کیهان/متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
روزنامه شرق در شماره دیروز خود نوشت: «محمود صادقی گفت: شنیده‌ام که برخی نیروها[!!] در محفل‌هایی[!!] گفته‌اند اگر مردم کمتر مشارکت کنند، ما پیروز می‌شویم.»
به جملات بالا دقت کنید. تمام ارکان آن از مجهولات تشکیل شده است. این نماینده مجلس پیشین که عضو فراکسیون امید بود و در جرگه طیف موسوم به اصلاح‌طلب قرار دارد، معلوم نیست ادعایی را که مطرح کرده از چه کسی شنیده و یا منبع این ادعا کیست. در ادامه با مجهول بعدی مواجه می‌شویم: «برخی نیروها»! و در ادامه این مجهولات با عباراتی مانند «محفل‌هایی» امتداد می‌یابند. چنین سخن گفتن و مدعی شدن به راحتی آب خوردن است و هر کسی می‌تواند چنین ادعاهایی را مطرح کند.
متأسفانه محمود صادقی سابقه این گونه اظهارات را دارد. وی در مواردی سخنان بی‌پایه و اساسی را در مورد شخصیت‌های برجسته سیاسی و یا مذهبی مطرح کرد و سپس با مشخص شدن عدم صحت اظهاراتش مجبور به عذرخواهی شد. یکی از نمونه‌های آن در مورد توئیتی است که در آن صادقی مدعی رابطه کاری میان «مدلل» یکی از تاجرهای متهم به سوءاستفاده مالی با آیت‌الله مکارم شیرازی شده بود. وی پس از اینکه معلوم شد ادعای او کذب بوده؛ گفت: «پس از تحقیقات صورت گرفته محرز شد که آقای سامان مدلل -که جزء بدهکاران است- هیچ ارتباطی با آیت‌الله مکارم شیرازی ندارد؛ روز گذشته هم در سخنرانی علنی که در دانشگاه گیلان داشتم به این نکته‌اشاره کردم که امیدواریم ایشان پوزش ما را بپذیرند و معذرت‌خواهی کردم.»
در ادامه نوشتار مذکور آمده: «این دیدگاه بسیار خطرناک است؛ زیرا نباید شرایط به‌گونه‌ای شود که رئیس‌جمهور هم مانند نمایندگان مجلس یازدهم با آرای حداقلی پیروز شود... تجربه سال‌های 92 و 96 نشان داد فضای عمومی جامعه دیگر حمایت از نامزد ائتلافی را نمی‌پذیرد[!!]؛ از طرفی ما نباید بر نامزدهایی سرمایه‌گذاری کنیم که امکان تغییر اوضاع را ندارند. بنابراین باید به سمت نامزدهایی برویم که هم کاملا اصلاح‌طلب باشند، هم مقبولیت اجتماعی داشته باشند و هم بتوانند کاری بکنند.» این فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره میزان مشارکت سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلب در انتخابات 1400 نیز خاطرنشان کرد: «...تغییری در تصمیم مردم نسبت به آنچه در اسفند سال گذشته دیدیم، مشاهده نمی‌شود.»
اگر 3 دهه گذشته را مرور کنید، حتی یکبار سخنی از جریان اصولگرا مبنی بر عدم شرکت در انتخابات و یا تحریم انتخابات و سخنانی از این دست نخواهیم یافت. این در حالی است که این‌گونه موضع‌گیری‌ها در میان طیف موسوم به اصلاح‌طلب به وفور دیده می‌شود. تصور کنید طیفی که بارها سخن از تحریم انتخابات و یا عدم شرکت در انتخابات گفته، جریان دیگری را که همواره بر شرکت پرشور در انتخابات تاکید کرده به مواردی از این دست متهم می‌کند که خواهان انتخاباتی حداقلی هستند! نکته مهم در اظهارات صادقی این است که اذعان کرده تغییری در مردم نسبت به اسفند سال گذشته مشاهده نمی‌شود. اسفند سال گذشته مردم با مشاهده عمکرد ضعیف اصلاح‌طلبان در دولت، مجلس پیشین، شهرداری و شورای شهر تهران به صورت گسترده به جریان اصولگرا متمایل شدند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar