تسنیم/ رئیس اتحادیه ناشران آلمان در پاسخ به نامه رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برای تغییر برنامه نشست خبری نمایشگاه فرانکفورت حضور ایران در این نمایشگاه را مایه مباهات آلمان دانست .

«هاینریش ریته مولر»، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان پاسخ نامه رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را که با اعتراض به حضور سلمان رشدی در نشست خبری نمایشگاه کتاب فرانکفورت خواستار تغییر برنامه این نشست شده بود، ارائه کرد. وی در این نامه نوشت:

«آقای محمود آموزگار گرامی
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

عرض تشکر و قدردانی از جهت ارسال نامه در تاریخ ششم اکتبر 2015.

اینکه بازار کتاب و فرهنگ آن کشور تا به امروز چنین حضوری فعال و مؤثر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت داشته است، عمیقاً باعث افتخار ما است و صدالبته نشان از مشارکتی کاملاً حرفه‌ای دارد. ما قدردان این رابطه خوب با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هستیم؛ رابطه‌ای پایاپای از مشارکت جستن آن نهاد در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت و حضور ما در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت به عنوان بزرگترین و البته مهمترین نمایشگاه کتاب در سرتاسر دنیا سالانه میزبان حضور شرکت‌کنندگانی از کشورهایی با فرهنگ، سنن و مذاهبی گونه‌گون از بیش از صد کشور جهان است. فرانکفورت تاکنون رویدادها و مناظراتی ‌عدیده در حوزه مرتبط با صنعت جهانی نشر برپا داشته است که برخی ممکن بوده بسیار بحث‌برانگیز نیز باشند.

امسال نیز ما بیش از 1110 برنامه مجزا خواهیم داشت که اغلب توسط خود ناشرین و غرفه‌داران طرح‌ریزی شده است. در سال‌های گذشته، فرانکفورت افتخار میزبانی از نشست‌های کتابخوانی و دیگر رویدادهای فرهنگی از ناشران ایرانی را داشته است.

نمایشگاه کتاب فرانکفورت امکانی برای آزادی بیان فراهم می‌کند، از همین روی اجازه حضور به هر شخصی داده می‌شود تا بتواند کتاب و فرهنگ خود را عرضه و معرفی نماید.

سلمان رشدی نیز امسال به عنوان یک‌نویسنده دعوت شده است تا یک‌روز پیش از آغاز به کار نمایشگاه تازه‌ترین اثر منتشر شده‌اش را معرفی کند. این نشست در مرکز کنگره هتل ماریتیم، نزدیک به نمایشگاه برگزار خواهد شد. ما به هیچ روی علاقه‌مند به از دست دادن حضور همکاران ایرانی‌مان نیستیم. لازم به ذکر است که برنامه معرفی کتاب سلمان رشدی، تنها یکی از چندهزار برنامه طرح‌ریزی شده امسال فرانکفورت خواهد بود.

باعث مباهات ما خواهد بود که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت سال 2015 شرکت نمایید و غنای فرهنگ ایران و توانمندی بازار کتابتان را به جهانیان معرفی نمایید.

با نهایت احترام،
هاینریش ریته مولر
رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان»