مجله ادبی آوانگارد/ هرچند که متاسفانه برای ما ایرانیها سامانه درست و درمانی برای خرید و عرضه کتاب ایجاد نشده و معدود جماعت کتابخوان هم ترجیح میدهند با پرسه زدن در کتابفروشیهای شهر؛ کتاب بخرند اما برای جماعت ِ کتابخوان ِ فرنگی تصور جهان بدون «آمازون» بسیار سخت و دردناک است.
اما تا نیمه های قرن بیستم؛ دولتهای غربی برای افزایش سطح سواد و مطالعه عمومی در روستاها و مناطق صعب العبور از وسیله ای جالب استفاده میکردند که به بوک موبیل شهرت یافت.
در زمانه-ای که هنوز امکان تاسیس کتابخانه در شهرهای کوچک و روستاها وجود نداشت، عده-ای با قاطر و الاغ کتابها و نشریات را به روستاها میبردند.
در قرن نوزدهم در انگلستان گروهی بنام The British Workman تصمیم به انجام این کار بصورت گسترده و سازمان یافته گرفتند. آنها کارشان را از منچستر آغاز کردند. جرج مور طراح این ایده؛ دلیل این کار را “توزیع آثار خواندنی در میان روستائیان” میدانست. او موفق شد حمایت دولت و گروههای الیت جامعه را برای توسعه پروژه خود جلب نماید.
تصمیم گرفتند تا از وسیله خودران (یاهمان اتومبیل) برای اینکار استفاده کنند. ساخت بوک موبیل نخستین بار در سال ۱۹۰۴ در ایالات متحده امریکا صورت پذیرفت.
هرچند که به مرور با افزایش تعداد کتابخانه ها در جهان و بعدتر ایجاد سایت آمازون و تولید کتابهای الکترونیکی و چندرسانه ای، استفاده از بوک-موبیل ها کاهش یافت. اما هنوز هم بسیاری از مردم جهان بخصوص در روستاها از این شیوه برای بروز شدن استفاده میکنند.