رپرتاژ آگهی/با توجه به افزایش نرخ ارز و وجود بازارهای متعدد نیازمند کالا در اطراف کشور و خاورمیانه، بحث صادرات و استفاده از بازار 600 میلیون نفری منطقه یکی از مباحث روز بنگاههای اقتصادی و تجاری کشور است.
بازار کشورهایی همچون عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکیه، عمان و سایر کشورهای منطقه و همچنین کشورهای آسیای جنوب شرقی، آفریقا و اروپا جذابیتهای متعددی برای صادرات کالا و خدمات دارند.
نخستین و مهم ترین بخش برای شروع فعالیتهای صادراتی «بازاریابی صادراتی» است.
دقت عمل در تمامی مراحل بازاریابی از جمله تحقیقات بازار، برندینگ، تبلیغات و... جهت صادرات مستمر، مهم وتاثیرگذار است.
بخش تبلیغات محصول و برندینگ در بازارهای جهانی نیز از بخش های مهمی است که هزینه های زیادی را هم در برمی‌گیرد.
روش های مختلفی برای تبلیغ و معرفی جهانی محصولات از جمله شرکت در نمایشگاههای بین المللی، حضور در هیئت های تجاری، تبلیغ محصول در بیلبوردها، روزنامه های کشور هدف و... وجود دارد. تمامی این روش ها مفید و مورد استفاده صادرکنندگان است. همانطور که عنوان شد این روش ها هزینه های زیادی را به شرکت‌ها تحمیل میکند و تقریباً تمامی این هزینه ها در کشور ما بصورت ارزی پرداخت میشود که با افزایش نرخ ارز، این هزینه ها سهم بیشتری در افزایش قیمت تمام شده محصول وکاهش قدرت رقابت در بازارخواهند داشت.
اما امروزه یکی از راههای مفید، تاثیرگذار و البته کم هزینه جهت معرفی جهانی محصولات استفاده از ظرفیتهای اینترنت یا حضور در سایتهای B2B است. سایت‌هایی مانند Alibaba.com ،Made-in-china.com ،Exportersindia.com و Europages.com از جمله مهم‌ترینِ این سایتها در دنیا هستند که به معرفی محصولات کشور یا منطقه خود می‌پردازند و هم اکنون بخش عمده ای از تجارت بین المللی از طریق این شرکتها در حال انجام است.
نبود سایتی جامع و تخصصی در کشور در زمینه معرفی محصولات صادراتی به دنیا باعث شده بود تا شرکتهای ایرانی، هزینه های زیادی را جهت بازاریابی جهانی و حتی حضور در سایتهای خارجی بپردازند که این امر با توجه به تحریم عضویت در برخی از این سایتها مشکل تر شده و البته پرداخت حق عضویت بصورت ارزی نیز باعث تحمیل هزینه های زیادی شده بود که باتوجه به حضور شرکتهای متعدد امکان دیده شدن با هزینه های اندک در این سایتها کاهش یافته است.
سایت IREX2WORLD.COM در این زمینه با هدف کاهش در زمان وهزینه های بازاریابی جهانی و همچنین دسترسی سریع، آسان، همیشگی و بدون هزینه متقاضیان کالا از ایران، راه اندازی شده و در تلاش است بصورت ویژه و تخصصی بحث بازاریابی منطقه ای و جهانی محصولات کشور را دنبال کند.
طراحی براساس جدیدترین استانداردهای روز دنیا، سئوی قوی، تقسیم‌بندی بازارهای هدف، صفحه ویژه هر شرکت برای بارگذاری اطلاعات و تصاویر محصولات بدون محدودیت، حضور تمامی گروه‌های زنجیره صادرات و همچنین بخش مجزا جهت معرفی در بازار ایران از جمله ویژگیهای این سایت است.
خوشبختانه با توافق صورت گرفته، عضویت شرکتهای دانش بنیان در سایت IREX2WORLD.COM با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درحال انجام است.
مدیران محترم بازاریابی وصادرات میتوانند پس از بازدید از سایت جهت استفاده ازبسته ویژه عضویت در دهه فجر با کارشناسان پشتیبانی سایت تماس حاصل فرمایند./

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید