آرمان/ گزارش پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن در اخرین خبر الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«می‌دونید آخه 20میلیون رای خواهد آورد» این را صادق زیباکلام می‌گوید. «چطور می‌تواند یک گروه به مردم بگوید که به ما بپیوندید» آیت‌ا...‌هاشمی می‌گوید. «وقتی‌ هاشمی شروع کرد قصدش این بود که سیاست جدیدی را در کشور پیاده کند ولی نیروهای مستضعف جامعه در اثر سیاست‌های ایشان له شدند» این را محمد صفارهرندی می‌گوید. «از هر وسیله‌ای برای کنار زدن طبقه محروم جامعه استفاده کرد» این را مرتضی نبوی می‌گوید. همه این اظهارات به صورت قطعه‌قطعه شده در مستندمصاف 1جمع شدند؛ مستندی که بیش از هر چیز مصاف با ‌هاشمی است. 7 اردیبهشت92 از مستندی در دانشکده فنی تهران رونمایی شد که در انتخابات آن سال با عدم احراز صلاحیت‌هاشمی چندان به‌کار نیامد. اما سال 93 پروژه جدید تخریب آیت‌ا... با کمک «مصاف‌1» و مستند در حال تولید «مصاف‌2» قرار است کلید زده شود که قطعا پخش قطعاتی از اظهارات فعالان سیاسی راجع به نقش آیت‌ا...‌هاشمی به کار تولیدکنندگان آن می‌آید، چراکه بعد از نقش‌آفرینی سید اصلاحات و آیت‌ا...‌هاشمی در انتخابات 92 ریاست‌جمهوری مصاف با آیت‌ا..‌هاشمی جدی‌تر شده است. اظهارات‌هاشمی را در نمازجمعه سال 78 به‌صورت کاملا دستچین‌شده در مقابل اظهارات ایشان در نمازجمعه مرداد 88 قرار داده‌اند تا از این رهاورد پروژه تخریب‌هاشمی را که از انتخابات 92 به‌گونه‌ای دیگر کلید خورده بود در سال 93دنبال کنند. حالا مسئولان موسسه پخش این فیلم می‌گویند «مصاف2» در همین روزها رونمایی می‌شود. نشریه‌ای در تهران نیز مسئولیت پخش این مستند را بر عهده گرفته و این مستند را برای فعالان سیاسی می‌فرستد تا ببینند. از سوی دیگر پخش این مجموعه که سال گذشته تهیه شده به شیوه پخش مستند من روحانی هستم، از سر گرفته شده است. ظاهرا تولیدکننده و تهیه‌کننده این مجموعه موسسه سفیرفیلم است و پخش‌کننده بخشی از این مستندها هفته‌نامه «پنجره».

جلایی‌پور
از سوی دیگر حمیدرضا جلایی‌پور، استاد دانشگاه و فعال سیاسی از جمله کسانی است که بخش‌هایی از گفته‌های او در مستند مصاف1 آمده است؛ او در این باره می‌گوید: «این کارها اخلاقی نیست و البته تازه هم نیست. از 2خرداد 76 ما شاهد تلاش برای تخریب اصلاحات بودیم. هر زمان و هر سال به‌گونه‌ای این روش دنبال می‌شد.» وی در گفت‌وگو با آرمان یادآور شد: «در دوره اصلاحات این اقدامات خشن‌تر انجام می‌شد اکنون به‌صورت تولید فیلم و کلیپ ادامه پیدا می‌کند. همان‌طور که در انتخابات 92 این گونه اقدامات بی‌تاثیر بود به نظرم در ادامه هم تخریب شخصیت‌ها و یا جریان اصلاحات بی‌فایده است.»
 
احمد شیرزاد
احمد شیرزاد، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با آرمان به پخش دسته‌بندی شده و دستچین‌شده سخنان افراد در مستندهایی با نام‌های من روحانی هستم و مصاف اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان این‌گونه مستندها بیش از هر چیز درصدد بر هم زدن آرامش جامعه با دادن اطلاعات نادرست هستند. به هر حال تجربه نشان داده است این اقدامات نتیجه مورد نظر این افراد را در پی نخواهد داشت.
 
محمدعلی ابطحی
محمدعلی ابطحی که بارها در مجموعه مصاف به صحبت‌های او اشاره شده است در واکنش به این اقدامات گفت: نمی‌دانم چرا عده‌ای دنبال بازخوانی حوادث گذشته هستند و مرتب بر این نکته تاکید می‌کنند به هر حال من نمی‌دانم چه اهدافی پشت‌سر تولیدکنندگان این مستندهاست؟

مجموعه‌ای که بودجه برای فیلمسازی دارد
موسسه سفیرفیلم به‌عنوان یکی از مجموعه‌های تولیدکننده آثار تصویری و صوتی هنری- رسانه‌ای در سال ۱۳۸۹ (توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تاسیس شد که ظاهرا از سوی برخی از نهادهای موجود دانشگاه و خارج از آن هدایت می‌شدند. این موسسه با هدف تربیت و آموزش نیروهای هنرمند و تولید آثار تصویری کوتاه و بلند در زمینه فیلم مستند، داستانی، انیمیشن، آثار صوتی و طرح‌های گرافیکی تاسیس شد. موسسه «سفیرفیلم» به گفته محمدصادق باطنی، معاون آموزش این موسسه در سال ۱۳۸۹ با نام اولیه «مرکز مستند سفیر» توسط تعدادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفت. این مرکز در طی سه سال با ساخت مستندهای بلند و کوتاه صوتی و تصویری متعدد در حوزه‌های مختلف به یک مجموعه تولیدکننده فیلم‌های مستند تبدیل شد. «مرکز مستند سفیر» نهایتا در اردیبهشت‌ماه سال گذشته و همزمان با تولید مصاف1 با تغییر رویکرد این مجموعه و توسعه قالب‌های تصویری آن به انیمیشن، مستند و داستانی، لوگو و نام خود را از «مرکز مستند سفیر» به «سفیرفیلم» تغییر داد. این موسسه حدود یک سال پیش با راه‌اندازی واحدی با نام «پیش‌تولید» در مجموعه خود، شروع به بررسی محیط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور و احصای مسائل نظام جمهوری اسلامی در این حیطه‌ها کرد تا بتواند مسائل را اولویت‌بندی و سپس محصول متناظر با آن را ارائه کند. در این راستا محمدرضا تاجدین، مسئول میز اقتصادی سفیرفیلم در مصاحبه‌ای از راه‌اندازی سه میز تخصصی در واحد پیش‌تولید خبر داد و افزود: در سال اول تشکیل واحد پیش‌تولید، سه میز تخصصی «اقتصاد»، «جهان اسلام» و «سبک زندگی» به‌منظور رصد این حوزه‌ها تاسیس شد. منظور از میز، یک اتاقِ فکر است تا این فرصت ایجاد شود که به‌صورت تخصصی‌تر روی موضوعات کار شود. درواقع واحد پیش‌تولید فرآیند کشف مسائل را در مسیر تولید تخصصی‌ کرد و میزها نیز، پیش‌تولید را در موضوعات مختلف تخصصی کردند.در شرایطی که بسیاری از ادارات دولتی از کمبود بودجه می‌نالند معلوم نیست سفیرفیلم با چه بودجه‌ای «مصاف 2» را تولید می‌کند؟!

پشت‌پرده اکران دانشگاهی «من روحانی هستم»
این موسسه اواخر سال 1392 تصمیم به گسترش شبکه اکران دانشگاهی و مردمی خود فراتر از آثار تولیدی‌اش گرفت. این اکران همزمان شد با تولید «من روحانی هستم»؛ در همین راستا رضوانی مسئول معاونت عرضه و تعاملات سفیرفیلم از راه‌اندازی «سامانه اکران مردمی و دانشگاهی فیلم‌های سینمایی و مستند» توسط این موسسه خبر داد و گفت: سفیر به‌منظور ایجاد شبکه نمایش مردمی و دانشگاهی فیلم‌های جبهه رسانه‌ای انقلاب اسلامی اقدام به راه‌اندازی این سامانه کرده است. سفیرفیلم در قدم اول تصمیم به اکران فیلم‌های «چ»، «رو به قبله»، «لکه» و مستند پرحاشیه من روحانی هستم گرفت این موسسه حتی در ترفندی رسانه‌ای، اکران‌های ویژه برای فیلم‌های «من روحانی هستم»، «لکه» و «مصاف» که توسط موافقان دولت مورد حمله واقع شدند، برگزار کرد. اکنون هفته‌نامه «پنجره» پخش‌کننده رایگان مستند مصاف1 است که از روز 31 تیرماه پخش آن آغاز شده است. مطابق شنیده‌های آرمان مستند مصاف2 به نقش اصلاح‌طلبان در دهه80 و دولت روحانی می‌پردازد. ظاهرا پخش‌کننده «من روحانی هستم» مصاف2 راپخش می‌کند.