صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

ادعاهای جدید ترامپ مبنی بر حل مناقشه ایران در صورت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر، تجدیدنظرطلبان داخلی را بار دیگر به ذوق و شوق مذاکره با آمریکا انداخته‌است. این ذوق به حدی بوده که رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان را به «جعل خبر» نیز سوق داده است؛ اقدامی که روز گذشته با واکنش صریح وزارت خارجه مواجه شد.


زنده باد برجام‌99
صادق زیباکلام، فعال اصلاح‌طلب روز دوشنبه 20‌مرداد در گفت‌وگو با «آرمان ملی» امضای برجام‌99 را حلال مشکلات فی مابین ایران و آمریکا دانست و تاکید کرد: بنده در گذشته معتقد بودم بین ایران و آمریکا بحران ایجاد شده است. این در حالی است که مدت‌هاست به این نتیجه رسیده‌ام که باید به جای کلمه بحران از باتلاق استفاده کنم. معتقدم تنها راهی که می‌تواند ایران و آمریکا را از این باتلاق نجات دهد به تعبیر من برجام‌99 است؛ مانند توافق برجام در سال‌94 خواهد بود. وی در این باره با قلب واقعیت و بدون اشاره به نقش آمریکا در ضایع ساختن توافق برجام، گفت: بنده معتقدم ما باید به‌دنبال برجام دیگری با آمریکا باشیم. برجام قبلی توسط آقای روحانی امضا شد که با مخالفت تندروها مواجه بود. همزمان مصطفی تاجزاده دیگر چهره رادیکال تجدیدنظرطلب نیز چندی پیش به سیاق همیشگی‌اش، در توییتی  خواستار آغاز مذاکرات شد و مدعی شد: همه می‌دانند مذاکره با آمریکا با آمدن روحانی شروع نشد و با رفتن او پایان نمی‌یابد. اکنون که رهبر انقلاب اذعان دارد ترامپ برای پیروزی در انتخابات نیازمند مذاکره با ایران است،چرا از این فرصت برای لغو یا تعلیق تحریم‌ها استفاده نکنیم. 


جعل خبر، دستاورد جدید رسانه‌های اصلاح‌طلب 
در کنار شور و هیجان مستتر و هویدا در لسان اصلاح‌طلبان برای مذاکره با آمریکا، رسانه‌های نزدیک به ایشان نیز برای پیشبرد سیاست‌های مربوطه، به جعل خبر متوسل شده‌اند. صبح روز گذشته(سه‌شنبه) خبرگزاری «ایلنا» در خبری به نقل از آنچه «منبع مطلع» دانست، مدعی شد که انگلیس و آلمان در طرحی، قصد دارند آمریکا را برای لغو بخشی از تحریم‌های غیرهدفمند علیه ایران، مجاب کنند. این خبرگزاری مدعی شد: در راستای پیشنهاد ماه‌های اخیر آمریکا مبنی بر تحریم تسلیحاتی ایران و نظارت مستقیم بر پروژه هسته‌ای یعنی خارج از آژانس و تحت نظارت خود آمریکا، کشورهای آلمان و بریتانیا در چارچوب گفت‌وگوهای اروپای‌3 مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده‌اند چون باور دارند تأثیر منفی بر رفتار ایران خواهد داشت. این خبرگزاری تصریح کرد: آلمان با همفکری و حمایت انگلستان پیشنهادی را ارائه کرده مبنی بر اینکه در گام نخست آمریکا تحریم‌های غیرهدفمند که بیشترین تأثیر اقتصادی بر زندگی مردم ایران دارد را موقتاً لغو کند. پس از یک گفت‌وگوی کلی در مورد مسائل مربوط به ایران و آمریکا و حتی ایران و عربستان، نقاط کور مسائل منطقه‌ای ارزیابی شود. ایلنا افزود: نقطه شروع هم بررسی تضاد رفتاری ایران با آمریکا و اروپای‌3 این است که ایران نیز گام‌های برداشته شده در ماه‌های اخیر در راستای موضوع هسته‌ای را مورد ارزیابی قرار دهد. این رسانه نزدیک به اصلاح‌طلبان، نوشت: برای نشان دادن حسن نیت و بازگشت به توافق‌2015 این تحریم‌های غیرهدفمند موقتاً بسته می‌شود و اگر نتیجه‌گیری مثبت شد لغو آن‌ها همیشگی خواهد بود و حتی موضوعات مورد گفت‌وگو افزایش می‌یابد چون باور بر این است که ایران بازیگر اصلی در منطقه است.

تکذیبیه صریح وزارت خارجه 
این ادعا باعث شد تا همگان منتظر واکنش مقامات وزارت خارجه باشند. سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، ضمن رد خبر منتشره از سوی ایلنا به نقل از یک منبع ناشناس درخصوص لغو موقت بخشی از تحریم‌های به اصطلاح غیرهدفمند، این قبیل اظهارات را خبرسازی‌های غیرواقعی دانست که مشخص نیست با چه اهدافی صورت می‌گیرد. موسوی در این باره، تاکید کرد: اینکه شکست سیاست‌های تحریمی آمریکا، موضوع مجادله اروپا و آمریکا باشد بعید نیست اما آنچه به جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود، آن است که تحریم‌های یکجانبه آمریکا غیر‌قانونی و ظالمانه هستند و بر‌اساس برجام و قطعنامه‌۲۲۳۱، آمریکا موظف است کلیه تحریم‌هایی که با خروج خود از برجام مجدداً اعمال کرده است را لغو و بلااثر کند.
ادعای خبرگزاری ایلنا مبنی بر جدال دیپلماتیک آلمان و انگلیس با آمریکا بر سر آینده تحریم‌های ایران، در شرایطی است که محمود واعظی، 
رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز چند پیش در اظهاراتی، با مثبت ارزیابی کردن موقعیت ایران و رفع تحریم‌ها، گفته بود: با علامت‌هایی که از کشورهای اروپایی و آسیایی و دیگران دریافت کرده‌ایم در روزهای پایانی تحریم قرار داریم زیرا تحریم‌کنندگان به هیچ‌یک از اهداف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی خود نرسیدند. باید تاکید کنم که ماه‌های آینده وضعیت به مراتب بهتر می‌شود.

رفیق بایدن، رفیق چپ‌ها   
کنش هماهنگ منسوبان جریان اصلاح‌طلبی برای کشاندن پای ایران به مذاکره با آمریکا، در شرایطی است که پوشش گسترده مواضع سیاسی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش روی آمریکا، از سوی ایشان، معنی‌دار و هدفمند به نظر می‌رسد. خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های اصلاح‌طلبی، 
طی هفته‌های گذشته، با جلوه بخشیدن به اظهارات بایدن، معاونان و دستیاران او درباره تمایل‌شان به قرابت دیپلماتیک با ایران، به وضوح، به پایگاه تبلیغاتی دموکرات‌ها در ایران بدل شده‌اند. به نظر می‌رسد، پیروزی بایدن بر ترامپ، جان دوباره‌ای به حیات سیاسی اصلاح‌طلبان و دوگانه‌انگاری «معیشت-مذاکره» از سوی آن‌ها ببخشد و باعث شود تا در ماه‌های منتهی به انتخابات در ایران در خرداد‌1400، بار دیگر و با نیرویی مضاعف، حل مشکلات اقتصادی مردم را به مذاکرات با غرب گره بزنند. ایشان برای توجیه ادعای رفع مشکلات معیشتی مردم در ازای آغاز مجدد مذاکرات و پاک کردن تجربه تلخ برجام، به نظر اینگونه وانمود خواهند کرد که نافرجامی برجام، محصول حضور و کنش چهره نامتعادلی به نام ترامپ بود و چنانچه او نبود و عاقله مردی در کاخ سفید، عنان کار را به دست داشت، می‌شد شهد شیرین توافق را با حلاوت بیشتری، چشید. این ادعا در حالی است که برجام در دوران اوبامای دموکرات نیز منجر به انتفاع اقتصادی برای ایران و رفع زنجیره تحریم‌ها نشد.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar