ايسنا/ وارد شدن «هري پاتر و فرزند نفرين‌شده» به بازار کتاب انگلستان،‌ باعث رشد آمار سالانه فروش کتاب در اين کشور شده است.

«گاردين» نوشت: «هري پاتر و فرزند نفرين‌شده» و چند اثر درباره تناسب اندام با موفقيت خود در سال گذشته ميلادي، باعث شدند فروش کلي بازار کتاب انگلستان در سال ۲۰۱۶ به يک ميليارد و ۵۹۰ ميليون پوند افزايش پيدا کند.

فروش کتاب در سال ۲۰۱۵ در انگليس يک ميليارد و ۵۱۰ ميليارد پوند بود و انتظار مي‌رفت اين رقم در سال ۲۰۱۶ هم تکرار شود،‌ اما براساس آمارهاي موسسه «نيلسن بوک اسکن» موفقيت چشم‌گير نمايشنامه «هري پاتر و فرزند نفرين‌شده» نوشته «جي.کي. رولينگ» و چند کتاب از «جويي ويکس» مربي معروف تناسب اندام، به افزايش پنج درصدي اين رقم منجر شده است.

اين آمار مربوط به فروش کلي کتاب‌ها، ‌اعم از چاپي و ديجيتالي در بازار انگلستان است. تعداد کتاب‌هاي چاپي هم از دسامبر ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۶ رشدي پنج ميليون پوندي را تجربه کرده و به ۱۹۵ ميليون رسيده است.

«هري پاتر و فرزند نفرين‌شده» همان‌طور که انتظار مي‌رفت با صف‌هاي شبانه خوانندگان پشت در کتاب‌فروشي‌ها مواجه شد. اين اثر ابتدا به صورت نمايش به روي صحنه رفت اما به دليل اين‌که بسياري موفق به ديدن آن نشدند،‌ «رولينگ» متن نمايشنامه را به صورت کتاب روانه بازار کرد. خوانندگان اين کتاب را هشتمين قسمت «هري پاتر» لقب دادند.

انتشارات آمريکايي «اسکولاستيک» اعلام کرد اين کتاب «رولينگ» در ۴۸ ساعت اول انتشار، دو ميليون نسخه فروخت. داستان اين نمايشنامه دوقسمتي ۱۹ سال پس از شکست «ولدمورت» از «هري» روايت مي‌شود. در اين اثر «هري پاتر» ۳۷ ساله است و سه فرزند دارد. اقتباس نمايشي اين کتاب که در حال حاضر در لندن در حال اجراست.


«رولينگ» طي سال گذشته ميلادي علاوه بر اين نمايشنامه‌،‌ متن فيلمنامه «هيولاهاي خارق‌العاده و زيستگاه آن‌ها»، ‌نسخه جديد رمان‌هاي هفت‌گانه «هري پاتر» با تصويرگري متفاوت و يک کتاب رنگ‌آميزي «هري پاتر» را روانه بازار کتاب کرد. فروش سال گذشته کل آثار اين نويسنده ادينبورگي بالغ بر ۲۰ ميليون پوند بوده و جايگاه او را به عنوان موفق‌ترين نويسنده انگلستان تثبيت کرد.


چندي پيش اعلام شد از سال ۲۰۱۲ نام «جي.کي. رولينگ» به دليل افزايش ماليات‌هاي انگلستان و فعاليت‌هاي انسان‌دوستانه‌اش طي سال‌هاي اخير،‌ از فهرست ميلياردرها بيرون آمده بود. اما در سال گذشته با استقبال از کارهاي او، ثروت کنوني‌اش به يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار افزايش پيدا کرده است. «رولينگ» اواخر سال ۲۰۱۶ خبر خوبي به کتاب‌فروشي‌ها داد و اعلام کرد در حال نگارش دو رمان جديد است.


موسسه «نيلسن» همچنين اعلام کرده فروش کتاب در آمريکا طي ۱۲ ماه گذشته ۳.۳ درصد رشد داشته است. کتاب «نام خدا رحمت است» نوشته پاپ فرانسيس، تاثير زيادي بر فروش آثار غيرداستاني گذاشت و ميزان فروش اين نوع آثار را نسبت به سال ۲۰۱۵، ‌هفت درصد افزايش داد. اين در حالي است که فروش کتاب‌هاي داستاني بزرگسال در اين کشور شاهد نزولي ۱.۰۴ درصدي بوده است.


يکي از پرفروش‌ترين کتاب‌ها در سال ۲۰۱۶ در بازار آمريکا، «دختري در قطار» نوشته «پائولا هاوکينز» بود. اين اثر در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، اما در سال گذشته نيز پرفروش بود. اين رمان که اقتباس سينمايي آن هم ساخته شده، يک ميليون جلد فروش داشته است. آخرين جلد از مجموعه کتاب‌هاي «خاطرات يک بچه چلمن» نوشته «جف کيني» و نمايشنامه «هري پاتر و فرزند نفرين‌شده» رولينگ هم از پرفروش‌ترين‌هاي آمريکا در سال ۲۰۱۶ بوده‌اند.

با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد