انتخاب/ سال60
🔹شب‌ جلسه‌ شورای‌ عالی‌ دفاع‌ داشتیم‌. طرح‌ عملیات‌ کربلای‌ 2 را بررسی‌کردیم‌. سپس‌بررسی‌ ستادی‌ برای‌ توسعه‌ ارتش‌ مطرح‌ شد که‌ آماری‌ از وضع‌ارتشهای‌ مجاور و منطقه‌ دادند؛سپس‌ جلسه‌ خصوصی‌ با آقای‌ خامنه‌ای‌ و آقای‌نخست‌ وزیر داشتیم‌. قرار شد فردا آقای خامنه‌ای‌ نماز جمعه‌ بخوانند. بعد از سوءقصد به‌ ایشان‌ به‌ دستور امام‌ من‌ اقامه‌ جمعه‌ را به‌ عهده ‌گرفتم‌ و امام‌ جمعه‌های‌ موقت‌ دیگری‌ را با اجازه‌ امام‌ برگزیدم‌. باعث‌ خوشحالی‌ مردم‌ خواهدشد که‌ سلامتی‌ ایشان‌ در حدقابل‌ اطمینان‌ است‌.

سال61
🔹آقای‌ غرضی‌ آمد و گزارش‌ کار اوپک‌ را داد و راجع‌ به‌ مسأله‌ جلوگیری‌ از سقوط قیمت‌ نفت‌تبادل‌ نظر کردیم‌. آقای‌ صفریان‌ از وزارت‌ خارجه‌ آمد و راجع‌ به‌ پیشنهاد رفتن‌ به‌ لاهه‌ یا گابن‌مشورت‌ کرد. آقای‌ امیر عراقی‌ هم‌ آمد و شکایتی‌ از آقای‌ طباطبائی‌ سرپرست‌ بنیاد مستضعفان‌آورد. سعید لاهوتی‌ که‌ در اهواز دوران‌ سربازیش‌ را می‌گذراند، گزارشی‌ از وضع‌ آنجا داد و حمید لاهوتی‌ از تشکر و گله‌ مهندس‌ بازرگان‌ از من‌ گفت‌؛ تشکر به‌ خاطر حمایت‌ها و گله‌ از بعضی‌انتقادها.

سال62
🔹آقای‌ سرهنگ‌ [عباس‌]بابایی‌ آمد و از عدم‌ همکاری‌ سرهنگ‌ هوشنگ‌ صدیق‌ فرمانده‌ نیروی‌هوایی‌ گله‌ داشت‌. [مدیران‌] روابط عمومی‌ مجلس‌ آمدند و برای‌ [برگزاری‌] هفته‌ مجلس‌ و انتخابات ‌مشورت‌ کردند. دکتر روحانی‌ آمد، راجع‌ به‌ پیشنهاد وزارت‌ نفت‌ درباره‌ جبهه‌ صحبت‌ کردیم‌.

سال63
🔹بعد از نماز [صبح‌]، از جبهه‌ درباره‌ کیفیت‌ عقب‌نشینی‌ سئوال‌ کردم‌. آقای‌ رضائی‌ گفت‌ [نیروها] با نظم‌ به‌ طور کامل‌ عقب‌ نشسته‌اند ولی‌ بعضی‌ از وسائل‌ [جنگی‌ جا] مانده‌ است‌ که‌ قسمتی‌ [از این‌وسایل‌ هم‌] منهدم‌ شده‌ که‌ به‌ دست‌ دشمنان‌ نیفتد. حدود صد تا دویست‌ نفر ممکن‌ است‌ [جا] مانده ‌باشند.
[در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌] قبل‌ از دستور، خبر عقب‌نشینی‌ را به‌ نمایندگان‌ دادم‌. آنها هم‌ مثل‌ خود من‌، دمغ‌ شدند. بعد از تنفس‌، به‌ دفترم‌ آمدم‌.
ظهر، خبر رسید که‌ سومین‌ موشک‌ زمین‌ به‌ زمین‌ به‌ ساختمان‌ جدید البناء وزارت‌ خارجه‌ بغداد، اصابت‌ کرده‌ است‌. صدای‌ انفجار، مراسم‌ جشنی‌ را که‌ صدام یها [بابت‌ عقب‌نشینی‌ نیروهای‌ ایرانی‌] راه‌ انداخته‌ بودند، به‌ هم ‌زده‌ و [صدای‌ انفجار موشک‌] همراه‌ صدای‌ سخنران‌ [مراسم‌] از رادیوپخش‌ شده‌ [است‌]. چندبار با قرارگاه‌ تماس‌ گرفتم‌ و در تقویت‌ روحیه‌ و تنظیم‌ امور [جبهه‌] به‌ آنها کمک‌ کردم‌.

سال64
🔹در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت کردم. بحث درباره دانشگاه آزاد اسلامی بود. جمعی با توسعه آن مخالفند. قرار شد فقط آن واحدهایی که شرایط اساسنامه را دارند، رسمی شوند و مدرک بدهیم. سپس در [جلسه]شورای مرکزی روحانیت مبارز شرکت کردم. درباره مرجعیت روحانیت مبارز برای اختلافات در مساجد بحث شد. قرار شد از امام اجازه بگیریم. درباره احتمال فوت آقای شریعتمداری که اکنون در بیمارستان‏اند و می‏گویند سرطان دارند، بحث شد. نظر بر این شد که اجازه [برگزاری] مراسم بدهیم.

سال65
🔹تمام روز در منزل بودم. مراجعات تلفنی هم کم بود. شب دکتر ولایتی آمد. گزارش سفرش را داد. معتقد است بلغارها تمایل زیادی به توسعه روابط دارند و ما را نهایتاً پیروز [جنگ] می‌دانند. آنها در مقابل پیشنهاد تحویل موشک‌های فراگ و اسکاد، جواب را موکول به مطالعه کرده‌اند. یونانی‌ها نیز تمایل زیادی به توسعه روابط نشان داده اند.

سال66
🔹بمباران شدید شهر حلبچه توسط عراقی‌ها و استفاده وسیع از سلاح شیمیائی، باعث شده مردم منطقه به ایران مهاجرت کنند و مشکلی ایجاد شود. آقای [محمد جواد] لاریجانی [معاون وزیر امور خارجه] برای مشورت در کیفیت برخورد با شورای امنیت آمد. این شورا درباره جنگ شهرها بیانیه داده و به آتش بس دعوت نموده، ولی با مخلوط کردن مسأله اصل جنگ، بیانیه را ضعیف کرده است. قرار شد محکم برخورد کنیم. گفت وزیر کشور و نخست وزیر درباره مذاکرات جاری، موضع سخت‌تری گرفته‌اند. گفتم به همان روال سابق عمل کنند و تحت تاثیر پیروزی های جدید، شرایط را عوض نکنند. قبلا اعلام کرده‌ایم که با معرفی عراق به عنوان متجاوز، آتش بس را می‌پذیریم. گزارش سفر ترکیه و حرف‌های [تورگوت] اوزال [نخست وزیر ترکیه] را داد. اوزال گفته است اگر عملیات جاری وسیع باشد، صدام را ممکن است ساقط کند.

سال67
🔹آقای موسوی اردبیلی گزارش داد که در پزشکی قانونی در صحت ادعای خودکشی - قاتل دکتر [کاظم] سامی تردید به وجود آمده و احتمال اینکه باندی بوده اند و او را کشته اند و کشته اش را حلق آویز کرده‌اند، وجود دارد. قرار شد پیگیری شود تا حقیقت مکشوف گردد. دیر وقت به خانه آمدم و مذاکرات مجلس را که تا ساعت یازده شب ادامه داشت از رادیوی ماشین در راه گوش دادم. بحث ها خیلی داغ است.

سال68
🔹آقای [محسن] رفیق دوست [رئیس بنیاد مستضعفان] آمد. گزارش کار بنیاد را داد و برای ورود اجناس خریده شده، استمداد کرد. آقای [قدرت‌الله] علیخانی آمد. اظهار وفاداری به رهبری و اظهار خوشحالی از احاله مسئولیت در جهاد از طرف ایشان داشت و برای تداوم کارهای عمرانی استمداد کرد.
[آقایان ساو هلانگ و گوپی نات پی لای] سفیران آکرودتیه برمه و سنگاپور برای تقدیم استوار نامه آمدند. مراسم تشریفاتی است. درباره توجه بیشتر ایران به کشورها و ملل آسیایی هم تأکید کردم.

سال69
🔹بعد از نماز صبح تا ساعت هفت خوابیدم. به دفترم رفتم. کارها را انجام دادم. [مسئولین]حزب الله لبنان آمدند. از وضع لبنان و سیاست ما و کمک‌هاى ما، اظهار تشکر کردند. دربارة آینده لبنان و منطقه و عراق مذاکره شد. گفتم با مسلمانان عراق، همکارى کنند.
دکتر فتحى شقاقى و یک نفر دیگر از جبهه اسلامى نجات فلسطین آمدند. تحلیلى از مسأله فلسطین و اسرائیل ارائه دادند و کمک بیشتر خواستند؛ قول کمک دادم و کمک همه جانبه را مشروط به اسلامى بودن مبارزه کردم . آقای احمد جبرئیل[رهبر جبهه خلق برای آزادی فلسطین] و همراهان آمدند . او از سیاست حکیمانه جمهورى اسلامى در بحران خلیج فارس تقدیر کرد و خواستار حذف صدام و همچنین کمک به فلسطینیان و حفظ سازمان آزادیبخش فلسطین بود.

سال70
🔹دکتر [حسن]حبیبى آمد. در مورد سیاست شوراى نگهبان با نامزدهاى انتخابات و احتمال حذف بعضىها و تهیه خانههاى سازمانى براى اعضای هیات دولت و محل سفارت براى دولتهای جدید شمالى صحبت شد.
عصر آقاى [محسن]رفیقدوست، [رییس بنیاد مستضعفان] آمد. گزارش واردات مرغ براى پایین آوردن قیمتها و صنایع و کشتیرانى و تجارت خارجى بنیاد را داد و براى اعتبار بانکى و... کمک خواست.

سال71
🔹تا ساعت پنج و نیم کارها را انجام دادم و به خانه آمد. کار زیادى که بیشتر مطالعه گزارش‌ها و بولتن‌ها است، مانده بود، براى انجام در خانه آوردم. شب تلفنى از احمدآقا احوال‌پرسى کردم. از اسپانیا برگشته است. براى معالجه چشم رفته بود. در آنجا همان تشخیص ایران را تایید کرده‌اند. با آشیخ حسن صانعى هم تلفنى صحبت کردم. برای‌ساکت کردن مردمى که در زادگاهش در جرقومیه اصفهان تظاهرات کرده‌اند، استمداد کرد.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar