آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
   
باز هم عدم دعوت از شهردار برای حضور در جلسات هیات دولت به دستاویزی برای اختلاف‌افکنی میان دو نهادی تبدیل شده که رای مردم در انتخاب مسئولان آن به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم دخیل بوده است. حضور شهردار در جلسات هیات دولت در زمان روی کار بودن دولت اصلاحات با مانعی مواجه نبود و تنها زمانی که محمود احمدی‌نژاد بر کرسی بهشت نشست و اظهاراتی نامتناسبی داشت، حضور شهرداران در جلسات هیات دولت لغو شد. پس از آنکه احمدی‌نژاد بر کرسی ریاست‌جمهوری نشست، او هم قالیباف شهردار وقت تهران به جلسات هیات دولت دعوت نکرد. پرویز سروری فعال سیاسی اصولگرا درباره اختلافات میان احمدی‌نژاد در جایگاه رئیس‌جمهور و قالیباف در جایگاه شهردار گفته بود: «قرار بود که با آمدن قالیباف و جمع شدن مدیریت شهری و دولت و هماهنگی و هم‌افزایی این دو، زخمی که در انتخابات ریاست‌جمهورری به پیکر جریان اصولگرایی وارد شده بود ترمیم شود و بدنه کنار هم قرار بگیرند، اما چون در راس این اتفاق نیفتاد و آقای احمدی‌نژاد به‌شدت نسبت به شهرداری قالیباف موضع داشت، این فضا به رده‌های بعدی و دامنه نیروها هم تسری پیدا کرد و اختلاف‌ها دهان باز کرد و آن هدفی که به نظر من می‌شد از این انتخاب به دست بیاید کاملا از دست رفت و ما دچار یک شکاف چندین ساله شدیم. در هشت سال دولت احمدی‌نژاد این نقاب و شکاف بسیار برجسته بود و می‌توان گفت که یک واگرایی بسیار جدی بین دولت و شهرداری به وجود آمد که فرصت‌های زیادی به سبب آن از دست رفت.» سیدمحمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران هم معتقد است: «اگر در همان زمان احمدی‌نژاد و قالیباف اختلاف وجود نداشت به جای اینکه مسکن مهر را با این میزان هزینه در مناطق دورافتاده بسازند، این هزینه به بافت فرسوده تهران منتقل می‌شد و بسیار کمک می‌کرد.» این رسم ادامه پیدا کرد تا دولت روحانی بر سر کار آمد. در آن دولت اختلاف سلیقه زیادی میان دولت با شهرداران نبود به‌نحوی‌که 15 شهریور 96 محمدعلی نجفی به جلسات هیات دولت دعوت ‌شد اما پس از آن دعوتنامه‌ای برای شهردار تهران جهت حضور در هیات دولت ارسال نشد؛ البته ظاهرا حناچی تا نیمه تیر در برخی جلسات هیات دولت حضور داشت اما پس از آن دیگر دعوت نشد.

شهردار: دعوت نمی‌شوم!

دیروز شهردار تهران در برنامه تلویزیونی چاپ اول اظهار کرد:  بر اساس قانون و آیین‌نامه‌های دولت، اعضای هیات وزیران مشخص هستند و از قبل، یک سنت حسنه در دولت برای حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت پایه‌گذاری شده بود که البته در دوره‌ای هم این مساله متوقف شد و بنابر همکاری بیشتر، شهردار تهران به جلسات هیات وزیران دعوت می‌شد. پیروز حناچی تصریح کرد: مدتی است که دعوتنامه‌ای برای بنده برای حضور در جلسات هیات دولت ارسال نمی‌شود و طبیعتا من هم شرکت نمی‌کنم. البته 13مرداد هم حناچی در پاسخ به سوالی درخصوص حضورش در هیات دولت و همچنین سخنان رئیس شورای شهر تهران مبنی بر اینکه حضور شما تاثیری هم در پیشبرد برنامه‌های مدیریت شهری نداشته است، گفته بود: حضور شهردار تهران در هیات دولت قانون نیست و شهردار تهران عضو هیات دولت نیست. شهردار تهران گفت: این یک سنت بوده است. حضور شهردار تهران در هیات دولت هم برای دولت و هم برای شهرداری تهران مثبت بوده و برای هر دو طرف خوب خواهد بود. اوراق مشارکت نتیجه پیگیری شهردار تهران در دولت در حاشیه جلسات بود و با توجه به اینکه من رئیس مجمع کلانشهرهای کشور هستم و حضورم به نمایندگی 50میلیون جمعیت کشور را پوشش می‌دهد؛ در نتیجه حضور در جلسات تاثیرگذار بوده و هست. حناچی گفت: بسیاری از مصوبات دولت در ارتباطات با دستگاه‌های اجرائی می‌تواند تسهیل شود و دولت نیز به این ارتباط نیاز دارد. شهردار تهران گفت: قانونا شهردار تهران عضو هیات وزیران نیست. شهردار تهران در دوره‌هایی مانند تمام دوران دولت‌های هشتم و نهم در جلسات هیات وزیران شرکت نمی‌کرد. اینکه حضور شهردار تهران چقدر می‌تواند در هیات وزیران موثر باشد را می‌توان در سیل سال 98 در گرگان، ‌خرم‌آباد، خوزستان،‌ وقایع آبان‌ماه، سقوط هواپیمای اوکراینی و شرایط کرونا دید که شهرداری اصلی‌ترین بازوی اجرائی دولت در این حوادث به‌صورت مستقیم بوده است. حناچی گفت: سیل تهران در سال 98، نیز مورد دیگری است که اگر مراقبت‌های لازم انجام نمی‌شد تهران می‌‌توانست تا آستانه سیل پیش رود. اما با آمادگی این بحران کنترل شد. در نتیجه دولت و شهرداری نیازمند هم هستند و ان‌شا... این مشکلات حل خواهد شد.

استدلال دولت برای عدم حضور حناچی

ظهر دیروز محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره علت عدم حضور شهردار تهران در جلسات هیات دولت اظهار کرد: اینکه زمانی فردی برای چند جلسه دعوت می‌شود، دلیلی نمی‌شود که برای همه‌ جلسات از او دعوت شود.

نارضایتی شورا از دعوت نشدن حناچی

عدم دعوت از شهردار برای حضور در جلسات هیات دولت با واکنش اعضای شورای شهر تهران هم مواجه شد. آنها مخالف تصمیم دولت برای عدم حضور شهردار در جلسات هیات دولت هستند چراکه معتقدند حضور شهردار در این جلسات سبب حل بسیاری از مشکلات شهری می‌شود. محمد سالاری، عضو شورای شهر تهران در پستی توئیتری از عدم ‌حضور شهردار تهران در جلسات هیات ‌دولت انتقاد کرد و نوشت: «عدم‌ حضور شهردار تهران در جلسات هیات‌ دولت تداوم دارد. ضرورت دارد تا طرفین نسبت به چرایی موضوع شفاف‌سازی کنند. دولت و شهردار تهران پاسخگوی افکار عمومی باشند، اطلاع‌رسانی عمومی حق شهروندان تهرانی است.»

گمانه علت عدم دعوت از حناچی

درباره عدم دعوت از شهردار برای حضور در جلسات هیات دولت گمانه‌های زیادی مطرح می‌شود، مانند اختلاف بر سر ملک جماران! حسن ‌خلیل‌آبادی عضو شورای شهر 5 مرداد علت دعوت نشدن حناچی را مباحث مربوط به «تخریب ملک نهاد ریاست‌جمهوری» دانست و افزود: این تنش‌ها ربطی به رئیس‌جمهوری ندارد و در سیستم است. پیش از این محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران، در توئیتی نوشته بود که به دلیل اختلافات مربوط به ملک جماران «به شهردار در دولت عنایت شده و به دولت نمی‌رود». این اختلاف‌نظر شهرداری تهران و دولت به اواخر خرداد امسال و انتشار خبری مبنی بر ساخت‌و‌ساز «غیرقانونی» چهارهزار متر بنا از سوی حسن روحانی در منطقه جماران و سپس تخریب آن از سوی ماموران شهرداری بازمی‌گردد که بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشت البته روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری ایران 31 خرداد این خبر را «کذب» دانست اما مسئولان شهرداری تهران نیز تایید کردند که ملک متعلق به دولت است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar