی‌بابایی به عنوان نایب‌رئیس به نظر می‌آید و این نارضایتی را در همان نامه‌ای که خطاب به قالیباف در انتخاب بذرپاش نوشت، می‌شد دید جایی که گفته بود بعد از حاجی‌بابایی شما به‌عنوان رئیس مجلس مسئول این انتخاب بد هستید. اما او که تا به امروز نامروتی‌های نمایندگان اصولگرای مجلس یازدهم را نسبت به خود تحمل کرده از قرار معلوم انتصاب بذرپاش به عنوان رئیس دیوان محاسبات را تاب نمی‌آورد، برای همین بعد از این انتصاب ابتدا اعتراضش را در نامه‌ای شدیداللحن به قالیباف نشان داد. سپس به کلید واژه بذرپاش‌گیت رسید، بعد وعده داد تا موضوع استعفا یا استیضاح رئیس دیوان محاسبات را تا آخر پیگیری خواهد کرد و احتمالا اکنون ممکن است به این نتیجه برسد که در صورت باقی ماندن بذرپاش بر سر قدرت، عطای مجلس را به لقایش ببخشد و به عنوان صریح‌ترین اعتراض از مجلس استعفا دهد. آن موقع چه بسا بتواند از این نوع رفتارش در قبال بذرپاش و مجلس یازدهم در جایگاه‌های بالاتر به عنوان یک افتخار و نمادی از ایستادگی در برابر بی‌قانونی یاد کرده و به جذب مخاطب یا طرفدارانش بپردازد. هیچ بعید نیست که نادران حتی با استعفای از مجلس گوشه چشمی به 1400 نیز داشته و آنجا خود را پیشروی بذرپاش‌گیت معرفی کند. هرچه هست اینکه ظاهرا باید خود را آماده چنین موضوعی کنیم که اگر نادران به هر دلیل موفق به عزل بذرپاش یا کناره‌گیری‌اش نشود خود از مجلس خداحافظی کند .
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar