گیم اسکن/سال ۲۰۲۰ ، امروزه شاهد رقابت‌های بسیاری بین دو برند اکس‌باکس و پلی‌استیشن هستیم. هرساله هزاران بازی وارد بازار می‌شوند و صد‌ها میلیون نسخه از آن‌ها نیز در همان سال به فروش می‌رود. اما شاید کم‌تر کسی از خود این سوال را بپرسد که تاکنون چند دستگاه از کنسول‌های بازی روانه‌ی بازار شده و به فروش رسیده است.

طبق آخرین آمار به دست آمده از سایت LearnBonds، برای میزان فروش کنسول‌های بازی تاکنون، به نظر می‌رسد که شرکت سونی با کنسول خود یعنی پلی‌استیشن ۲ همچنان به حکمرانی در میان تمامی کنسول‌های منتشر شده در تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی ادامه می‌دهد.

کنسول پلی‌استیشن ۲ با فروش ۱۵۷٫۶۸ میلیون دستگاه، همچنان در صدر جدول پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی تاریخ قرار دارد. پس از آن نیز کنسول دستی شرکت نینتندو یعنی نینتندو DS با ۱۵۴٫۹ میلیون دستگاه فروخته شده، در جایگاه دوم پرفروش‌ترین کنسول‌های تاریخ قرار دارد. با وجود اختلاف کم فروش این دو کنسول، دستگاه گیم بوی که در جایگاه سوم قرار دارد، با میزان فروش ۱۱۸٫۶۹ میلیون دستگاه، اختلاف فاحشی با فروش کنسول پلی‌استیشن ۲ و نینتندو DS از لحاظ میزان فروش دارد.
اما پس از آن‌ها کنسول نسل هشتمی شرکت سونی یعنی پلی‌استیشن ۴ با میزان فروش ۱۰۹٫۸۶ میلیون دستگاه قرار دارد و همچنان در حال نزدیک شدن به جایگاه سوم، برای ورود به جمع سه کنسول پرفروش تاریخ صنعت بازی است. با این حال ما در سال جاری شاهد عرضه شدن کنسول پلی‌استیشن ۵ خواهیم بود و سوالی که در این بین به وجود می‌آید آن است که آیا این اتفاق باعث کاهش شدید فروش پلی‌استیشن ۴ خواهد شد یا این کنسول همچنان به واسطه‌ی عناوین انحصاری پیش‌روی خود، یعنی The Last of Us Part II و Ghost of Tsushima به فروش شگفت‌انگیز خود ادامه خواهد داد؟