دنیای اقتصاد/متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست


یکی از مشاوران نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا مدعی است او در صورت پیروزی، همزمان با تعامل با ایران مانع دستیابی این کشور به تسلیحات اتمی می‌شود. «آرون کیاک» مدیر امور یهودیان در ستاد انتخاباتی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌گوید اگر در این انتخابات پیروز شود، به مسیر تعامل دیپلماتیک با ایران بازمی‌گردد.
کیاک طی سخنرانی در نشست ویدئوکنفرانسی «شورای دموکراتیک یهودیان آمریکا» گفت: «هدف از تعامل دیپلماتیک با ایران، اطمینان حاصل کردن از این است که جمهوری اسلامی به تبعیت از توافق هسته‌ای بازگردد و به روش قابل راستی‌آزمایی، بتوان مانع رسیدن ایران به تسلیحات اتمی شد.»

به نوشته روزنامه صهیونیستی «جروزالم‌پست» او با تاکید بر لزوم طولانی‌مدت بودن روش‌های راستی‌آزمایی برای جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی، از اقدام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از برجام به‌شدت انتقاد کرده و به کنایه گفت: «واقعا سخت است که بتوان سیاستی مخرب‌تر از چیزی که رئیس‌جمهور ترامپ اجرا کرد، طراحی کنیم.»

این سیاستمدار آمریکایی ادامه داد: «او (ترامپ) توافقی را با ایران پاره کرد که [به‌خوبی] برای جلوگیری از دستیابی این کشور به تسلیحاتی اتمی کار می‌کرد. او در واقع نشان داد که برجام در عمر کوتاهش، به اهداف خود دست یافته بود.» کیاک ضمن اشاره به نارضایتی متحدان اروپایی آمریکا و همچنین بیشتر کشورهای جهان از اقدامات ترامپ، توضیح داد: «[او] به توافقی که در زمان ریاست‌جمهوری [باراک] اوباما عمل می‌کرد، نگریسته و نتوانست آن را تحمل کند، پس آن را پاره کرد. بدتر از این نمی‌شد مانع یک ایران هسته‌ای شد!»مشاور بایدن درحالی از بازگشت او به توافق هسته‌ای با ایران در صورت پیروزی در انتخابات سخن می‌گوید که برخی تحلیلگران بر این باورند بایدن برای بازگشت به این توافق امتیازات جدیدی طلب خواهد کرد. وی همچنین با تکرار ادعاهای نخ‌نماشده دیگر مسوولان آمریکایی مبنی بر فعالیت‌های ایران در منطقه، مدعی شد: «جو بایدن به‌عنوان رئیس‌جمهور، ایران را پاسخگوی فعالیت‌های ثبات‌زدایش در منطقه می‌کند.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar