مهر/ در نشست خبري پانزدمين دوره آيين بزرگداشت حاميان نسخ خطي صبح امروز چهارشنبه ۲۲ دي ماه با حضور نجف قلي حبيبي دبير علمي اين اين همايش، غلامرضا اميرخاني معاون کتابخانه ملي ايران، احسان‌الله شکراللهي مديرکل نسخ خطي اين سازمان و علي اوجبي دبير هيات داوران پانزدهمين دوره آيين بزرگداشت حاميان نسخ خطي در محل اين سازمان در تهران برگزار شد.
در ابتداي اين کنفرانس مطبوعاتي غلامرضا اميرخاني معاون کتابخانه ملي ايران از برگزاري مراسم پاياني پانزدهمين دوره بزرگداشت حاميان نسخ خطي در روز يکشنبه ۲۶ دي ماه ساعت ۱۵ در مرکز همايش‌هاي سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران خبر داد و ضمن تسليت درگذشت آيت الله هاشمي رفسنجاني پيام وي را به چهاردهمين دوره اين همايش که در سال ۱۳۹۳ برگزار شد مجددا قرائت کرد.

وي گفت: امسال نيز مانند دوره‌هاي قبل ما از يکي از بزرگان عرصه نسخه‌هاي خطي به صورت ويژه تجليل مي کنيم که بر اين اساس استاد نجيل مايل هروي پژوهشگر اهل افغانستان و زاده شهر هرات که ده‌ها اثر در اين حوزه به رشته تحرير درآورده است، با تصميم هيئت علمي پانزدهمين آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي مورد تقدير قرار مي‌گيرد.

به گفته اين مقام مسئول در سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران: محمد اشرف غني احمد زي رئيس جمهور افغانستان پيامي را به مناسبت تجليل از نجيب مايل هروي صادر کرده که در آئين اختتاميه اين برنامه و به احتمال زياد از سوي سفير افغانستان در ايران قرائت خواهد شد.
وي همچنين از نامگذاري پانزدهمين دوره آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي به نام استاد سيد عبدالله انوار به عنوان يکي ديگر از تصميمات مجريان اين برنامه سخن گفت.
در ادامه اين نشست خبري نجف قلي حبيبي دبير علمي اين همايش هم ضمن تسليت درگذشت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به نقش او در شکل بندي به ساختار اداره سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران اشاره کرد و گفت: زماني که ايشان رئيس جمهور شدند، اين بحث مطرح بود که کتابخانه ملي زيرمجموعه کدام نهاد فعاليت کند؟ بعد از بحث‌هاي فراوان، اداره اين مجموعه به نهاد رياست جمهوري واگذار شد که آقاي هاشمي در اين خصوص نقش مهمي ايفا کرد.

وي افزود: نسخ خطي از سرمايه هاي ملي ما به شمار مي روند و همايش بزرگداشت حاميان نسخ خطي با هدف تجليل از فعالان اين حوزه هر دو سال يکبار برگزار مي‌شود.

حبيبي با اشاره به گروه هاي ۸ گانه ارزيابي و داوري در پانزدهمين دوره آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي، شامل فهرست نويسي، چاپ عکسي، دين، فلسفه، تاريخ، اسناد، ادبيات فارسي، ادبيات عربي و علوم و فنون از اصلاح آئين نامه برگزاري اين همايش در دوره پانزدهم خبر داد و گفت: يکي از اصلاحات صورت گرفته، دوسالانه شدن اين آئين بود.
وي در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه قيمت گذاري نسخ خطي کار دشواري است و استاندارد مشخصي هم براي آن تدوين نشده است، ضرورت برنامه ريزي هاي اساسي در اين خصوص را يادآور شد.
در ادامه اين کنفرانس مطبوعاتي احسان شکرالهي مديرعامل نسخ خطي سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران ضمن گراميداشت ياد آيت الله هاشمي رفسنجاني، پرداخت هزينه ۱۴ ميليون توماني براي تهيه نسخه نفيس «سفينه تبريز» توسط کتابخانه مجلس را در دوران سازندگي و با وجود کمبود بودجه هاي جاري در آن دوره، از کمک هاي موثر آيت الله هاشمي به نسخ خطي نام برد و گفت: اين مهم به يمن رياست عاليه آيت الله هاشمي رفسنجاني بر کتابخانه مجلس در آن دوره صورت گرفت.

مديرکل نسخ خطي کتابخانه ملي در ادامه از رونمايي کتابي در تجليل از حاميان نسخ خطي به همت علي اوجبي در پانزدهمين دوره آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي خبر داد و با اشاره به اهميت نسخ خطي در حوزه ميراث فرهنگي کشور، گفت: اگر پيشينه علمي، هنري، ادبي و تاريخي ما مشخص نباشد، حکم فردي را پيدا مي کنيم که پدر و مادر خودش را نمي شناسد.

وي در ادامه از تقدير از چند پيشکسوت در حوزه هاي مديريت نسخ خطي، کتابداري، مرمت، اهداي نسخ خطي، فراهم آوري نسخ خطي و نشر نسخ خطي به عنوان بخش جنبي پانزدهمين آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي خبر داد.

در اين نشست همچنين علي اوجبي دبير هيئت داوران اين مراسم با اشاره به بازنگري در آئين نامه هاي دوره هاي قبلي بزرگداشت حاميان نسخ خطي با بهره گيري از آئين نامه جايزه کتاب سال و اقتباس از آن، از تدوين شيوه نامه جديد داوري و ارزيابي اين برنامه خبر داد و گفت: ما با حذف بسياري از بخش هايي که تا پيش از اين در اين مراسم بود، روي کتابهاي حوزه نسخه شناسي متمرکز شديم.

وي افزود: در بخش جنبي هم با هدف تقدير از فعالان حوزه نسخ خطي، بر اساس اطلاعاتي که از طرف شخصيت هاي حقيقي و حقوقي به ما در دبيرخانه مي رسيد، ارزيابي صورت گرفت، در عين حال در بخش هاي ۸ گانه اين آئين ما با بهره گيري از کمک ۳۰ نفر به عنوان داور، کتابهايي را که در حوزه تصحيح متون و فهرست نگاري نسخ خطي منتشر شده است، مطابق با اطلاعاتي که از آنها در سايت خانه کتاب و کتابخانه ملي داشتيم، مورد ارزيابي قرار داديم.

به گفته اوجبي با توجه به دوسالانه شدن آئين بزرگداشت حاميان نسخ خطي، کليه آثار مذکور که در سالهاي ۹۳ و ۹۴ براي اولين بار منتشر شده اند، مدنظر هيئت داوران بوده است که پس از ارزيابي نهايي، در تمامي ۸ شاخه اين آئين، نفراتي به عنوان برگزيده يا شايسته تقدير انتخاب شدند.با کانال تلگرامي «آخرين خبر» همراه شويد