انتخاب/ سال60
🔹سرهنگ‌ وحید [دستجردی‌] آمد و گزارشی‌ از کار شهربانی‌ و انتصابات‌ جدید داد و من‌ اعتراضاتی‌ را که‌ به‌ ایشان‌ می‌شود ـ مخصوصا در مورد تعویض‌ رئیس‌ شهربانی‌ کرج‌ و رئیس‌ آموزشگاه‌ کرج‌ و اینکه‌ گاهی‌ خط لیبرالیسم‌ دیده‌ می‌شود ـ مطرح‌ کردم‌. ایشان‌ دفاع‌هایی‌ داشت‌ که‌ اکثرا قابل‌ قبول‌ بود. خانمی‌ از کارمندان‌ ارتش‌ آمد که‌ شکایت‌ از نامساعد بودن ‌محیط اخلاقی‌ برای‌ کارکنان‌ زن‌ در اداره‌اش‌ داشت‌.

سال 61
🔹درباره‌ وضعی‌ که‌ در قم‌ پیش‌ آمده‌، به‌ خاطر احتمال‌ دخالت‌ بیت‌ آقای‌ شریعتمداری‌ در توطئه ‌قطب‌زاده‌ تلفنی‌ اقداماتی‌ انجام‌ دادم‌ که‌ مردم‌ خیلی‌ افراط نکنند و صدمه‌ای‌ به‌ ایشان‌ نزنند. باآیت‌الله‌ منتظری‌ هم‌ در این‌ خصوص‌ صحبت‌ کردم‌. معلوم‌ شد که‌ سپاه‌ از خانه‌ ایشان‌ حفاظت ‌می‌کند. شب‌ رونوشت‌ تلگرافی‌ که‌ ایشان‌ به‌ امام‌ مخابره‌ و در آن‌، به‌ نوعی‌ استمداد کرده‌اند، رسید.خود را از جریان‌ توطئه‌بری‌ می‌دانند و از امام‌ می‌خواهند که‌ در این‌ گونه‌ امور قبلا از خود ایشان‌استفسار شود.

سال 62
🔹شورای‌ مرکزی‌ حزب‌ بود که‌ راجع‌ به‌ جنگ‌ و روابط با شوروی‌ بحث‌ شد. آقایان‌[میرحسین‌]موسوی‌ نخست‌ وزیر و [حبیب‌الله‌]عسکراولادی‌، اول‌ اختلافاتشان‌ را گفتند که‌ آقای‌عسکراولادی‌ خیلی‌ عصبانی‌ شد. آقای‌ موسوی‌ از ضعف‌ مدیریت‌ گفت‌ و مشکلات‌ زمین‌ و برنج‌و... که‌ به‌ خاطر ضعف‌ [مدیریت‌] وجود آمده‌ است‌.
در مورد تبلیغات‌ جنگ‌ در جلسه‌ تصمیم‌ گرفته‌ شد که‌ آهنگ‌ آن‌ بایدآهنگ‌ پیروزی‌ باشد، نه‌ عدم‌ موفقیت‌. بعضی ها از بی‌اعتماد شدن‌ مردم‌ به‌ اخبار رسانه‌ها در صورت‌نگفتن‌ واقعیتهای‌ نتایج‌ عملیات‌ والفجر یک‌ نگران‌ بودند. از اول‌ سعی‌ داشته‌ایم‌ که‌ حتی‌المقدورواقعیتهای‌ جبهه‌ را به‌ مردم‌ بگوییم‌، ولی‌ دشمن‌ معمولا به‌ جنگ‌ روانی‌ متوسل‌ می‌شود و باامکانات‌ فراوان‌ حامیان‌ شرقی‌ و غربی‌ و مرتجعین‌ منطقه‌، حقایق‌ را به‌ نفع‌ خود، وارونه‌ جلوه‌می‌دهد؛ حتی‌ در شکستهایی‌ مثل‌ فتح‌ خرمشهر و فتح‌المبین‌ هم‌ به‌ عنوان‌ عقب‌نشینی‌ مظفرانه‌، به‌مردم‌ و نظامیانش‌ روحیه‌ می‌دهد.
بالاخره‌ مخالفان‌ تبلیغات‌ در این‌ عملیات‌ قانع‌ شدند که‌ در جنگ‌، منطقی‌ نیست‌ واقعیتها حتی‌به‌ نفع‌ دشمن‌ گفته‌ شود، گرچه‌ به‌ خاطر پراکنده‌ شدن‌ رزمنده‌ها در بین‌ مردم‌، حقایق‌ روشن‌ می‌شود.

سال63
🔹صبح‌ زود به‌ مجلس‌ رفتم‌. بعد از مدتی‌ تعطیلی‌ ـ برای‌ [حضور نمایندگان‌ در عرصه‌] انتخابات‌ ـاولین‌ جلسه‌ بود. نمایندگانی‌ که‌ پیروز شده‌اند، خیلی‌ خوشحال‌ هستند و آنها که‌ شکست‌ خورده‌ و یابه‌ مرحله‌ دوم‌ افتاده‌اند، وضع‌ روحی‌ بدی‌ دارند و نگه‌داشتن‌ آنها در جلسه‌، مشکل‌ است‌. پیش‌ ازدستور، درباره‌ انتخابات‌ و سلامت‌ و آزادی‌ آن‌ و شرکت‌ گسترده‌ مردم‌ صحبت‌ کردم.

سال64
🔹 شب مهمان نخست‏وزیر بودیم؛ در آنجا درباره حرکات موتورسواران حزب‏اللهی در خیابانها و برخورد آنها با افراد بی‏بندوبار - که این روزها اوج گرفته است - بحث شد. مقرر شد، بدون اینکه انتقاد تندی از آنها شود، از عملشان جلوگیری شود، زیرا اعلامیه بی‏امضایی برای دعوت به تظاهرات علیه جنگ پخش شده و شاید لازم باشد که در روز شنبه نیروهای حزب‏اللهی هم در خیابانها باشند. البته آنها معمولاً سالی یک یا چند بار چنین حرکاتی می‏کنند و انتظار دارند که مسئولان با بی‏بند و باری اخلاقی، برخورد شدیدی کنند. درباره جنگ، رفتار مخالفت‏آمیز نهضت آزادی و رادیوهای خارجی هم بحث شد.
شورای نگهبان بر خلاف رویه قبلی، مصوبه مجلس را درباره تمدید شش ماهه مأموریت وزارت صنایع سنگین رد کرده و باعث ناراحتی جریان افراد تندرو شده است. این رای شورای نگهبان، سیاسی تلقّی شده است.

سال 65
🔹آقایان جعفری و هاتفی آمدند و ازنفوذ باندسیدمهدی‌هاشمی در بیت آیت‌الله منتظری شاکی بودند

سال 66
🔹عصر آقایان ] ابراهیم[ سنجقی و ] غلامعلی[ رشید ]معاون عملیات فرمانده سپاه[ آمدند و گفتند تگرگ و سیل در منطقه عملیاتی کربلای 10، پل ها و جاده‌ها را خراب کرده است. از کمبود مهمات و نیاز به هلی‌کوپتر، برای رساندن امکانات به قرارگاه رمضان در پشت خطوط گفتند. از صحبت هایشان، مشکل و ضعف احساس می‌شد.

سال 67
🔹[سیدکمال] خرازی [رئیس ستاد تبلیغات جنگ ] اطلاع داد که عراق برنامه رادیو را قطع کرده و خبر حمله به فاو را با آب و تاب می دهد. آقای موسوی اردبیلی و آقای محسن رضائی از جبهه تلفنی خواستند که از نیروهای ارتش هم به کمکشان برسانیم و گفتند پیشرفت دشمن ادامه دارد.
نخست وزیر تلفنی گفت خبر رسیده در خور عبدالله و خور موسی درگیری است و احتمالاً با آمریکا. بررسی کردم؛ درگیری با آمریکا تائید نشد. آقای محسن رضائی هم از جبهه مدعی است که هلی کوپترهای آمریکایی به یک قرارگاه حمله کرده اند، ولی پس از تحقیق بیشتر معلوم شد، مسئله این است که چند هلی کوپتر ناشناس در چوبیده به قرارگاهی حمله کرده اند. اجازه ندادیم مسئله احتمال حمله آمریکا پخش شود. سپاه اصرار به پخش داشت و فکر می کند در جذب نیرو موثر است ؛ یا شاید عذری برای عقب نشینی

سال 68
🔹کتاب‌های امیرکبیر [یا قهرمان مبارزه با استعمار] تألیف خودم را که برای هدیه عید نمایندگان در نظر گرفته‌ام، امضا نمودم.

سال69
🔹در منزل بودم. بیشتر وقت به استراحت و کمى هم مطالعه گزارش‌ها گذشت. دیوارِ خانه خراب شده است، به همین خاطر،از حیاط منزل نمى‌شود استفاده کرد. نامه[محمد] نجیب[الله]، رییس‌جمهور افغانستان را خواندم که طرح آشتى ملى را فرستاده و استمداد کرده است.
در گزارش‌ها شروع محاصره اقتصادى، علیه مردم جمهوری لیتوانى از سوى شوروى اهمیت دارد؛ عکس‌العمل آمریکا و اروپا هنوز معلوم نیست.

سال70
🔹جرج‌بوش رییس جمهور آمریکا، به رفع تیرگى روابط با ایران اظهار تمایل صریح کرده است.
پس از استقبال رسمى در فرودگاه شیراز، به سوى استاندارى حرکت نمودیم. هوا مساعد و شهر شیراز تمیز و با طراوت و پُر از گل و بوی بهارنارنج است.

سال71
🔹اول وقت خبر رسید که خبر دیشب رادیو صدای آمریکا، مبنى بر دستگیرى نجیب‌الله در کابل صحیح نیست و او و خانواده‌اش در دفتر سازمان ملل پناه گرفته‌اند و خواستار آمدن به ایران‌اند؛ گفتم اگر به سازمان ملل پناه برده و سازمان تقاضا دارد، همراه با سوان بیایند و اگر از ایران به جاى دیگر بروند، مانعى ندارد.
آقایان [محمد]سعیدى‌کیا، [وزیر راه و ترابری]، دکتر[حسن] روحانى، [دبیر شورای‌عالی امنیت ملی]، تیمسار [منصور] ستارى، [فرمانده نیروی هوایی ارتش] و دکتر [علی‌اکبر]ولایتى، [وزیر امور خارجه]، جداگانه تلفنى اطلاع دادند که هواپیما و هلی‌کوپترى از افغانستان به ایران آمده و پناه مى‌خواهند؛ گفتم بپذیرند. برخورد خوب داشته باشند و تقاضاى پناهندگى سیاسى را براى بررسى به بالا ارسال دارند؛ این سیاست، مصوب شوراى عالى امنیت ملی است.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar