آفرینش/ « مدیریت «ابلاغیه محور» کم اثر است » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

مدیریت کشور در عرصه های مختلف نیازمند بررسی ها و اصلاحات مختلف است. اصلاحاتی که جنبه عملی و حضور میدانی داشته باشد. امروز بخش های مختلفی از مدیریت کشور در گیر قضیه کرونا شده است و آسیب های فراوانی بر روند عادی زندگی و معیشت مردم وارد شده است.
همانطور که گفته شد زندگی مردم از حالت عادی خارج شده است، اما وضعیت عملکرد و سیاست گذاری های مدیریتی در کشورمان کمافی سابق با برپایه سیاست های قبلی در حرکت است درحالی که شرایط جهانی و وضعیت داخلی تغییر کرده است.
البته سیستم مدیریتی ما همپا با تغییرات به وجود آمده در عرصه صدور "ابلاغیه ها" فعال است، اما این ابلاغیه ها تنها در حد اعلام در رسانه ها باقی می ماند و در عرصه عمل نظارت و پیگیری بر اجرای آن نمی شود .
در قضیه کرونا در عرصه های مختلف، دولت و ستاد مبارزه با کرونا ابلاغیه های فراوانی را اعلام کردند و برای بخش ها و نهادها و ادارات و اقشار مختلف جامعه وضعیت مشخصی را تبیین کردند. اما تقریباً اکثر این ابلاغیه ها جامه عمل به تن نمی کند و تسری در زندگی جاری مردم نمی یابد.
ابلاغیه درمورد عدم مسافرت های غیرضرور به شهرهای وضعیت قرمز، عدم طبخ غذای گرم در رستوران ها، بسته بودن سفره خانه ها و ... از نمونه ابلاغیه هایی است که صادر شده اما اجرای آن به چشم نمی آید. ترافیک در جاده های شمالی، بساط کباب پزی کنارجاده ها، سرویس دهی سفره خانه ها و حضور مراجعین بدون ماسک در سطح شهر و مواردی از این دست، قطعاً از ضعف های فرهنگی و رفتاراجتماعی برخی شهروندان نیز هست، اما در شرایط بحرانی نمی توان از این مسائل چشم پوشی کرد.
امروز ستاد مبارزه با کرونا درمورد تجمعات مذهبی در محرم با هر زبانی اعلام می کند که خطر در کمین است و کرونا توجهی به بطن و ماهیت فعالیت شما ندارد. همه در خطر ابتلا هستند. اما این خطرات صرفاً با ابلاغیه ها و دستورالعمل های بهداشتی پیگیری می شود. مسلماً ابلاغیه ها قدرت اجرایی در کشور ما ندارند. حال علتش نارسایی مدیریتی باشد و یا عدم رشد فرهنگ اجتماعی، فرقی در نتیجه نخواهد داشت و قطعاً آسیب شرایط بحرانی افزایش می یابد.
مراد از پرداختن به موضوع "ابلاغیه ها" صرفاً از باب پرداختن به وضعیت کرونا نیست. بلکه این موضوع به صورت کلی در تمامی وجوه مدیریتی کشور دیده می شود. امروز ادارات ما انبوهی از ابلاغیه های مختلف عمومی و تخصصی دارند که هیچ کدام اجرا نمی شوند ویا صرفاً در تابلوی اعلانات جا خوش کرده اند. لذا انتظار می رود مسئولان در شرایط بحرانی کنونی با اولویت بندی نسبت به جان و سلامت جامعه قدری پای اجرای این ابلاغیه ها ایستادگی کنند و حتی اگر لازم است جدیت قانونی در برخورد با متخلفین را در دستور کار قرار دهند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar