کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روزنامه آرمان دیروز گفت‌وگویی را با مصطفی معین از مدعیان اصلاحات منتشر کرد. وی گفته است: «انتخاب رئیس‌جمهور به عنوان دومین مقام کشور با انتخابات نمایندگان مجلس قابل‌‌مقایسه نیست و کمیت رای‌دهندگان و کیفیت برگزاری آن از نظر آزاد و سالم و رقابتی‌بودن، پیامدهای مهم داخلی و بازتاب جهانی خواهد یافت. بنابراین می‌توان احتمال داد که با ‌اشاره مسئولان عالی نظام، انعطاف بیشتری در بررسی صلاحیت نامزدان گروه‌های اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان و جلوگیری از تخلف‌های انتخاباتی و مهندسی شدن نتایج آن مشاهده شود. البته هنوز اظهار‌نظر قطعی در این موارد زود است. در هر صورت دو گزینه شرکت بی‌قید و شرط در هر انتخابات و معرفی نامزد یا تحریم آن قابل‌قبول و منطقی نیست. شرکت مشروط (به شرط وجود فرصت‌های برابر انتخاباتی برای کاندیداهای مختلف) یا در صورت ردصلاحیت یک‌طرفه و گسترده نامزدان اصلاحات، عدم‌شرکت و ندادن رای، دو گزینه‌ای است که از منطق عقلانی و سیاسی بیشتری برخوردار است.»
مدعیان اصلاحات به جای گنده‌گویی و گزافه‌گویی علیه شورای نگهبان، باید حساب وعده‌های پوچ و فجایع تحمیل کرده به زندگی مردم را پس دهند.
تکرار دروغ «نامزد نداشتیم»!
این روزنامه همچنین، گفت‌وگویی را با حسین کاشفی، رئیس‌سابق خانه احزاب منتشر کرد. وی مدعی شده است: «قطعا انتخاب اول ما آقای روحانی نبود ولی وقتی نیروهای موثر را از صحنه خارج می‌کنند و اجازه نمی‌دهند در صحنه رقابتی حضور داشته باشند نگاه به مسئله انتخابات به عنوان اصلی مثبت تغییر می‌کند.»
دروغگویی مصاحبه شونده در حالی است که اصلاح‌طلبان در تمام انتخابات گذشته نامزد کافی داشته‌اند. این طیف هم در سال 92 و هم سال 96، عارف و جهانگیری را در میان نامزدها داشتند اما در نظرسنجی‌ها اطمینان پیدا کردند که نامزد آنها بیش از 8 تا 10 درصد رای ندارد و آنها را وادار به انصراف کردند. در انتخابات مجلس گذشته نیز این طیف 4 فهرست ارائه داد اما نفر مشترک آنها 67 هزار رای بیشتر در تهران به دست نیاورد. مدعیان اصلاحات به‌جای دروغگویی، فرافکنی و حاشیه‌سازی برای فرار از مسئولیت‌پذیری، باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
دوگانه تحریم و معیشت شکست خورد جنگ و صلح را برجسته کنیم!
این روزنامه مدعی اصلاحات طی یادداشت دیگری نوشت: «گفتمان مذاکره با آمریکا در سال‌های اخیر تحت تاثیر ناکارآمدی برجام، در ضعیف‌ترین موقعیت خود در 42 سال اخیر قرار گرفته و لذا این گفتمان برای ورود به عرصه انتخابات سیزدهم ایران به دوگانه قوی‌تری از «دوگانه شکست خورده تحریم و معیشت» نیاز دارد و چه بسا به برجسته‌سازی «دوگانه جنگ و صلح» اقدام کند. به هر روی، پیروزی بایدن و بازی سیاسی وی در زمین دولت دوازدهم، می‌تواند همچون سوختی باشد که چرخ دولت دوازدهم را در ردایی جدیدتر تا 4 سال دیگر نیز بچرخاند؛ و در مقابل پیروزی مجدد دونالد ترامپ، شاید میخی باشد بر تابوت «گفتمان مذاکره با آمریکا» در سیاست خارجی ایران.»
نوشته فوق، بیانگر خباثت مدعیان اصلاح‌طلبی در قربانی کردن معیشت مردم پای اهداف نامشروع خود است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar