مهر/ معاون کتابخانه ملي ايران از قاچاق برخي از نسخ بسيار کهن شيعي به خارج از کشور و همچنين معدوم شدن آن‌ها خبر داد و از اين اتفاق اظهار تاسف کرد.
اين مطلب را غلامرضا اميرخاني معاون کتابخانه ملي ايران در جريان نشست خبري پانزدهمين آيين بزرگداشت حاميان نسخ خطي که صبح امروز چهارشنبه ۲۲ دي ماه در محل اين سازمان برگزار مي‌شود، عنوان کرد و گفت: سوالي که امروز مي‌بايست مطرح کرد اين است که چرا بسياري از نسخ خطي از کشور خارج مي‌شوند و ما بعد از مدتي متوجه اين اتفاق مي‌شويم؟ ظاهرا جواب اين سوال مشخص است و به مسائل مالي برمي‌گردد، اما واقعا بايد عزم جدي در ميان مسئولان رده بالاي کشورمان به وجود بيايد که ميراث فرهنگيمان حفظ شود.
اين مقام مسئول در سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران افزود: وظيفه حفاظت از ميراث مکتوب کشور در درجه اول برعهده کتابخانه‌هاي بزرگ کشور است و بايد از خروج اين آثار جلوگيري کنند. چند وقت قبل خبري منتشر شد با اين مضمون که تنها يک برگ مينياتوردار از شاهنامه شاه طهماسب ۱۲ ميليون دلار (يا پوند) در حراج ساتبي فروخته شد.

اميرخاني ضرورت تخصيص بودجه‌هاي قابل توجه را براي جلوگيري از قاچاق نسخ خطي به خارج از کشور يادآور شد و خطاب به کساني که اين نسخه‌ها را به صورت شخصي در اختيار دارند، گفت: نسخ خطي چيزي نيست که سازمان‌هايي مثل کتابخانه ملي آنها را مصادره کند، اما در عين حال وظيفه چنين سازمان‌هايي است که اجازه ندهند اين آثار از کشور خارج شود.

وي در ادامه با بيان اينکه اخبار مربوط به موارد متعددي از خروج نسخ خطي کهن از کشور را شنيده‌ايم که اميدواريم صحت نداشته باشد، توضيح داد: چندي قبل باخبر شديم که بعضي از نسخ خطي بسيار کهن شيعي از کشور خارج شده و حتي معدوم شده است. اين کار با پول هنگفت دشمنان اهل بيت(ع) انجام شده و آنها نسخه‌هاي کهن شيعي ما را به خارج از کشور برده اند و حتي آنها را به کلي از بين برده‌اند.
در اين نشست خبري همچنين نجفقلي حبيبي دبير پانزدهين آيين بزرگداشت حاميان نسخ خطي در همين خصوص گفت: نسخ خطي که نزد مردم است، در معرض آسيب‌هاي متعدد قرار دارد. اين افراد مي‌توانند اين نسخ را به سازمان‌هايي مانند کتابخانه ملي بياورند و آنها را به صورت اماني در اختيار اين سازمان‌ها قرار دهند تا برايشان نگهداري کنند. اين کار هزينه‌اي براي آنها ندارد و در آغاز همه کارهاي مربوط به فهرست نويسي و حفاظت و مرمت از آثار توسط اين سازمان‌ها براي اين نسخ خطي انجام مي شود.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد