گیم اسکن/کنسول NES شرکت نینتندو در ایران به علل مسائل سخت‌افزاری که داستان مخصوص به خودش را دارد با نام میکرو شناخته می‌شود. میکرو در ایران خیلی معروف بود و حتی بازی‌هایش، امروزه نیز برای بچه‌های کوچک مناسب هستند. این کنسول، بازی‌های مطرح زیادی دارد که البته برخی از آنان اصلا در ایران طرفدار نداشتند. مانند سری افسانه زلدا که شاید کارتریج یا همان نوار آن اصلا در بازار ایران به این راحتی‌ها پیدا نمی‌شد. ما در این مقاله، فهرستی از بازی‌هایی را که در ایران خیلی معروف بودند و خاطرات کودکی ما را تشکیل داده‌اند، برایتان معرفی می‌کنیم.

بازی ماریو، گل سرسبد عناوین انحصاری میکرو است که همان نسخه اولیه از ماریو در ایران به نام قارچ خور معروف شد و هنوز هم محبوبیت خود را حفظ کرده است. حتی برخی پیرمردها نیز در ایران با این بازی آشنایی دارند.

چیزی که ماریو را در زمان خودش معروف کرد، طراحی مراحل بسیار جذاب آن بود؛ به گونه‌ای که هر مرحله، سکوبازی‌های خیلی نرمی داشت و از طرفی دیگر، راه مخفی‌های هر مرحله باعث می‌شد بتوان آنان را چندین بار انجام داد. روان بودن حرکت و پویانمایی‌های ماریو، امروزه خیلی چیز عجیبی نیست اما در آن زمان، باور استانداردهای معرفی شده در این اثر سخت بود.