گیم اسکن/موج‌سواری یکی از ورزش‌های آبی است (چشم‌بسته غیب گفتم). در این ورزش، ورزشکار با استفاده از تخته تلاش می‌کند روی موج (طبیعی یا مصنوعی) ضمن حفظ تعادل، حرکات نمایشی انجام دهد. ورزشکار، نقشی در تولید موج ندارد؛ منبع تولید موج، جدا و مجزاست. ورزشکار در فصل موج‌سواری در محل حاضر می‌شود و از موقعیت، کمال استفاده را می‌برد.

https://bit.ly/2wA6ek4

شبیه به چنین چیزی در فضای رسانه، به طور خاص فضای ژورنالیسم اتفاق می‌افتد. در اینجا هم افراد فعال در عرصه (ورزشکار)، در موضع امواج تولید شده قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند روی آن موج، حرکات نمایشی انجام دهند. این افراد هم نقشی در تولید موج ندارند؛ منبع موج جداست. مثلا یکی از امواج بزرگ در زمینه صنعت بازی‌های ویدیویی، نمایشگاه سرگرمی‌های E3 است. دیگری اخبار و شایعات مربوط به انتشار کنسول‌های جدید است. همینطور این امواج کوچک و کوچک‌تر می‌شوند تا می‌رسیم به پیش‌نمایش‌ها و تاریخ انتشار بازی‌های پرآوازه؛ برای مثال از جمله امواج پر تلاطم کنونی، می‌توانم به CyberPunk، The Last of Us Part II، Halo، و Nioh 2 اشاره کنم.

https://www.aparat.com/v/VvCqR

موضوع ویدیوی امروز هم یکی از همین امواج است: Half Life: Alyx. اکثر ما می‌دانیم که بازی «نیمه عمر» از عناوین مطرح و شناخته‌شده در تالار افتخارات صنعت است. در ضمن، تا پیش از این تصور می‌کردم ترجمه صحیح Half Life می‌شود «نیمه جان»، اما متوجه شدم با استناد به علم شیمی و اشارات مستقیمی که بازی به مسائل فیزیکی دارد، «نیمه عمر» معادل دقیق‌تری است. هرچند ممکن است راحت در دهان نچرخد و تا مدتی استفاده از آن کمی غریب حس شود./

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم