اعتماد/متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

محمدحسین لطف‌الهی/ جو بایدن، کاندیدای دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری تا پیش از پایان هفته جاری باید معاون اول خود را انتخاب و معرفی کند؛ انتخابی سرنوشت‌ساز که نه تنها در نتایج نهایی انتخابات سوم نوامبر می‌تواند اثرگذار باشد، بلکه در صورت پیروزی جو بایدن در رقابت‌های انتخاباتی نیز به سبب برخی وی‍ژگی‌های بایدن 78 ساله، معاون اول او در اداره دولت و پیشبرد سیاست‌های وعده‌ داده شده بسیار اثرگذار خواهد بود، چراکه این احتمال وجود دارد که او در 82 سالگی قادر به حضور دوباره در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نباشد و دموکرات‌ها بخواهند این وظیفه را بر دوش معاون اول دولت بگذارند.

معاون اول دولت اوباما در اوایل آغاز به کار کارزار انتخاباتی خود وعده داد که یک زن را به عنوان معاون اول برخواهد گزید. در ادامه راه اتفاقی رقم خورد که یک ویژگی دیگر را نیز به معیارهای انتخاب معاون اول جو بایدن اضافه کرد: «اعتراضات ضدنژادپرستی.» با مرگ جرج فلوید و آغاز اعتراضات ضدن‍ژادپرستی در ایالات‌متحده، این مطالبه ایجاد شد که دموکرات‌ها نیز باید در راستای رفع تبعیض سیاست‌هایی را تنظیم و آماده اجرا کنند. یکی از موضوعاتی که از سوی رنگین پوستان امریکایی به عنوان یک مطالبه مطرح شده انتخاب معاون اولی است که هم زن باشد و رنگین پوست. از همین رو اصلی‌ترین گزینه‌های رسیدن به مقام معاون اولی جو بایدن از نگاه رسانه‌ها کسانی هستند که این دو ویژگی را داشته باشند؛ هر چند دست‌کم رنگین پوست بودن، وعده دموکرات‌ها به حساب نمی‌آید و صرفا یک مطالبه است. نیویورک تایمز نوشته است که هرچند فشار زیادی روی دموکرات‌ها برای انتخاب هر چه سریع‌تر معاون اول وجود دارد اما کسانی که جو بایدن را می‌شناسند آگاهند که او اهمیتی به این فشارها نمی‌دهد و حتی ممکن است تا انتهای هفته جاری نیز نخواهد معاون خود را معرفی کند. جو بایدن پیش‌تر تاریخ اول آگوست را رسما تاریخ اعلام معاون اول اعلام کرده بود اما با گذشت این تاریخ و عدم معرفی معاون اول ازسوی دموکرات‌ها، اعلام شد که این اتفاق نهایتا تا 17 آگوست (انتهای هفته جاری) رخ خواهد داد. با این وجود برخی منابع خبری به نیویورک تایمز گفته‌اند این انتخاب بار دیگر به تعویق بیفتد. سناتور کریس کونز در این باره می‌گوید: «او می‌داند که چه زمانی تصمیم بگیرد. ممکن است مدتی طول بکشد تا انتخابش نهایی شود اما ترجیح می‌دهد با کارشناسان مشورت کرده و درنهایت بهترین تصمیم را اتخاذ کند تا اینکه با عجله و انتخابی اشتباه سرنوشت کارزار موفق خود را به خطر بیندازد.» این سناتور دموکرات با این وجود اظهار امیدواری کرد باتوجه به اینکه تمام اطلاعات لازم ازجمله نتایج نظرسنجی‌ها در اختیار جو بایدن قرار گرفته، او تا پایان هفته انتخاب خود را نهایی کند. به گفته کریس کونز، بایدن به دنبال شخصی است که «قابل اعتماد، قابل اتکا و توانمند» باشد و از همین رو تلاش کرده با بررسی تمام جوانب امر تصمیم نهایی را اتخاذ کند. طولانی شدن انتخاب معاون اول، باعث شده است که گمانه‌زنی‌های زیادی در رسانه‌ها شکل گیرد با این حال خبرگزاری سی‌ان‌ان براساس گفت‌وگوهایی که این خبرگزاری با برخی منابع آگاه در کارزار انتخاباتی دموکرات‌ها داشته، اعلام کرده است که 5 کاندیدا نسبت به دیگران از وضعیت بهتر و شانس بیشتری برای رسیدن به این عنوان برخوردارند. 5کاندیدایی که همگی زن هستند و 4 نفر از آنها یک ویژگی مشترک دارند؛ «رنگین پوستی.»

کارن بس؛ با تجربه و کارآمد
کارن بس نماینده حوزه انتخابیه کالیفرنیا از حزب دموکرات در مجلس نمایندگان ایالات‌متحده، یکی از گزینه‌های مطرح روزهای اخیر برای معاونت و همراهی با جورج بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ است. سی‌ان‌ان درباره او نوشته است که در هفته‌های اخیر نسبت به پاکسازی برخی مواضع گذشته خود از شبکه‌های اجتماعی از جمله ستایش‌هایش از شخصیت فیدل کاسترو اقدام کرده است که همین امر گمانه‌زنی‌ها درخصوص او را افزایش داده است. به نوشته سی‌ان‌ان، او روابط بسیار نزدیکی نیز با سناتور «کریس داد» دارد که از اعضای کمیته انتخاب جو بایدن است. یورونیوز هم درباره او آورده است که بس ۶۶ ساله به «سازنده پل» مشهور است و این اصطلاح در سیاست ایالات‌متحده به سیاستمدارانی اطلاق می‌شود که قابلیت همکاری سازنده با گروه سیاسی مخالف برای پیشبرد سیاست‌های مردمی را دارند. کارن بس، ریاست کارگروه سیاه‌پوستان کنگره را برعهده دارد و پس از کشته شدن جورج فلوید توسط پلیس، لایحه‌ای را برای اصلاح سیستم پلیس امریکا تهیه و ارایه کرد. او می‌گوید که پیشینه کاری‌اش در زمینه دستیاری پزشکی و سازمان‌دهنده اجتماعی می‌تواند به او در مدیریت بهتر در دوران بحران‌ همه‌گیری کرونا، بحران اقتصادی و بحران نژادی کمک کند.

تمی داکورت؛ کهنه سرباز آماده نبرد
تمی داکورت، سناتور ۵۲ ساله ایالت ایلینوی از دیگر کسانی است که نامش برای معاون اولی جو بایدن مطرح است. او به دلیل سابقه نظامی و از دست دادن دو پایش در جنگ عراق می‌تواند رای‌دهندگان در دیگر ایالت‌های کلیدی را نیز به سوی دموکرات‌ها جلب کند. تمی داکورت در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو مجلس نمایندگان انتخاب شد و از سال ۲۰۱۶ نیز به عنوان یکی از دو نماینده ایالت ایلینوی در مجلس سنا حضور دارد. او دومین زن آسیایی‌تبار است که به مجلس سنای ایالات‌متحده راه یافته است. ایالت‌های غربی امریکا از این رو برای دموکرات‌ها حائز اهمیتند که اغلب و براساس سابقه تاریخی به جمهوری‌خواهان رای می‌دهند و انتخاب یک معاون اول از این ایالت‌ها می‌تواند بازی را به نفع جو بایدن تغییر دهد. به نوشته سی‌ان‌ان، در صورتی که او به عنوان معاون اولی انتخاب شود اولین آسیایی تباری خواهد بود که برای چنین جایگاه مهمی در امریکا برگزیده شده و این اتفاق می‌تواند آسیایی تبارها را برای افزایش مشارکت در انتخابات ترغیب کند.
 
گرچن ویتمر؛ جوان اما سفیدپوست
فرماندار ایالت میشیگان یکی از کسانی است که پس از دیدار اخیرش با بایدن، مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و نام او به عنوان یک گزینه جدی مطرح می‌شود. هفته گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که گرچن ویتمر به دلاور سفر کرده تا با جو بایدن به‌طور خصوصی دیدار کند و به عنوان سیاستمداری عملگرا شناخته می‌شود.

او اکنون 48 ساله است و به عنوان یکی از رهبران نسل آینده دموکرات‌ها به حساب می‌آید اما دو نکته منفی در این دوره برایش مطرح است؛ 1. سفیدپوست است 2. ایالت میشیگان عملکرد مناسبی در مبارزه با کرونا نداشته است.

سوزان رایس؛ دوست قدیمی
براساس گزارش سی‌ان‌ان، یکی از معیارهای مدنظر بایدن این است که او بتواند با معاون اول رابطه‌ای نظیر آنچه میان خود او و باراک اوباما داشت، برقرار کند. از این رو گزینه‌هایی چون سوزان رایس، سفیر ایالات‌متحده در سازمان ملل در دوران ریاست‌جمهوری اوباما یک گزینه خوب برایش به شمار می‌رود. رایس 55 ساله تجربه زیادی در زمینه سیاست خارجی دارد. رایس در 8 سال دولت اوباما با بایدن که در زمینه سیاست خارجی از نفوذ زیادی برخوردار بود، همکاری خوبی داشت.

کامالا هریس؛ گزینه اصلی
سناتور دموکرات از ایالت کالیفرنیا که خود کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری بود و حملاتی تند علیه بایدن در مناظرات داشت، پس از کناره‌گیری از انتخابات در پی کمک به کمپین جو بایدن برآمد و در برخی برنامه‌های او نیز حضور یافت. او که اکنون 55 سال دارد، گزینه‌ای مناسب برای معاون اولی به شمار می‌رود و می‌تواند به اولین نامزد سیاهپوست برای سمت معاونت ریاست‌جمهوری تبدیل شود. او هر چند که براساس گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای به عنوان اصلی‌ترین گزینه معاون اولی به حساب می‌آید اما با یک مشکل اساسی روبه‌رو است؛ جناح ترقی‌خواه (Progressive) حزب دموکرات به‌ویژه طرفداران برنی سندرز و الیزابت وارن به‌دلیل مواضع او در دوران دادستانی کالیفرنیا چندان دل خوشی از کامالا هریس ندارند و شاید ترجیح دهند که از او در انتخابات حمایت نکنند.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar