ایرنا/ چند روز مانده به بهار و داریوش شایگان با هوشیاری بسیار پایین بر تخت بخش آی ‌سی‌ یوی بیمارستان فیروزگر دراز کشیده است.
دیروز تماسی داشتم با یکی از نزدیکانش گفت، اتفاقی که افتاده این است که مغز فیلسوف به شدت آسیب دیده اما بدنش مایل به زیستن است؛ بدنی که قوی‌تر از آنچه گمانش می‌رفته بوده است.
از سویی دوست کار درمانم شکیبا که بنا به ضرورت تحصیل چند بار شایگان را بر تخت شماره‌ چهار دیده، دست‌ها و پاهایش را ماساژ داده و سعی کرده حسش را به عنوان نویسنده‌ای جوان به او منتقل کند، همو که گزارش درخشانی از دیدار با شایگان در سازندگی نوشت، می‌گوید، شایگان در خوابی ا‌ست بسیار عمیق، ریش‌های‌ سفیدش بلند شده‌ اند و موهایش صاف کرده بر سرش.
فانوس جادویی زمان انگار بر شایگان رانده، تنی که می‌خواهد بماند و ذهنی که می‌خواهد برود.
از دیروز به این دوگانه‌ عجیب که خواب طولانی‌ اش را رقم زده، فکر می‌کنم، به حضور دانشجوی کاردرمانی کتاب‌خوانی که ناگهان در مسیرش شایگان را می‌بیند و می‌گوید، «مهدی، امروز دستش را گذاشتم بالای قلبش که خون راحت‌تر بچرخد» می‌پرسم چیزی می‌شنود و می‌گوید، از لحاظ علمی نباید اما استثنا کم نبوده است.
می‌گویم، حتما بگو چه‌ قدر ما به او فکر می‌کنیم.
دوست من از نفس‌های نرم او می‌گوید و آن مرد نزدیک به او، از مقاومت بدنش که نمی‌خواهد تسلیم شود.
این خواب چه‌ قدر خواهد بود؟ و چه خوش که آخرین گپم با او بعد انتشار «فانوس جادویی زمان» بود و کمی از پروست‌ گفتن.
این‌که مرد خوش‌کلام و سیما و باطن فرهنگ ایران، اویی که موج‌های زمانه نتوانستند تسلیمش کنند، چنین نرم به خوابی عمیق رفته تمام تصاویر سال‌های گذشته‌ای را که درکش کرده‌ام به ذهنم می‌آورد.
وقتی از ادبیات حرف می‌زد و چشمش می‌درخشید، وقتی یک نسخه‌ تازه منتشر شده از یادداشت‌های والتر بنیامین را درباره‌ پاریس نشانم داد و گفت دارد کیف می کند از خواندنش، سیگار را نیمه خاموش‌ کردن و درست فارسی حرف‌زدنش.
من حالا با ذهنم خود را به بیمارستان فیروزگر می‌رسانم و سعی می‌کنم مرد خوابیده بر تخت شماره‌ چهار را که حتی مرگ را بلاتکلیف گذاشته دقیق‌تر ببینم، او فرو رفته در سفیدی ریش‌ و موها و گمشده در ملحفه و دستی که شاید هنوز بالاتر از قلبش باشد تا خون او بچرخد و بچرخد و او را زنده نگه دارد.
داریوش شایگان در اعماق زمان است و شاید صدای آدم‌هایی را می‌شنود که با کلمات او دریچه‌هایی را باز دیدند. چه طرفداران و چه منتقدان، جهانی که امپراتوری‌ اش را رقم زد، پس صدای ما به گوشش می‌رسد، می‌دانم.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar